reklama
reklamareklama
Materiał wyborczy KWW Komitet Wyborczy Adama Horbacza
reklama
reklama
Dziś jest niedziela, 14 kwietnia. Imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi.
20℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Niezwykła historia herbu Sycowa

Ciekawostki3.02 o 09:30Komentarzy: 1
- Przed Wami niezwykła historia sycowskiego herbu! - zapowiada miejscowy magistrat i zachęca do zapoznania się z tekstem o tym symbolu.* * *

Zapraszamy Was do zgłębienia fascynującej historii herbu Sycowa. Mamy też nie lada gratkę. Postanowiliśmy stworzyć dla Was obrazy inspirowane jeźdźcem. Zobaczcie jak mógłby wyglądać!

Pierwszy wizerunek tego symbolu pochodzi z dokumentu burmistrza i rady miejskiej datowanego na 29 maja 1377 roku, co czyni go niezwykle cennym świadectwem przeszłości naszego miasta.

Pieczęć, choć nieco nadwątlona czasem, ukazuje zbrojnego rycerza, dmącego w róg, w otoczeniu łacińskiego napisu S[igillum] CIVITATIS WARTHINBERCH (pol.: Pieczęć miasta Sycowa). Gwiazdy lub róże w górnych rogach herbu dodają mu tajemniczego blasku. Historicy podają, że jeździec może reprezentować księcia trącącego w myśliwski róg, a u podnóży konia wiernie biegnie pies.

W XV wieku, ławnicy miejscy używali innej pieczęci, przedstawiającej opancerzonego mężczyznę z rogiem i dwiema różami. Niemiecki napis S[iegel] der stat schappen czu wartheberg (pieczęć ławników miejskich w Sycowie) otaczał tę niezwykłą kompozycję.

Przez wieki interpretacje herbu ewoluowały, lecz w 1888 roku J. Franzkowski przywrócił mu jego dawny blask. Dziś wszystkim jest dobrze znany.

Zapraszamy Was do odkrywania licznych i tajemniczych korzeni Sycowa poprzez zgłębienie wielu jego historii.

UMiG Syców

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (1)

Hfdvg4.02 o 22:48

W Bierutowie burmistrz zgubił zabytkowy herb z bramy do zamku ......Może w Sycowie jest?Ktokolwiek widział ten herb niech da znać bo nóżek dostał i gdzieś chodzi po gminie ....Żenua

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2024 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube