reklama
reklamareklama
Dziś jest niedziela, 15 grudnia. Imieniny Niny, Celiny, Krystiany.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Połączenie kolejowe CPK ominie Oleśnicę

13.08 o 17:42Komentarzy: 71Kategoria: Aktualności
Czytelnik Dawid Galik wskazuje, że kolej dużych prędkości i połączenie z Centralnym Portem Komunikacyjnym ominie Oleśnicę.


źródło: CPK

Publikujemy wiadomość od oleśniczanina Dawida Galika, który zwraca uwagę, że Oleśnica została pominięta przy przystankach kolei dużych prędkości i połączenia z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

* * *

OLEŚNICA BEZ LINII DUŻYCH PRĘDKOŚCI I POŁĄCZENIA Z CPK

Dnia 30 lipca 2019 roku we Wrocławiu odbyły się regionalne konsultację społeczne w związku z budową linii kolejowej dużych prędkości. Linia dużych prędkości prędkości była planowana od 2008 roku, lecz dopiero niedawno prace nabrały większego tempa wraz z pojawieniem się projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który będzie węzłem integrującym transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy (można go nazwać takim sercem logistycznym naszego kraju).

CPK ma być jednym z największych lotnisk w Europie i być w stanie obsługiwać rocznie aż 100 mln pasażerów (dla przykładu aktualnie Lotnisko Chopina w Warszawie obsługuje 17,7 mln pasażerów rocznie, a największe lotnisko w Europie – londyński port Heathrow 75,7 mln pasażerów rocznie).

Port Lotniczy Solidarność (CPK) ma znajdować się pomiędzy Warszawą a Łodzią i posiadać połączenie kolejowe ze wszystkimi miastami wojewódzkimi. Z Wrocławia do Łodzi będziemy mogli dojechać w 1 godzinę, a do Warszawy w 1 godzinę i 50 minut.

Oleśnica znajduję się na trasie pomiędzy Wrocławiem a CPK (jak i Łodzią i Warszawą) i gdyby pociąg zatrzymywał się na stacji w naszym mieście, do Wrocławia dojechalibyśmy w 20 minut, do Łodzi w ok. 40 minut, a do Warszawy w 1 godzinę i 30 minut. Dodatkowo nasze miasto byłoby bezpośrednio kolejowo połączone z jednym z największym lotnisk w Europie i największym w Europie Środkowo-wschodniej.

Podczas regionalnych konsultacji społecznych we Wrocławiu została przedstawiona planowana trasa linii dużych prędkości. Niestety ponad 100 tysięcy mieszkańców powiatu Oleśnickiego zostało pominiętych i Oleśnica nie figuruje jako przystanek na trasie Wrocław – CPK i linia kolejowa ominie Oleśnicę o 5 km(!).

Co to może między innymi oznaczać dla Oleśnicy?
- kolejowy rozbiór Oleśnicy
- spadek inwestycji w naszym regionie poprzez wyłączenie jej z głównego potoku pasażerskiego Polski.
- przyśpieszona depopulacja Oleśnicy i gmin w naszym powiecie.

Konsultacje regionalne co do przebiegu trasy linii dużych prędkości wciąż trwają i można je zmienić ale potrzebna jest zdecydowana interwencja władz miasta Oleśnica!

Proszę o udostępnienie!

Dawid Galik

* * *

Przypomnijmy, już wcześniej w tej sprawie pytania zadaliśmy w CPK. Program kolejowy ramach szprychy nr 9 zakłada przebudowę, rozbudowę i elektryfikację m.in. linii kolejowej nr 181 - właśnie na odc. Wieruszów - Kępno - Oleśnica, jednak wówczas wciąż nie było mowy o przystanku w stolicy powiatu oleśnickiego.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (71)

Tomek21.10 o 10:58

Poza tym...nie narzekajcie ...obecny czas przejazdu poc. regionalnego z Oleśnicy do Wrocławia to 25 minut ! Dla porówninia ... pokonanie tego dystansu samochodem na dziś to minimum 40 min

Zgłoś
Tomek21.10 o 10:53

Chyba wiekszość z Was nie rozumie założeń KDP. Wyobrażacie sobie, że pociag o predkości rozkładowej 250 km/godz bedzie zatrzymywał sie co chwila. Zauważcie że .... obecne Pendolino jadace z Warszawy do Wrocławia ma postoje TYLKO w Czestochowie i Opolu pokonując odległość ok 410 km. Własnie dlatego projektowana linia nr 86 omija miasta o liczebności mieszkańców poniżej 60 tys i dlatego "wchodzi" do Wrocławia od południa łacząc sie z linią nr 132

Zgłoś
Bez komentarza15.08 o 13:17

100 mln pasażerów??? To skąd oni będą ich importować? Czy aby te wyliczenia były na trzeźwo?

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 23:18

Proszę państwa, znowu przegraliśmy.

Zgłoś
Ziemia14.08 o 23:09

w takim razie jeżeli brak ci argumentów, to mam taką propozycję- - ssij.....wiesz co XD

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 23:04

Ziemio, ty potrzebujesz jednak pomocy, i ja się z tym zgadzam. Cały świat o tym wręcz trąbi, a Ty sama jakbyś tego nie rozumiała.l?

Zgłoś
Ziemia14.08 o 22:48

przepraszam a jak to sie ma do tematu bo nie czaje ??

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 22:46

Ziemio, dlaczego debilem? Owszem, jest dużo lepiej niż było, to fakt, lecz nie wszędzie , pozwolisz że przedstawię Ci swój punkt widzenia w niektórych kwestiach? Według mnie np. wystarczyło zrobić renowację starego basenu i byłoby o wiele lepiej ( w tym temacie) niż jest obecnie, bo te wanienki dla śledzi które są obecnie, są kompromitujące dla miasta powiatowgo jakim jest Oleśnica. Bo potrzebny był, i nadal jest potrzebny dialog , z zainteresowanym środowiskiem, i ludżmi którzy znają się i mają doświadczenie. Tylko tyle i aż tyle, tego brakowało prze z ostatnie dziesięciolecia

Zgłoś
Ziemia14.08 o 22:23

Olesnica zawsze będzie Olesnicą i za to ją kocham a jak myślałeś, że tu będzie San Francisco to jesteś debilem, jest 100 razy lepiej niż było - tyle w temacie.

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 22:13

Oleśnica przespała swoją szansę. Wiesz, to jest tak jak w szkole, jeżeli przez 8 lat nie odrabiasz lekcji, nie liczysz się. Nie mogę cofnąć czasu.

Zgłoś
Ziemia14.08 o 21:50

to jest twoja odpowiedź, naprawde ? zmarnowałeś mój i swój czas swoim bezsensownym bełkotem i w żaden sposób nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 21:32

Myślisz że wystarczy zmienić prezesa w Atolu i sekretarza miasta? To i tak o 30 lat za póżno. Hmmm, a tak poważnie, popytaj jak to zrobili w Jelczu - Laskowicach, Długołęce i innych dobrze rozwiniętych gminach w pobliżu Oleśnicy? Dzierżoniów? No i najważniejsze, świadomy i dobry wybór samorządowców, to jest najistotniejsze, nie lenno- poddańczy prymitywny instynkt skarłowaciałego tchórza!!! Tam nie przysypiali, nie zadowalali się mglistą wizją sypialni Wrocławia, mieli świeże, niezależne spojrzenie. Dla Oleśnicy jest już za późno? Oby nie, w bardzo szerokim kontekście.

Zgłoś
Ziemia14.08 o 21:15

Tak ?, to pokaż mi jak zrobić z Oleśnicy Los Angeles - słucham geniuszu.

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 21:00

Problem w tym , że Oleśniczanie sami uwierzyli w to, że nie stać ich na nic więcej jak bycie sypialnią Wrocławia. Trzydzieści lat marazmu zrobiło swoje. Tobie też.

Zgłoś
Ziemia14.08 o 20:28

@ Jak Cię widzą....... , bo takie są fakty, Olesnica to nie jest przystanek dla takiego transportu, nikt tego nie brał poważnie pd uwagę - ilu ludzi z Olesnicy by z tego korzystało, ilu by było stać ? to się nie kalkuluje ziomek, biznes to nie czerwony krzyż, wiatamy na ziemi :)))

Zgłoś
Jak Cię widzą....... .14.08 o 20:19

@Ziemia- nie rozumiesz pan, wtedy idzie konkretna kasa, modernizacja trakcji, cała logistyka i potężne pieniądze bo to sztandarowy, potężny projekt PiS, tyle tylko że chyba mają Oleśnicę za pipidówę, ale Jelcza- Laskowic już nie. Nie chyba, Oleśnica to zaścianek.

Zgłoś
Ziemia14.08 o 19:21

od kiedy to taki szybki transport ma sie zatrzymywać w każdej pipdówie, zejdzcie na ziemię

Zgłoś
Janusz Nosacz14.08 o 19:20

@Marek Michalik: a kto pociąga za sznurki w Kolejach Dolnośląskich - koledzy Dyrektora Marszałka: Bezpartyjni Samorządowcy !!!!!

Zgłoś
Ian Mc Hollister14.08 o 19:18

Drogie dzieci - pamiętajcie, że w sypialni Wrocławia ma być cicho jak makiem zasiał !!!

Zgłoś
Sflustrowany14.08 o 18:56

Olali Janusza Bronśia?Nie wierze.Może Zdanowska z Łodzi coś mu pomoże?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Wypadek dwóch aut w Sokołowicach
dzisiaj o 11:30/ Aktualności
Ognisko na ścieżce w parku
dzisiaj o 10:01/ Aktualności
Samobójstwo w Twardogórze
dzisiaj o 09:32/ Aktualności
Książkowe nowości w bibliotece
dzisiaj o 09:21/ Kultura
Oddaj krew w poniedziałek!
dzisiaj o 09:20/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube