reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 25 czerwca. Imieniny Łucji, Wilhelma, Albrechta.
20℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Oleśnicki szpital na plusie mimo braku milionów złotych z NFZ

Aktualności1.06 o 07:00Komentarzy: 40
Na podstawie przedstawionego raportu Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy zakończył 2025 rok dodatnim wynikiem finansowym, zwiększając jednocześnie wartość kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, przychody oraz skalę części udzielanych świadczeń medycznych. Mimo wzrostu kosztów działalności placówka wypracowała ponad 2,6 mln zł zysku netto.



Szpital zwiększył przychody i utrzymał dodatni wynik finansowy

Łączna wartość umów zawartych z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ wzrosła z 124,6 mln zł do 147,4 mln zł, co oznacza wzrost o 18 proc. Największe kontrakty dotyczyły podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, ratownictwa medycznego oraz opieki paliatywnej. Szczególnie duży wzrost odnotowano w zakresie opieki paliatywnej, gdzie wartość kontraktu zwiększyła się o 123 proc.

Przychody szpitala wzrosły z 145,1 mln zł do blisko 159,8 mln zł, podczas gdy koszty zwiększyły się z 136,7 mln zł do 156,7 mln zł. Ostatecznie placówka zakończyła rok z zyskiem netto wynoszącym 2,61 mln zł. Rok wcześniej było to ponad 4,1 mln zł.

Ponad 11,5 tysiąca hospitalizacji

W szpitalu w Oleśnicy w 2025 roku odnotowano 11 527 hospitalizacji. Najwięcej pacjentów leczono na oddziałach ginekologiczno-położniczym, wewnętrznym i chirurgicznym. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba hospitalizacji zmniejszyła się o około 5 proc. Jednocześnie wykonano 1 831 zabiegów operacyjnych, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba porodów wyniosła 1 504.

W Sycowie liczba hospitalizacji utrzymała się na podobnym poziomie. W oddziale rehabilitacji oraz zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziale medycyny paliatywnej leczono łącznie 924 pacjentów, a liczba osobodni wzrosła o 6 proc.

Więcej pacjentów w izbie przyjęć i ratownictwie medycznym

W 2025 roku izba przyjęć udzieliła pomocy 13 925 osobom, co oznacza wzrost o 10 proc. Największy przyrost odnotowano w części internistycznej, gdzie liczba świadczeń wzrosła o 24 proc.

Rosła również liczba interwencji zespołów ratownictwa medycznego. Karetki stacjonujące w Oleśnicy, Sycowie i Twardogórze wyjeżdżały łącznie 8 490 razy, czyli o 4 proc. częściej niż w 2024 roku.

Z kolei nocna i świąteczna opieka zdrowotna odnotowała spadek liczby udzielonych świadczeń z 25 826 do 23 522.

Wzrost liczby porad specjalistycznych

W poradniach specjalistycznych zrealizowano 30 288 świadczeń, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost zanotowały poradnia chirurgii ogólnej w Oleśnicy oraz poradnia ginekologiczno-położnicza w Oleśnicy.

Ponad 10 milionów złotych nadwykonań

Raport wskazuje również na znaczną wartość świadczeń wykonanych ponad zakontraktowane limity. Niezapłacone przez NFZ nadwykonania osiągnęły poziom ponad 10,29 mln zł. Największą pozycję stanowił ryczałt podstawowego zabezpieczenia szpitalnego – ponad 6,3 mln zł. Znaczne kwoty dotyczyły także rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.

Inwestycje i zakupy sprzętu

W 2025 roku szpital przeznaczył ze środków własnych ponad 2,73 mln zł na zakupy i remonty. Największymi wydatkami były wymiana dźwigów osobowych w Oleśnicy i Sycowie za blisko 980 tys. zł oraz zakup nowego ambulansu marki Mercedes-Benz Sprinter dla pogotowia ratunkowego za ponad 622 tys. zł. Wyremontowano również oddział chorób wewnętrznych oraz zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny dla bloku operacyjnego, neonatologii i ginekologii.

Dodatkowo dzięki dotacjom zakupiono wyposażenie dla oddziału intensywnej terapii, bloku operacyjnego, pracowni endoskopii, oddziałów rehabilitacyjnych oraz pogotowia ratunkowego. Łączna wartość dotacji wyniosła niemal 1,4 mln zł.

Przygotowania do rozbudowy szpitala

W minionym roku prowadzono również działania przygotowawcze związane z planowaną rozbudową szpitala w Oleśnicy. Opracowano m.in. koncepcję nowego bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni i pracowni endoskopowej oraz przygotowano dokumentację niezbędną do realizacji przyszłych inwestycji. Warto zaznaczyć, że niedawno ogłoszono przetarg na wykonanie pra.

Placówka realizuje także projekty współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one rozwoju infrastruktury informatycznej oraz wzmocnienia potencjału diagnostyczno-terapeutycznego w zakresie kardiologii. Łączna wartość obu przedsięwzięć przekracza 8,6 mln zł.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (40)

.1.06 o 15:35

@ autor tekstu - Jaki jest ciąg dalszy zdania "Warto zaznaczyć, że niedawno ogłoszono przetarg na wykonanie pra." ?

Zgłoś
Oloek1.06 o 15:33

Nie wymądrzaj sie szwedzka dziadygo kowalski. Gdzie album wraków sie pytam ty kłamco???? Ty sie puszy i wymądrza a jak do realizacji swoich obietbic to sto wymówek. Sio kowalski bezwstydniku

Zgłoś
MM1.06 o 13:57

A kiedy doczekamy się parkingu szpitalnego , bo to co jest teraz to jakaś masakra.

Zgłoś
Hehe1.06 o 13:49

Szpital na plusie - Wina Tuska ????

Zgłoś
zw-kowalski1.06 o 11:51

Do @Agata. A czy NFZ inaczej płaci prywatnym szpitalom i przychodnią czy gabinetom prywatnym ?

Zgłoś
zw-kowalski1.06 o 11:33

Do @nie kłam. To co zrobił Kociński to było super. Tylko nie myl komasacji długu z jego likwidacją długu. Kociński doprowadził u oszczędności na kosztach sądowych, adwokatach i kosztach komorniczych. Dług pozostał. Teraz kwestia czy ten dług wraz z odsetkami maleje, jest na stałym poziomie czy rośnie. Bo wszyscy się chwalą rzekomymi sukcesami ale każdy nowy dochód jest natychmiast przejadany. Natomiast odsetki bankowe zawsze są wyższe od inflacji. Piszę z punktu widzenia drobnego kupca któremu kiedyś zdarzył się zator płatniczy.

Zgłoś
Agata1.06 o 10:58

szpital tak funkcjonuje jak nfz płaci .

Zgłoś
Oleś1.06 o 09:52

Łu puknij się w swój pusty łeb!!!

Zgłoś
***** ***1.06 o 09:28

zdecudjcie sie wreszczie

Zgłoś
Łu1.06 o 09:26

Szpital jest na plusie ? no może, że panie pielęgniarki doradzają lekarzą ,że tu się nie da i trzeba jechać na SOR

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2026 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube