reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 13 czerwca. Imieniny Antoniego, Lucjana, Gracji.
18℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Oleśnicki szpital na plusie mimo braku milionów złotych z NFZ

Aktualności1.06 o 07:00Komentarzy: 40
Na podstawie przedstawionego raportu Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy zakończył 2025 rok dodatnim wynikiem finansowym, zwiększając jednocześnie wartość kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, przychody oraz skalę części udzielanych świadczeń medycznych. Mimo wzrostu kosztów działalności placówka wypracowała ponad 2,6 mln zł zysku netto.



Szpital zwiększył przychody i utrzymał dodatni wynik finansowy

Łączna wartość umów zawartych z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ wzrosła z 124,6 mln zł do 147,4 mln zł, co oznacza wzrost o 18 proc. Największe kontrakty dotyczyły podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, ratownictwa medycznego oraz opieki paliatywnej. Szczególnie duży wzrost odnotowano w zakresie opieki paliatywnej, gdzie wartość kontraktu zwiększyła się o 123 proc.

Przychody szpitala wzrosły z 145,1 mln zł do blisko 159,8 mln zł, podczas gdy koszty zwiększyły się z 136,7 mln zł do 156,7 mln zł. Ostatecznie placówka zakończyła rok z zyskiem netto wynoszącym 2,61 mln zł. Rok wcześniej było to ponad 4,1 mln zł.

Ponad 11,5 tysiąca hospitalizacji

W szpitalu w Oleśnicy w 2025 roku odnotowano 11 527 hospitalizacji. Najwięcej pacjentów leczono na oddziałach ginekologiczno-położniczym, wewnętrznym i chirurgicznym. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba hospitalizacji zmniejszyła się o około 5 proc. Jednocześnie wykonano 1 831 zabiegów operacyjnych, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba porodów wyniosła 1 504.

W Sycowie liczba hospitalizacji utrzymała się na podobnym poziomie. W oddziale rehabilitacji oraz zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym i oddziale medycyny paliatywnej leczono łącznie 924 pacjentów, a liczba osobodni wzrosła o 6 proc.

Więcej pacjentów w izbie przyjęć i ratownictwie medycznym

W 2025 roku izba przyjęć udzieliła pomocy 13 925 osobom, co oznacza wzrost o 10 proc. Największy przyrost odnotowano w części internistycznej, gdzie liczba świadczeń wzrosła o 24 proc.

Rosła również liczba interwencji zespołów ratownictwa medycznego. Karetki stacjonujące w Oleśnicy, Sycowie i Twardogórze wyjeżdżały łącznie 8 490 razy, czyli o 4 proc. częściej niż w 2024 roku.

Z kolei nocna i świąteczna opieka zdrowotna odnotowała spadek liczby udzielonych świadczeń z 25 826 do 23 522.

Wzrost liczby porad specjalistycznych

W poradniach specjalistycznych zrealizowano 30 288 świadczeń, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost zanotowały poradnia chirurgii ogólnej w Oleśnicy oraz poradnia ginekologiczno-położnicza w Oleśnicy.

Ponad 10 milionów złotych nadwykonań

Raport wskazuje również na znaczną wartość świadczeń wykonanych ponad zakontraktowane limity. Niezapłacone przez NFZ nadwykonania osiągnęły poziom ponad 10,29 mln zł. Największą pozycję stanowił ryczałt podstawowego zabezpieczenia szpitalnego – ponad 6,3 mln zł. Znaczne kwoty dotyczyły także rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.

Inwestycje i zakupy sprzętu

W 2025 roku szpital przeznaczył ze środków własnych ponad 2,73 mln zł na zakupy i remonty. Największymi wydatkami były wymiana dźwigów osobowych w Oleśnicy i Sycowie za blisko 980 tys. zł oraz zakup nowego ambulansu marki Mercedes-Benz Sprinter dla pogotowia ratunkowego za ponad 622 tys. zł. Wyremontowano również oddział chorób wewnętrznych oraz zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny dla bloku operacyjnego, neonatologii i ginekologii.

Dodatkowo dzięki dotacjom zakupiono wyposażenie dla oddziału intensywnej terapii, bloku operacyjnego, pracowni endoskopii, oddziałów rehabilitacyjnych oraz pogotowia ratunkowego. Łączna wartość dotacji wyniosła niemal 1,4 mln zł.

Przygotowania do rozbudowy szpitala

W minionym roku prowadzono również działania przygotowawcze związane z planowaną rozbudową szpitala w Oleśnicy. Opracowano m.in. koncepcję nowego bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni i pracowni endoskopowej oraz przygotowano dokumentację niezbędną do realizacji przyszłych inwestycji. Warto zaznaczyć, że niedawno ogłoszono przetarg na wykonanie pra.

Placówka realizuje także projekty współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one rozwoju infrastruktury informatycznej oraz wzmocnienia potencjału diagnostyczno-terapeutycznego w zakresie kardiologii. Łączna wartość obu przedsięwzięć przekracza 8,6 mln zł.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (40)

Ewelina4.06 o 00:58

A gdzie mowa o zwolnieniach? Tak dobrze , a zwalnia ludzi

Zgłoś
zw=kowalski :-)3.06 o 09:19

Do @G. Jako przedsiębiorcy zacytuję ci stanowisko KAS "Przewodnicząca Związkowej Alternatywy w skarbówce Agata Jagodzińska napisała o ?szokujących relacjach? urzędników fiskusa. ?Nie pozwolę, żeby całe zło było kierowane wyłącznie do zwykłych urzędników na samym dole. Czas powiedzieć sobie wprost, jak wygląda rzeczywistość!!!! Piszę to w trosce o polskich przedsiębiorców i moich kolegów i koleżanek z pracy! Piszę to, by pomogli mi Państwo zmienić politykę obecnego kierownictwa MF, rządu i nagłośnili tę patologię? ? napisała na ?X? Jagodzińska. Zapewniła, że urzędnicy nie chcą ?dociskać najmniejszych i najsłabszych?. ?Od wielu dni (po akcji z pizzą) otrzymuję wiadomości od pracowników urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych z całej Polski. Wszyscy mówią o tym samym. O zmianie tzw. mierników dotyczących nabyć sprawdzających i o ogromnej presji na ich wykonanie? ? czytamy. Wyjaśniła następnie, że trzy lata temu ?o wykonania tzw. miernika nabyć sprawdzających liczyła się tylko liczba wykonanych nabyć sprawdzających?. Nie było przy tym istotne, czy nałożono wówczas karę czy nie. ?Chodziło o prewencję. Chodziło o to, żeby sprawdzać, pouczać i przypominać o obowiązkach. I to miało sens? ? oceniła. ?Dzisiaj, po zmianie kierownictwa (rządu) do miernika liczą się TYLKO pozytywne nabycia sprawdzające, czyli takie zakończone mandatem albo odmową przyjęcia mandatu (sic!). Czyli ZAWSZE MUSI BYĆ MANDAT? ? podkreśliła Agata Jagodzińska." Pisałeś jak cudownie jest w Polsce.

Zgłoś
Dr Prozac 2.06 o 10:14

Do @konio z 4:12. Jeśli obudziłeś się z lękiem o tej godzinie to proponuję ci wizytę u specjalisty. Jeśli cię wyrwało ze snu z braku alkoholu lub innych używek uzależniających to też potrzebujesz pomocy. Jeśli spałeś pełniąc patrol na rampie kolejowej lub parkingu cmentarza to oszukujesz dyżurnego i społeczeństwo. Jeśli wstałeś aby pracowniczym autobusem dostać się do montowni w SSE to tylko źle to o tobie świadczy. Bo nie jesteś na swoim.

Zgłoś
Eniro2.06 o 09:26

wujek . https://www.hitta.se/zbigniew+kowalski/holsbybrunn/person/iimtyyjn https://www.hitta.se/zbigniew+kowalski/malm%C3%B6/person/dMRsmO111q https://www.hitta.se/zbigniew+kowalski/s%C3%B6der%C3%A5kra/person/LWW_-vHGbk?vad=Zbigniew%20Kowalski%2C%20Blomv%C3%A4gen%20S%C3%B6der%C3%A5kra

Zgłoś
Eniro2.06 o 09:24

https://www.hitta.se/zbigniew+kowalski/holsbybrunn/person/iimtyyjn https://www.hitta.se/zbigniew+kowalski/malm%C3%B6/person/dMRsmO111q https://www.hitta.se/zbigniew+kowalski/s%C3%B6der%C3%A5kra/person/LWW_-vHGbk?vad=Zbigniew%20Kowalski%2C%20Blomv%C3%A4gen%20S%C3%B6der%C3%A5kra

Zgłoś
Kojot 2.06 o 08:46

Konio. Możesz sobie powyc. Wycie frustracie wychodzi ci znakomicie.

Zgłoś
Pamiętamy 2.06 o 08:19

Dyrektorzy Dybizbanski z Rogalskim uratowali Szpital przed likwidacją po amatorskich rządach ekipy sprzed 2014 roku. Teraz to jest samograj, łatwo podszywać się pod czyjeś zasługi.

Zgłoś
Wujek2.06 o 08:15

Gdzie podano te linki? Kowalski vel Okulista? Na Marsie do obiadu?

Zgłoś
Okulista2.06 o 07:43

Konio. Masz problemy ze wzrokiem ? Wczoraj podano po raz n-ty linki.

Zgłoś
Konio2.06 o 04:12

Kowalski za bardzo jestes sknerą zeby wydac album wrakow ktory obiecales rok temu? Gdzie jest link do strony z jdgo stroną tytułową? Obiecywać umiesz i pyskować też. Nic więcej

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2026 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube