Podziemia ratusza zmienią funkcję. Magazyny, schron i zarządzanie miastem
Aktualności26.08 o 07:00Komentarzy: 45
Jak przekazała Marzena Graczyk, kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Oleśnicy, w razie poważnego zagrożenia pomieszczenia będą mogły zostać wykorzystane również jako tymczasowe miejsce schronienia.
Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Prace obejmują część piwnic i parteru zabytkowego ratusza. Wcześniej miasto informowało, że zakres robót zakłada m.in. demontaż wyposażenia po funkcjonującym w piwnicy klubie, remont ścian i posadzek, wykonanie nowych instalacji, przebudowę węzła sanitarnego, a także montaż windy towarowej i nowych schodów.
- Bardzo się cieszymy, że to pomieszczenie zyska nowe życie i nową funkcję. Są to dwie kondygnacje w dół, bardzo duża powierzchnia, którą można wykorzystać pożytecznie - mówi Marzena Graczyk.
Podziemia mają służyć przede wszystkim jako zaplecze magazynowe dla sprzętu wykorzystywanego w sytuacjach kryzysowych. Trafią tam między innymi urządzenia do uzdatniania wody, osuszacze, długoterminowe racje żywnościowe oraz sprzęt przeciwpowodziowy. Jak podkreśla przedstawicielka magistratu, nie będzie on przeznaczony wyłącznie na potrzeby Oleśnicy.
- Ten sprzęt nie będzie służył tylko Oleśnicy, ale też innym gminom, które w sytuacji zagrożeń żywiołowych, czyli jakieś opady, powodzie, pożary będzie przekazywany właśnie jako wsparcie, bo jest to sprzęt w dalszym ciągu pozostający w dyspozycji wojewody - wyjaśnia Graczyk.
Przebudowane pomieszczenia mają mieć także drugą funkcję. W przypadku poważnego zagrożenia, w tym wojennego, mogą zostać wykorzystane jako tymczasowe miejsce schronienia dla mieszkańców. Jednocześnie przygotowane zostanie tam zaplecze pozwalające na awaryjne zarządzanie miastem.
W podziemiach znajdą się między innymi agregaty prądotwórcze i generatory światła. Dzięki temu, w przypadku awarii energetycznej lub innego poważnego kryzysu, miejsce będzie mogło zostać wykorzystane do zapewnienia ciągłości działania samorządu.
- Będzie to miejsce, które pozwoli ratuszowi normalnie funkcjonować, a samorządowi pełnić jego funkcje - mówi Marzena Graczyk.
Pomieszczenia mają być również przygotowane w taki sposób, aby w razie potrzeby można było przystosować je do pracy urzędników w trudnych warunkach. Jak zaznacza Graczyk, jest to rozwiązanie awaryjne, z którego miasto chciałoby nigdy nie korzystać.
Za realizację inwestycji odpowiada wybrany przez miasto wykonawca. Umowa została już podpisana. Koszt prac wynosi 1,5 mln zł. Zgodnie z informacją przekazaną przez Urząd Miasta Oleśnicy, zakończenie robót planowane jest do końca 2026 roku.
W efekcie część podziemi zabytkowego ratusza ma zostać przystosowana do zadań związanych nie tylko z magazynowaniem wyposażenia na wypadek sytuacji kryzysowych, ale również z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania miasta w przypadku poważnych zagrożeń.
rd
Komentarze (45)
Ile jeszcze ty bezwstydny klamco bedziesz tu snuł swoje wywody? Dziadu złożyles rok temu obietnicę o przewodniku ale ci sie waz w kieszeni obudził i pokazales ze jestes zero. Kto inny by sie spalil ze wstyd. Tylko nie rasowy pajac.
ZgłośDo @czytelniczka. Odpowiem twoim językiem. Jak babinko tobie się nie podobają moje komentarze to ich po prostu nie czytaj. Czytaj komentarze intelektualistów @juras, @wieprz, @Przemo i kilku innych. A będziesz oświecona.
ZgłośIle jeszcze milionów w te pomieszczenia włoży podatnik w KOleśnicy ? Włożono kupę kasy w adaptację toalety na pub. Miało być tak po amerykańsku. Teraz kolejna wizja wieczne zadowolonych i uśmiechniętych robi kolejną adaptację. I tak cały czas. Tu pasują wyrażenia ministra Bartłomieja Sienkiewicza nagrane u Sowy. Przy okazji wyszło co obecny minister Sikorski sądzi o USA.
ZgłośJa bym w podziemiach ratusza zrobił krypty, w kórych by spoczywali zasłużeni ojcowie miasta. Mogłyby być wycieczki wtedy do podziemi.
ZgłośKowalski, jak ci się ten portal nie podoba, to nie odwiedzaj go i nie pisz swoich wypocin. Proponuję przenieść się na portal w Ovik i tam się wymądrza.
ZgłośWpis z 11:51 nie jest moim wpisem. To wynika z etyki redaktora Paszkowskiego. Równie dobrze autor może się podpisać Piotr czy Wojtek Paszkowski. Tacy jak ten koleś rozwalili możliwość komentowania na portalu o wyższym poziomie.
ZgłośA ja mam inne pytanie nie związane z dzisiejszymi wpisami - pare dni temu na stawach zdarzyła sie tragedia - wyciągnięto z wody kobietę / utonęła / podano wiek 79 lat inic więcej ! Kto to jest ? Jeśli podano dokładny wiek to znana jest tożsamość a wiec pytam dlaczego nie podano chocby inicjałów bo wyglada jakby była osoba i zniknęła ! 79 lat życia wymazane z przestrzeni !
ZgłośMyślę, że jako magazyn oraz podstawowy schron bez dodatkowych zabezpieczeń to tak. Inne funkcje tych pomieszczeń się nie sprawdza.
Zgłoś














