reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia. Imieniny Ligii, Zuzanny, Lukrecji.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Alpaki z Krzeczyna - od pasji do terapii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ciekawostki23.07.2019 o 08:17Komentarzy:
We wsi Krzeczyn pod Oleśnicą portal MojaOlesnica.pl odwiedził małżeństwo, które kupiło dwie alpaki z myślą o prowadzeniu terapii. Widok zwierząt na spacerach po mieście wzbudza niemałe zainteresowanie!

Zobacz galerię zdjęćAlpaki pochodzą z Ameryki Południowej. Są mniejsze od lam i żywią się między innymi burakami, lucerną, a przysmakami są dla nich marchewki. Odwiedziliśmy Dorotę Bohucką-Rzechonek i jej męża Pawła Rzechonka w ich domu w Krzeczynie pod Oleśnicą. Małżeństwo ma dwie sztuki alpak - Cwałka (biały) i Cudaka (brązowy).

Jak słyszymy, pomysł zakupu tych czworonogów narodził się z miłości do zwierząt i chęci prowadzenia terapii. Pani Dorota w tym celu ukończyła specjalny kurs. Alpaki sprawdzają się przy współpracy m.in. z dziećmi autystycznymi, a także jako forma terapii dla osób z depresjami i nerwicami.

Niemal każdy spacer z Cwałkiem i Cudakiem po okolicy, w tym także po Oleśnicy, wzbudza niemałe zainteresowanie przechodniów. Warto dodać, że czworonogi mają łagodne usposobienie. Duet szybko zakolegował się z innymi zwierzętami naszych rozmówców. A tych mają dosyć sporo - kilka psów, chomika i kota.

Obecnie alpaki mieszkają w garażu, ale w ogrodzie powstaje już alpakarnia. Możliwe, że dołączą do nich kolejne dwie sztuki. - Głównym założeniem jest to, że będę dojeżdżała do szkół, przedszkoli, domów opieki, hospicjów i szpitali. Na miejscu chcemy zrobić ośrodek, aby można było do nas przyjechać nie tylko w celu terapii, ale na przykład na urodziny z alpakami, spotkania towarzyskie - zdradza nam D. Bogucka-Rzechonek. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!

Ciekawostki o alpakach

* Są zwierzętami z rodziny wielbłądowatych.

* Ciało alpaki osiąga 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg.

* Ciąża u alpaki trwa około 335–340 dni, rodzi zazwyczaj jedno małe. Alpaki żyją około 15–25 lat.

* Cwałek i Cudak czasem się kłócą, a w ruch idzie ślina. Kiedy zwróci się im uwagę, na chwilę przestają i idą nieco dalej kontynuować "konwersację".

* Zimą lubią pić ciepłą wodę, a ich przysmakami są marchewki. W trakcie nagrywania wywiadu alpaki zjadły całą miskę tych warzyw!

* Nie lubią być głaskane po głowie i kończynach.

* Ich futro znakomicie nadaje się do tworzenia tkanin i dzianin.

Wideo: alpaki z Krzeczyna


Zobacz galerię zdjęć

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube