reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 7 grudnia. Imieniny Marcina, Ambrożego, Agatona.
2℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

769. urodziny Oleśnicy. Oto ciekawe wydawnictwa o mieście! [ZDJĘCIA]

Ciekawostki23.02 o 06:03Komentarze Facebooka
22 lutego obchodziliśmy 769. rocznicę nadania praw miejskich Oleśnicy. Z tej okazji publikujemy materiał biblioteki, która zachęca do poznania kolekcji wydawnictw związanych z naszym miastem.

Zobacz galerię zdjęć



* * *

769. rocznica nadania Oleśnicy praw miejskich, czyli popularne od lat Urodziny Oleśnicy to świetna okazja, by zaprezentować bogatą kolekcję wydawnictw związanych z naszym miastem.

W zbiorach Czytelni znajdują się m.in. książki, informatory i broszury dotyczące historii miasta. Ponadto polecamy artykuły w periodykach, prasę niemieckojęzyczną i archiwalne tytuły prasy lokalnej, w której aż się roi od ciekawostek z ostatnich dziesięcioleci. Pamiątkowe wydawnictwa rozmaitych instytucji (np. szkół, spółdzielni, kół zainteresowań) wydawane z okazji jubileuszy oraz biografie wyjątkowych mieszkańców.

Większość zbiorów regionalnych stanowi księgozbiór podręczny, zatem nie jest wypożyczana do domu. Istnieje jednak możliwość ksera lub skanu.

Ciekawostką w zbiorach oleśnickiej biblioteki jest niemieckojęzyczny tytuł "Schlesische Heimatzeitung für die Kreise Breslau, Trebnitz, Militsch und Oels", czyli "Śląska gazeta lokalna dla powiatów Wrocław, Trzebnica, Milicz i Oleśnica". Zainteresowanym proponujemy wydania miesięcznika z lat 2019–2023. Czasopismo ilustrowane, zawiera kolorowe i czarno-białe fotografie współczesne oraz retro. Prawie 40 stron artykułów, wspomnień, rozmaitych informacji.

"Po raz pierwszy jako miasto (civitas) Oleśnica została wymieniona w źródłach pisanych z 1254 r. Zapewne nie posiadała jeszcze wtedy praw miejskich, chociaż wątpliwości mogą się pojawić wobec użycia terminu civitas. Wspomniana wzmianka znalazła się w "Roczniku kapituły poznańskiej" (relacja sporu między księciem Przemysłem I a księciem wrocławskim Henrykiem III Białym). Niespełna rok później zapadła przełomowa decyzja Henryka III Białego - specjalny akt lokacyjny wystawiony we Wrocławiu, datowany na poniedziałek po II niedzieli Wielkiego Postu, to jest na 22 lutego 1255 r. Oryginał dokumentu nie zachował się do naszych czasów, jednak jego treść jest znana dzięki późniejszym przekazom. Wykonana z dużym znawstwem rekonstrukcja oryginału daje dobre wyobrażenie o jego możliwym wyglądzie." (źródło: Wojciech Mrozowicz, Przemysław Wiszewski, „Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność”, Wrocław 2006).

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 oraz w soboty 9.00-14.00.

OBP

* * *

Zobacz galerię zdjęć

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2024 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube