reklama
reklamareklama
Oleśnica - MojaOlesnica.pl. Aktualności z Oleśnicy i okolic.
Dziś jest poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny Olimpii, Łazarza, Jolanty.
reklama
reklama
reklama

Pomnik wyklętych przez IV RP

Dodano: 2018-03-11 06:47:03 | Komentarzy: 292 | Kategoria: Aktualności
Pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski zabrał głos w sprawie Pomnika Wdzięczności w Oleśnicy, który ma zostać rozebrany. - Oleśnicki pomnik żołnierzy wyklętych przez IV RP - komentuje.


Publikujemy wpis Marka Nienatłowskiego w sprawie Pomnika Wdzięczności w Oleśnicy

* * *

Oleśnicki pomnik żołnierzy wyklętych przez IV RP.
Pomniki niemieckie konserwować, polskiego żołnierza usunąć


W latach 1945-1948 prowadzona była na Dolnym Śląsku akcja polonizacji. W jej ramach zniszczono wiele pomników, płyt nagrobnych na cmentarzach, płyt nagrobnych i witraży w kościołach, a nawet zdrapywano napisy na zastawach stołowych (sól, pieprz) czy na kranach (zimna, ciepła). W odróżnieniu od wielu innych miast, w Oleśnicy udało się uratować 2 pomniki pruskie poświęcone zwycięstwom garnizonu oleśnickiego w wojnie z Austrią (1866) i Francją (1870-71) oraz pomnik poświęcony Złotym Godom pary książęcej (książę był generałem armii pruskiej). Z nich usunięto tylko napisy i symbolikę. Takie działanie były możliwe dzięki uczestnictwu w składzie ówczesnych władz silnej grupy nauczycieli, widzącej bezsens niszczenia pomników związanych z historią miasta i nie antypolskich.

Oleśnica zostala zdobyta w 1945 r. kosztem dużych strat czerwonoarmistów. W latach 1945-1952 r. w Oleśnicy istnialy trzy cmentarze wojenne, na których zostało pochowanych ok. 1600 czerwonoarmistów i czerwonoarmistek. Na cmentarzu Nr 1 – obecnie dalej istniejącym pochowano 780, Na cmentarzu Nr 2 – 579, na cmentarzu Nr 3 – 281 czerwonoarmistów. Cmentarze nr 2 i 3 przeniesiono w 1952 r. do Olawy.

W Oleśnicy i w powiecie stacjonowaly na przełomie marca-kwietnia 1945 r. dywizje i pułki II Armii Wojska Polskiego, które potem w walkach straciły ok. 20% swojego stanu. Po zakończeniu wojny wielu żołnierzy II Armii WP osiadło w Oleśnicy i powiecie. Chcieli oni mieć pomnik poświęcony ich walkom z armią hitlerowską.

Dlatego budowa w 1950 r. pomnika poświęconego „Wdzięczności mieszkańców Oleśnicy dla żołnierzy Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego”, nie budziło szczególnie wrogich nastrojów. Nie było w tej nazwie nic o komuniźmie, a tylko wskazywała ona fakt historyczny – udział tych żołnierzy w wygnaniu wojsk niemieckich z Oleśnicy, co umożliwiło powrót miasta w granice Polski.

W 2000 r. ówczesny burmistrz Oleśnicy podjął samodzielnie pierwszą próbę usunięcia (zniszczenia) pomnika Wdzięczności … Byla ona nieudana, gdyż po moim liście do MSZ dostałem następującą odpowiedź – cytuję:

„W świetle art. 17 Traktatu miedzy Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską (dalszy tekst jest w opisie pomnika) (...) Pomnik braterstwa broni polsko - radzieckiej (to jest nieprawdziwa nazwa – uwaga autora tego tekstu ) w Oleśnicy został umieszczony w wykazie na wniosek strony rosyjskiej. Wykaz ten jest dokumentem technicznym (roboczym) stwierdzającym istnienie danych obiektów upamiętniających znajdujacych się w sferze zainteresowania strony rosyjskiej. Wspomniany wykaz nie jest umieszczony w Internecie”

Na tej podstawie ówczesny burmistrz Oleśnicy nie mógł usunąć pomnika.

Po tym jak się okazało, że to rząd IV RP chce niszczyć pomniki historyczne, napisałem ponownie do MSZ i w odpowiedzi dowiedziałem się, że „W archiwum traktatowym MSZ brak jest jednak wykazów pomników” – czy usunięto go z traktatu? Dziwi mnie, że Polska jednostronnie odeszła od ustaleń art. 17 traktatu między Rzecząpospolitą Polską, a Federacją Rosyjską.

9 stycznia 2018 r. Wojewoda Dolnośląski wysłał pismo do wszystkich burmistrzów. Cytuję fragment „Zgodnie ze stanem prawnym, obowiązującym od 7 stycznia 2018 r. właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajduje się pomnik upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób zobowiązany jest do usunięcia tego pomnika w terminie do dnia 31 marca 2018 r." Czyli rząd nakazuje mieszkańcom Oleśnicy, w co mają wierzyć, co myśleć. Czyli pojawia się dawna książęca (królewska) zasada Czyja władza tego religia (wiara, poglądy). Jest to działanie pozademokratyczne.

Na tym pomniku nie widać żadnych śladów upamiętnienia czegokolwiek z symboliki komunizmu, a więcej tej symboliki ma butelka piwa Heineken i władze IV RP nie każą producentowi usuwać z butelek czerwonej gwiazdy (ale mogą zażądać, a nawet ukarać za propagowanie komunizmu!!!). Ustrój Prus był też zbliżony do totalitarnego i działania Prus były antypolskie, pomimo tego rządowi IV RP pomniki pruskie na ziemiach zachodnich nie przeszkadzają.

Obecnie mamy wyrzucić żołnierza polskiego z pomnika, a konserwować pomniki chwały pruskich żołnierzy. Czy to jest normalne? 0 tym, jakie pomniki utrzymywać powinna decydować Rada Miasta i mieszkańcy, a nie władze krajowe, starające się niszczyć samorządność miejską odzyskaną w 1990 r.

Ostatnio w sprawę pomnika wlączył się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnicy, nakazując pomnik rozebrać do końca 2018 r. (i w prasie wyrazil zadowolenie z tego faktu), gdyż zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Uzasadnił to niechęcią władz miasta do wykonania jego remontu. Władze miasta słusznie odmówiły remontu skoro dostały polecenie jego usunięcia do końca tego miesiąca. W innym przypadku (gdyby wojewoda cofnął swoje polecenie), mogliby rozpatrzeć wykonanie remontu, analogicznie jak to bylo w 2002 r.

Kończąc, każdy kto ma pojęcie o wojsku i walkach w trakcie II WŚ wie, że żołnierzom frontowym przedstawionym na pomniku towarzyszyły krew, pot, łzy, wszy, brak snu, jedzenia, ciepłej i suchej odzieży, tytoniu itd. Żołnierze mieli w d…. niesienie komunizmu gdziekolwiek. Chcieli jak najszybciej skończyć służbę i wrócić do rodziny.

Pomnik ten jest tylko symbolem szacunku do żołnierskiego trudu i ich udziału w przyłączeniu Oleśnicy do państwa polskiego. Wszak także dzięki nim żyjemy w naszym pięknym mieście i o tym musimy pamiętać. Jest to fakt historyczny i takie znaczenie ma ten pomnik.

Marek Nienałtowski
Oleśnica 07.03.2018 r.

* * *

Zobacz też: Historia pomnika - strona M. Nienałtowskiego

rd, źródło: olesnica.org

reklama
Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (292)

[email protected] do ciebie nie było skierowane moje pytanie, to daruj sobie te uwagi! Mylisz się bardzo, że w PRL-u, nie było LWP, bo ja w takim służyłem w latach 1960 - 65 i nie mam nic sobie do zarzucenia, nie brałem udziału w inwazji na Czechosłowację w 1968 r., jak też innych "zbrojnych akcjach", zołnierzy LWP p-ko robotnikom (1970 r, jak też w 1981 r), nie byłem czL grup operacyjnych WP i czL. WRON - dyktatury wojskowej. Moje uwagi dotyczą kadry oficerskiej, szczególnie zawodowej a nie oficerów rezerwy. Szczególnie interesuje mnie kadra oficerska ds.politycznych i informacji(IW). Zołnierze służby czynnej - z poboru, nie są nic winni bo działali na rozkaz i pod przymusem. Zw-kowalski (Rochu- Kowalski, z"Potopu") swoje dość częste dyrdymały i przemyślenia na Faceboku, świadczą dość wyrażnie o twojej "twOi???

Podpis: rezerwista lwp.
Dodano: 2018-03-19 19:33:23 | Zgłoś naruszenie

rezerwa lato 2002 WLiOP prawdziwa twarz PZPiS w pełnej krasie ????

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-18 23:40:06 | Zgłoś naruszenie

zw-kowalski, no i widzisz, jaki polski naród jest cywilizowany. W Polsce cmentarze Żołnierzy Radzieckich zadbane, nikt ich nie dewastuje, choć tylu Polaków zginęło z rąk Czerwonoarmistów. Anglicy nawet tuż po wojnie nie okazywali Polakom wdzięczności, taki naród.

Podpis: mad
Dodano: 2018-03-18 20:29:24 | Zgłoś naruszenie

do @rezerwista. Takie samo stanowisko jak Jan Brons jako podchorąży w Studium Wojskowym. A jakie stanowisko zajął Michał Kołaciński, starosta Kociński czy pzrewodniczący rady Piechówka. Jesli sie nie myle to wszyscy maja stopnie oficerskie. Ignorancie nie było czegos takiego w PRL jak "LWP". W PRL było WP potocznie w mowie potocznej nazywane ludowym. Doucz się. Ja w stanie wojennym też byłem jak cały ówczesny pobór zołnierzem służby zasadniczej. Spytaj jaki stopień oficerski WP ma Jarosław Kaczyński, prokurator pawłowicz i inny z PiS. Każdy kto konczył studia, a nie był psychicznie chory, wychosił z SOR ze stopniem oficerskim. Kumasz to?

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-18 20:19:38 | Zgłoś naruszenie

Mad. "Na cmentarzu w Evesham wandale zniszczyli nagrobki. Wśród zdewastowanych grobów są te, które należały do Polaków. To także żołnierze, którzy walczyli z reżimem Adolfa Hitlera ? informuje Daily Mail. Rozbito pomniki oraz zniszczono napisy, które wzywały do poszanowania obiektu. Na cmentarzu spoczywa 122 obywateli polski. Większość z nich brała udział w zmaganiach podczas II wojny światowej. Mieszkali w pobliskich koszarach w Springhill i Nortwick Park."

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-18 20:13:22 | Zgłoś naruszenie

Pan Marek Nienałtowski, kom. por.rez Marynarki Wojennej,LWP,histeryczny obrońca pomnika (nie)wdzięczności, jako były członek PZPR, niech się wypowie jakie stanowisko zająl w marcu 1968 r, oraz w grudniu 1970 r., podczas protestów robotniczych (stoczniowców), krwawo stłumioych przez żołnierzy LWP, razem z ZOMO, MO i SB, w Szczecinie, Gdyni i Gdańsku ora Elblągu. Jakie stanowisko zajął w grudniu 1981 r. w czasie wprowadzonego stanu wojennego, przez klikę Jaruzelskiego i Kiszczaka, przy pomocy WRON, dyktatury wojskowej????

Podpis: rezerwista.
Dodano: 2018-03-17 11:47:00 | Zgłoś naruszenie

smutno się robi patrząc na komentarze- co tym ludziom porobiło się w głowach? Bezmyślność i zajadłość powoduje u nich samo słowo - radziecki. Ciekawe czy z taką samą żywiołową spontanicznością dadzą się z Unii wyprowadzić i zamknąć w ciasnych ramach ciemnoty, bezmyślności i bezrefleksyjności.

Podpis: js
Dodano: 2018-03-17 11:25:19 | Zgłoś naruszenie

Trzeba mieć psychikę cwela, żeby bronić pomnika najeźdźców, postawionego przez kolaborantów.

Podpis: Olszówka
Dodano: 2018-03-17 08:41:27 | Zgłoś naruszenie

Co z kamieniem węgielnym wmurowanym w podstawie pomnika ciekawe kto zarypal do domu albo zaraz opchnie na e bay lub allegro

Podpis: Ciekawe
Dodano: 2018-03-16 16:21:41 | Zgłoś naruszenie

Rys wyklęty nawet własna matka go wyklnela .rys tylko skacze po forach i naparza w klawiaturę

Podpis: Anty rys
Dodano: 2018-03-16 16:18:36 | Zgłoś naruszenie

@ ryś-u siejesz peerelowską siermiężną propagandę. Aż miło ;)

Podpis: Żbik
Dodano: 2018-03-16 14:29:22 | Zgłoś naruszenie

a prędzej czy później udajemy się do tego samego miejsca...

Podpis: Edmund Kaleciński
Dodano: 2018-03-16 12:07:37 | Zgłoś naruszenie

powiem krótko,historia kołem się toczy...

Podpis: sołtys Goli Wielkiej
Dodano: 2018-03-15 09:39:08 | Zgłoś naruszenie

Brawo nasza władza. Tak trzymać. Po to Was wybraliśmy i dlatego będziemy na Was głosować.

Podpis: ryś
Dodano: 2018-03-13 15:43:59 | Zgłoś naruszenie

Wiadomo kto będzie na cokole !!! JP2-obrońca pedofilów i marny aktorzyna

Podpis: głos_rozsądku
Dodano: 2018-03-13 07:47:57 | Zgłoś naruszenie

Jak zdołacie to usuwajcie towarzyszu. A na razie. na śmietnik historii odmaszerować , raz, dwa, raz dwa, raz dwa

Podpis: stonga
Dodano: 2018-03-12 22:31:19 | Zgłoś naruszenie

a co z pomnikami Wojtyły on jest reprezentantem państwa totalitarnego !

Podpis: moherowy beret
Dodano: 2018-03-12 22:27:40 | Zgłoś naruszenie

Przyjdzie taki czas, że będą usuwać obelisk ku chwale żołnierzy wyklętych...Głupota nie ma granic.

Podpis: c
Dodano: 2018-03-12 19:26:32 | Zgłoś naruszenie

uncle good advice. Jakis czas temu pisałem, ze ten rok według kalendarza Słowian byłby ok 7 500. Czyli pod chrztem Polska jest 1052 lata a bez chrztu ok 6490 lat. Na co Mad się oburzył, ze wtedy były inne bożki ale były. Ale dla niego 1050 lat jest ważne jak 6500 lat tradycji neopogańskiej.

Podpis: zw-kowalski
Dodano: 2018-03-12 15:57:49 | Zgłoś naruszenie

PISlam gnije od środka,dlatego nie widać...

Podpis: na pohybel
Dodano: 2018-03-12 15:25:50 | Zgłoś naruszenie

PW Media © 2009-2018
@:
Nawigacja
- Kontakt z redakcją
- Reklama na portalu MojaOlesnica.pl
- Regulamin
- Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach
społecznościowych
Facebook Instagram YouTube Twitter