Oleśniccy ułani na jednej z największych imprez historycznych w Polsce [ZDJĘCIA]
Ciekawostkidzisiaj o 07:00Komentarze FacebookaZobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Oleśniczanie wystąpili jako ułani 2. Pułku Ułanów, wchodzących w skład 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, prezentując publiczności wysoki poziom wyszkolenia jeździeckiego oraz realia służby polskich kawalerzystów końcowego okresu II wojny światowej.
W programie znalazł się pokaz musztry konnej wraz z elementami władania bronią białą oraz prezentacje przybliżające historię polskiej kawalerii.
Udział w wydarzeniu był nie tylko okazją do zaprezentowania dorobku stowarzyszenia, ale również do promocji Oleśnicy i regionu dolnośląskiego na arenie ogólnopolskiej.
Członkowie stowarzyszenia od lat angażują się w działalność edukacyjną i rekonstrukcyjną, przypominając o tradycjach polskiego oręża oraz historii kawalerii.
Jak podkreślają, szczególne uznanie należy się również koniom, które są nieodłącznymi partnerami podczas pokazów i wydarzeń historycznych. Ich opanowanie, zaufanie oraz wielomiesięczne przygotowania pozwalają na bezpieczne i widowiskowe prezentacje przed publicznością.
Jednym z organizatorów wydarzenia było Studio Historyczne „Huzar”, które od lat współtworzy jedną z najważniejszych przestrzeni spotkań dla środowiska rekonstrukcyjnego w Polsce. Nie zabrakło także dokumentacji fotograficznej – wyjątkowe chwile z udziałem oleśnickich ułanów uwiecznił Bartek Janiczek z Rekografii.
Dla członków stowarzyszenia był to kolejny ważny wyjazd, potwierdzający, że Oleśnica jest dziś jednym z aktywnych ośrodków kultywowania tradycji kawaleryjskich w Polsce.
Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia
rd, fot. Rekografia
















