reklama
reklamareklama
Materiał wyborczy KWW Komitet Wyborczy Adama Horbacza
reklama
reklama
Dziś jest poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny Anastazji, Wacława, Leonida.
10℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Samolot myśliwsko-bojowy Su-22 zmierza do powiatu oleśnickiego [ZDJĘCIA]

Ciekawostki21.03 o 06:05Komentarzy: 42
Samolot myśliwsko-bojowy Su-22 po ponad dekadzie przyjedzie do powiatu oleśnickiego. Póki co trafi na parking starostwa w Sycowie.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzeniaW październiku 2019 roku portal MojaOlesnica.pl ujawnił, że na spotkaniu z zarządem powiatu Witold Michałowski, naczelnik Wydziału Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej, podzielił się informacją o mieniu samorządu. 21 grudnia 2012 roku ówczesne władze wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o nieodpłatne przekazanie sprzętu wojskowego, który mógłby się przydać na reaktywowanym lotnisku w Oleśnicy.

W marcu 2013 minister obrony przekazał powiatowi m.in. samolot Su-22 z silnikiem odrzutowym. Jak wiadomo, z lotniskowych planów nic nie wyszło. - Lampy znajdowały się w jednostce wojskowej w Mirosławcu, pozostały sprzęt w byłej jednostce wojskowej w Świdninie. Cała wartość mienia w 2013 r. wynosiła 90 tys. zł - informowało starostwo. - O posiadaniu tego wysłużonego już sprzętu dowiedzieliśmy się przypadkowo - przyznał w 2019 roku ówczesny starosta Jan Dżugaj i dodał, że sprzęt nigdy nie został protokolarnie przyjęty przez powiat.

Pierwotnie samorząd postanowił wystąpić z wnioskiem do MON o anulowanie decyzji z 2013 roku. Jednak po pandemii COVID-19 nadeszło pismo z wojska. - Ostatnio otrzymaliśmy z jednostki wojskowej w Świdninie pismo w sprawie przekazania nam tego samolotu, zabrania go z ich bazy z powodu mającego się odbyć kapitalnego remontu - mówił w styczniu wicestarosta Stanisław Stępień. Przenosiny mają odbywać się w porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Oleśnicy.

Przekazanie samolotu na przykład Ukrainie nie wchodzi w grę ze względu na jego stan techniczny. - Może byłoby dobrze, gdyby ten samolot trafił na Ukrainę, gdzie wsparłby obronę przed atakiem z Rosji, ale nie planujemy takich działań. Ten samolot nie ma możliwości latania. Znajduje się w bazie i jest unieruchomiony. Koszty jego naprawy, remontu, konserwacji byłyby bardzo duże - podkreślał niedawno S. Stępień.

Wczorajzostał zdemontowany w bazie w Świdninie i dziś rano ma dotrzeć do powiatu oleśnickiego. Zdjęcia prezentujemy w galerii. Tymczasowo będzie znajdował się na parkingu należącym do samorządu w Sycowie. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób zagospodaruje go powiat. Możliwe, że stanie się atrakcją turystyczną w Oleśnicy, która w przeszłości była związana z lotnictwem.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd, fot. ZDP

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (42)

Click25.03 o 17:12

Ja mogę go przygarnąć, Gmina Czernice Borowe

Zgłoś
MojaOlesnica.pl25.03 o 07:49

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
01 fg24.03 o 14:53

Myśliwsko-bojowy i w dodatku w Świdninie. Brawo za "wiedzę"

Zgłoś
Slawko24.03 o 11:57

Nie w Świdninie tylko Świdwinie :)

Zgłoś
Rencista z Bogusławic23.03 o 16:42

Wsadzić w niego naszego sołtysa i bilet w jedną stronę do Putina

Zgłoś
Mechanik22.03 o 23:55

Taki samolot mógłby stanąć na największym oleśnickim rondzie - najlepiej tym przy Dobroszyckiej.

Zgłoś
kor-an22.03 o 22:01

Su 22 to samolot myśliwsko-bombowy !!!

Zgłoś
Mariusz.M.22.03 o 21:52

A jako pierwszy będzie go oblatywał A.Macierewicz z J.Kaczynskim bo to chyba "sparka " ????

Zgłoś
Mariusz.M.22.03 o 20:43

A jako pierwszy będzie go oblatywał A.Macierewicz z J.Kaczynskim bo to chyba "sparka " ????

Zgłoś
Jarosław 22.03 o 20:38

Ale dlaczego SU ,a nie np Lim 5 ,niby Polski

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2024 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube