reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 maja. Imieniny Igi, Miry, Lwa.
27℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Proboszcz nie zgodził się na mszę z trumną ze zmarłym. "Nie chodził do kościoła"

Aktualności14.04 o 08:31Komentarzy:
Proboszcz parafii w Zbytowej nie chce zorganizować mszy z udziałem zmarłego. - Taką przyjąłem zasadę, że jeżeli ktoś nie chodzi do kościoła, to nie ma sensu po śmierci go do kościoła wprowadzać - tłumaczy duchowny.Z redakcją portalu MojaOlesnica.pl skontaktowała się zrozpaczona rodzina nieżyjącego mężczyzny. W trakcie przygotowań do ceremonii pogrzebowej natknęli się na przeszkodę w postaci odmowy księdza, który nie chce zorganizować mszy z udziałem trumny ze zmarłym. Chodzi o parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zbytowej.

Mężczyzna jeszcze do niedawna po sąsiedzki mieszkał blisko świątyni. - Zapytałem księdza proboszcza, dlaczego tak się dzieje. Powiedział, że może go pochować, ale do kościoła już nie wpuści trumny. Dlaczego? Bo nie chodził do kościoła i miał ślub cywilny - relacjonuje jeden z bliskich zmarłego.

Dzwonimy do księdza proboszcza Antoniego Kopciucha. Nie ukrywa, że w jego parafii obowiązują pewne zasady. - Taką przyjąłem zasadę, że jeżeli ktoś nie chodzi do kościoła, to nie ma sensu po śmierci go do kościoła wprowadzać - mówi nam duchowny. Jak dodaje, proponował sam pogrzeb i mszę w intencji zmarłego. - No może ten pan, jak sąsiad zmarł, był w kościele. Dlaczego mam go po śmierci wprowadzać do kościoła? Wiedzą o tym parafianie, jadą do sąsiedniego kościoła. Tam ksiądz się na to godzi, oprawia mszę z ciałem, przywozi i chowają u nas - dodaje proboszcz.

- To nie jest zasad przepis, ale jest do dyspozycji proboszcza, jaką formę przyjmie - wyjaśnia. Zastrzega też, że nie pozwala na wprowadzanie na msze św. w intencji zmarłego przy urnie, bo ma to być zarezerwowane tylko dla ciał w trumnach.

- W innej parafii faktycznie nie było problemu. Tam będzie pochowany nasz bliski - podsumowuje rodzina zmarłego mieszkańca Zbytowej.

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube