reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest środa, 24 czerwca. Imieniny Jana, Danuty, Janiny.
29℃
(zachmurzenie umiarkowane). Zobacz prognozę pogody

Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi

Aktualności3.06.2025 o 13:48Komentarzy: 59
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Grzegorza Brauna posła do Parlamentu Europejskiego.



* * *

Pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego - art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1 Regulaminu Parlamentu Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L z 2019 r., numer 302 z dnia 22 listopada 2019 r.) oraz art. 9 Protokołu numer 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.

W postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt 3047-1.Ds.48.2025, wszczętym w dniu 16 kwietnia 2025 r., zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Grzegorza Brauna 6 przestępstw, a w tym:

- pozbawienie wolności w dniu 16 kwietnia 2025 r. na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej, poprzez uniemożliwienie jej opuszczenia gabinetu i wykonywania obowiązków zawodowych na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym wskazanego szpitala, tj. czynu z art. 189 § 1 kk,
- naruszenie w dniu 16 kwietnia 2025 r. na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy nietykalności cielesnej lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej, poprzez jej popychanie i przytrzymywanie rękami, podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych lekarza we wskazanym szpitalu wykonującym działalność leczniczą na podstawie umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i korzystającą z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie, tj. czynu z art. 222 § 1 kk,
- znieważenie w dniu 16 kwietnia 2025 r. na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej, słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych lekarza i udzielaniem świadczeń zdrowotnych we wskazanym szpitalu, to jest podmiocie wykonującym działalność leczniczą na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 226 § 1 kk),
- pomówienie w dniu 16 kwietnia 2025 r. w Oleśnicy lekarza ginekologa Gizeli Jagielskiej o takie postępowanie, które może narazić ją na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu lekarza i poniżyć ją w opinii publicznej (art. 212 § 1 kk),
- publiczne nawoływanie w dniu 14 grudnia 2023 r. za pośrednictwem sieci Internet do nienawiści na tle różnic wyznaniowych oraz do popełnienia występku przeszkadzania aktom religijnym określonego w art. 195 § 1 kk oraz występku obrazy uczuć religijnych określonego w art. 196 kk, poprzez udzielenie udostępnionego na platformie YouTube wywiadu dotyczącego między innymi użycia w dniu 12 grudnia 2023 r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej gaśnicy w celu ugaszenia wystawionej tam świecy chanukowej, w którym to wywiadzie w kontekście tego wydarzenia, Grzegorz Braun zawarł wypowiedź wyrażającą aprobatę oraz zachęcającą widzów i słuchaczy do podejmowania tego typu zachowań, a także określił Chanukę jako przejaw satanistycznej i rasistowskiej celebracji stanowiącej zagrożenie dla polskich katolików, któremu to zagrożeniu należy przeciwdziałać, tj. czynu z ar. 255 § 1 kk w związku z art. 256 § 1 kk w związku z art. 11 § 2 kk,
- zniszczenie w dniu 18 marca 2025 r. w Rynku pod numerem 4 w Opolu rzeczy w postaci dziesięciu plakatów umiejscowionych na pięciu metalowych stelażach, poprzez naniesienie czarną farbą zapisów literowych, które w całości tworzą napis o treści „STOP PROPAGANDZIE ZBOCZEŃ”, powodując straty w łącznej kwocie 5327,19 złotych na szkodę Stowarzyszenia Tęczowe Opole, tj. czynu z art. 288 § 1 kk.

Zgodnie z treścią art. 9 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej członkowie zgromadzenia Parlamentu Europejskiego korzystają:

- na terytorium swojego państwa - z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu ich państwa,
- na terytorium innego Państwa Członkowskiego - z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz z immunitetu jurysdykcyjnego.

Grzegorz Braun jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji i w związku z tym korzysta z immunitetu przyznawanego członkom polskiego parlamentu, to jest posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i senatorom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz art. 7 ust. 1, 2 i 7, art. 7b ust. 1 i art. 7c ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora), co powoduje, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za przestępstwa objęte treścią wniosku bez zgody Parlamentu Europejskiego.

W tej sytuacji prawnej wniosek o uchyleni immunitetu jest niezbędny dla dalszego prowadzenia postępowania karnego w niniejszej sprawie, a w tym do sporządzenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów Grzegorzowi Braunowi, a następnie wykonania czynności procesowych z jego udziałem.

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (59)

Wyborca 4.06.2025 o 21:41

Panie Grzegorzu dziękujemy i zapraszamy ponownie. Tu jest jeszcze co robić

Zgłoś
Emeryt z Bykowa4.06.2025 o 10:29

Bodnar, dałeś d**y, bo twoje służby nic nie znalazły na Nawrockiego i teraz chcesz swoją nieudolność przykryć naszego Grzesia atakując. Won, razem z twoim ryżym szefem do Niemiec.

Zgłoś
JPO4.06.2025 o 08:41

"Protest przed Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie! ?Swojego lokaja zabierajcie do Berlina! Polacy pokazali, że mimo obcych ingerencji, mimo brudnych chwytów, zdecydowanie wybierają wolność i suwerenność! Donald Tusk i jego ekipa dostali od Narodu czerwoną kartkę! Czas na dymisję! A zamiast imigracji, żądamy reparacji! Dość polityki na kolanach!? - grzmi Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości i członek Ruchu Obrony Granic." Kogo z Oleśnicy zabierze Tusk gdy będzie ewakuował się do Berlina?? Całej wierchuszki PO nie zabierze. To kogo zabierze? Co sądzicie internauci??

Zgłoś
Historyczna Prawda4.06.2025 o 08:24

W prowadzonych na MO polemikach na temat korzyści jakie miała osiągnąć Polska po otrzymaniu Ziem Odzyskanych, wielu uczestników w tym i peowiaków i ludzi związanych z SB demonstrowało bardzo silne przekonania połączone z historyczną ignorancją.o wartości tych ziem w stosunku do ziem utraconych! Chodzi o to, że Niemcy utraciły, a Polska uzyskała konkretny majątek, w postaci terenów i wszystkiego, co nich zostało wcześniej zbudowane? jest fałszem. Rozmiar demontaży na Ziemiach Odzyskanych przeraża - ?trofiejne komanda? pozostawiły mniej niż 10 % maszyn i urządzeń; podobnie w powiecie oleśnickim !! Widząc powszechny rabunek urządzeń, materiałów i infrastruktury, zainstalowany przez Stalina komunistyczny rząd ?polski? próbował interweniować. Jednak na protesty władze sowieckie odpowiadały: ?Oddamy wam tylko mury i pustą ziemię, wszystko pozostałe wywieziemy?. I konsekwentnie realizowały swoje zapowiedzi. W Oleśnicy nie tylko ubecy, czy ich potomkowie , ale nawet komunistyczni " Historycy" piszą o wielkim majątku pozostawionym Polakom!!

Zgłoś
Tyuuuuu4.06.2025 o 07:52

Grzegorz Braun na prezydenta powinieneś iść czemu go nie wybrali to ja się zdziwię ciemnota

Zgłoś
Wielka Historia4.06.2025 o 07:45

Pisząc o skutkach Powstania Warszawskiego podkreśla się ogromne straty, jakie poniosła ludność stolicy oraz niemal całkowite zniszczenie przez Niemców lewobrzeżnej części miasta. Należy jednak również pamiętać o gigantycznej skali rabunków, jakich dopuścił się okupant. O ich ogromie najlepiej świadczy fakt, że do wywiezienia zagrabionych dóbr potrzeba było 45 tysięcy wagonów towarowych

Zgłoś
Gość 4.06.2025 o 07:20

Te pacany co piszą o Braunie, najpierw niech się zapoznają z historią tego rodu.

Zgłoś
Tak to widzę 4.06.2025 o 07:19

Oczywiście że nic mu nie zrobią bo nic złego nie zrobił chyba że bronienie dobrego imienia tego kraju i odrzucanie zgorszenia i promowanie bluźnierczych zachowań to coś złego. Brawo Braun a lewckie ścierwa won

Zgłoś
Gość 4.06.2025 o 07:17

Wstyd dla Oleśnicy i jej mieszkańców. Miasto siedmiu wież i róż i mart..ch dzieci.

Zgłoś
?4.06.2025 o 07:06

Do As. Ja mieszkam w Oleśnicy od urodzenia ponad 50 lat, dlaczego ja mam stąd wyjeżdżać? Nich spadają ci którzy niszczą to miasto przez których Oleśnica upadła na dno i w Polsce uważana jest za siedlisko cywilizacji śmierci. To wstyd i poniżenie do czego doprowadzili wszyscy odpowiedzialni za ten stan rzeczy przede wszystkim władze tego miasta.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2026 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube