Samorządy apelują o zniesienie dwukadencyjności. Zapowiedź projektu ustawy
Aktualności5.07 o 08:22Komentarzy: 66
Coraz więcej głosów wzywa do zniesienia obowiązującej od 2018 roku zasady dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ostatnich tygodniach swoje stanowiska w tej sprawie przedstawiły m.in. Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Miast Polskich. Obie organizacje samorządowe uznały obecne przepisy za niekonstytucyjne, antydemokratyczne i niepotrzebnie ograniczające prawa wyborcze mieszkańców.
Do apeli samorządów dołącza się Polskie Stronnictwo Ludowe, które zapowiedziało złożenie w Sejmie projektu ustawy znoszącej ograniczenie do dwóch kadencji dla organów wykonawczych w samorządach. Zdaniem liderów PSL, decyzja o tym, kto sprawuje władzę, powinna należeć wyłącznie do obywateli, a nie być narzucana ustawowo.
W Koalicji Obywatelskiej toczy się wewnętrzna debata w tej sprawie. Choć część samorządowców z KO popiera liberalizację przepisów, premier Donald Tusk i część parlamentarzystów pozostają sceptyczni. Proponowane są również zmiany długości kadencji – z pięciu do czterech lat.
Obecnie rząd nie prowadzi formalnych prac legislacyjnych w tym zakresie, jednak presja ze strony środowisk samorządowych i zapowiedziana inicjatywa PSL mogą wkrótce zmienić dynamikę debaty.
rd
Komentarze (66)
W Szwecji nie ma korupcji , gwałtów i strzelanin. Kowalski ma nad tym piecze. Aha i wypadków samochodowych tez :)
ZgłośFakt, rotacja na stanowiskach powiatowo-miejskich a to przecież wciąż ci sami ludzie więc jak tu ma się cokolwiek zmienić na lepsze?
Zgłośkoryto plus chca znwou wprowadzi, dwie kadencje żerowania na społeczeństwie to i tak za dużo.
ZgłośW Oleśnicy to są dopiero numery. Układ hermetycznie zamknięty, burmistrz z przewodniczącym Rady Powiatu wymieniają się stanowiskami. W ten sposób przy dwukadencyjności można pociągnąć i 20 lat a wliczając w to jeszcze funkcję starosty to i że trzydzieści. Takie numery to tylko w tym chorym mieście.
ZgłośDwie kadencje wystarczą przy dłuższym okresie czasu , a wiem z doświadczenia tworzy się zamknięta klika.
ZgłośNie ma mowy. Ludzie to debile, więc potrzeba narzędzi, które ten debilizm choć trochę ograniczają. Dwukadencyjność jest właśnie takim narzędziem. Oczywistym jest, że delikwentowi który usiadł na wygodnym stołku i przez 10 lat żył jak pączek w maśle za pierdzenie w ten stołek, będzie to nie w smak. No ale...
ZgłośDo już nie. Zobaczymy ile zajmuje Horbaczowi przejęcie Dworca PKS I zrobienie tam Przystanku Zdrowie.....? Hmm, coś mi się jednak zdaje , że w porównaniu do Kołacińskiego były to tylko kity przedwyborcze. Różnica między Horbaczem a Kolacinskim jest taka , że ten drugi co obiecał to zrobił.
Zgłoś












