reklama
reklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 19 kwietnia. Imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego.
9℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Zbierano podpisy przeciwko karaniu za aborcję. Padł rekord

Aktualności22.02 o 07:28Komentarzy:
Za nami zbiórka podpisów przeciwko karaniu za aborcję. Oleśnicki Strajk Kobiet podsumował akcję przeprowadzoną w miniony weekend w naszym mieście.* * *

Moi drodzy, moje drogie — MAMY REKORD

Dzisiaj zebraliśmy 106 podpisów! To więcej niż wszystkie poprzednie zbiórki razem wzięte. Oleśniczanie i Oleśniczanki pokazali, że mają już dość spróchniałego kompromisu, mają dość mizoginistycznych rządów prawicy i zabierania kobietom kolejnych praw.

Najpierw odebrali nam antykoncepcję awaryjną, później zdjęli z lekarzy zasłaniających się klauzulą sumienia obowiązek odsyłania do specjalisty, który udzieli odpowiedniej porady czy wykona konkretny zabieg, teraz przybili ostatni gwóźdź do patriarchalnej trumny, w której pogrzebano prawa kobiet.

Nie mamy legalnej aborcji. Mamy utrudniony dostęp do antykoncepcji. Nie możemy decydować o swojej płodności i wykonać zabiegu podwiązania jajowodów, chociaż mężczyzna może wykonać wazektomię.

MAMY DOŚĆ! Oleśniczanki mają dość!

Stąd dzisiejsze zainteresowanie naszą zbiórką.

Nie obyło się bez incydentów i mansplaingująch aktywistki mężczyzn. Życzono nam "skrobanki" rozbitą butelką, słuchałyśmy jak mężczyźni mówią o tym, że zabiliby swoją żonę, gdyby dowiedzieli się o tym, że wykonała aborcję, był też mężczyzna, który na siłę próbował nas nawracać.

To tylko pokazuje, że robimy dobrą rzecz. Walczymy o nasze prawa. Mamy już dość mówienia, że to nie ten moment, że luzie nie są gotowi, że jesteśmy tematem zastępczym. Teraz czas na walkę kobiet, czas na walkę o odzyskanie utraconych praw. Bez żadnych spróchniałych kompromisów.

Dodatkowo postawiliśmy kolejny transparent. I to w bardzo wymownym miejscu — tam, gdzie miał miejsce atak agresora na nasz pokojowy spacer.

Byliśmy w Rynku 2 tygodnie temu, byliśmy tydzień temu, byliśmy dzisiaj (a nasza zbiórka nie była w żaden sposób powiązana z odbywającym się na jego terenie jarmarkiem), będziemy i w następnym tygodniu, będziemy co tydzień. W tym samym miejscu. Tam, gdzie wszystko się zaczęło.

Nasza walka się nie skończyła. Ona dopiero się zaczęła.

Dziękujemy za dzisiaj, za obecność, Państwa podpisy i zaangażowanie.

Idziemy dalej.

Oleśnicki Strajk Kobiet

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube