
* * *
Miniony weekend był w Sycowie czasem spotkań, rozmów i umacniania międzynarodowej współpracy. Gościliśmy delegację z naszego partnerskiego miasta Jampol na Ukrainie – była to rewizyta po tym, jak tydzień wcześniej przedstawiciele Sycowa odwiedzili Jampol. Partnerstwo między naszymi samorządami trwa od 2018 roku.
Piątek poświęcony był edukacji i funkcjonowaniu samorządu. Delegacja odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 w Sycowie, gdzie goście mogli zapoznać się z organizacją polskiej szkoły, zobaczyć, jak prowadzone są lekcje, a także porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Tego samego dnia odwiedzili również Urząd Miasta, poznając zasady działania samorządu lokalnego w Polsce.
W piątek pomiędzy przedstawicielami samorządów Sycowa i Jampola wręczono sobie pamiątkowe upominki, które będą symboliczną pamiątką tej wizyty w Polsce i w Sycowie.
Sobota była okazją do poznania Sycowa od strony historycznej i turystycznej. Goście odwiedzili Muzeum Regionalne w Sycowie, gdzie kierownik placówki, pani Agnieszka Kuświk-Jasień, opowiedziała o dziejach miasta i regionu oraz o trudnych losach Sycowa na przestrzeni lat. Po wizycie w muzeum nasi przyjaciele zobaczyli również jedną z sycowskich pereł – Park Miejski w Sycowie, który zrobił na nich duże wrażenie.
Tego dnia delegacja z Jampola uczestniczyła także w koncercie charytatywnym na rzecz pomocy rodakom na Wschodzie, gdzie przedstawiciele miasta Jampol podzielili się swoją aktualną sytuacją na Ukrainie oraz przekazali ogromne podziękowania za wsparcie, jakiego Polacy i mieszkańcy Sycowa udzielają Ukrainie od początku wojny.
Niedziela upłynęła pod znakiem Dolnego Śląska – delegacja odwiedziła Wrocław, spacerując po Rynku oraz Ostrowie Tumskim, a także poznając smaki polskiej kuchni.
Dziękujemy za tę wizytę, wspólnie spędzony czas i otwarte rozmowy. Wierzymy, że współpraca partnerska pomiędzy Sycowem a Jampolem będzie się dalej rozwijać i z powodzeniem kontynuowana w kolejnych latach.
UMiG Syców
* * *
rd












