reklama
reklamareklama
Materiał wyborczy KWW Komitet Wyborczy Adama Horbacza
reklama
reklama
Dziś jest niedziela, 14 kwietnia. Imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi.
21℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Ornitologiczna niespodzianka w Parku nad Stawami w Oleśnicy

Ciekawostki16.01 o 21:33Komentarze Facebooka
- Kolejna ornitologiczna niespodzianka w Oleśnicy. Dzisiaj nad stawy przyleciały nurogęsi - poinformował mieszkaniec Wiesław Mazurkiewicz.* * *

Kolejna ornitologiczna niespodzianka w Oleśnicy. Dzisiaj nad stawy przyleciały nurogęsi. To ptaki wodne z rodziny kaczkowatych które najczęściej żywią się rybami. Nurogęsi potrafią bardzo głęboko nurkować (kilkadziesiąt metrów) i specjalnie zakrzywionym dziobem, sprawnie chwytają ryby. Najbardziej znane są z zakładania gniazd w dziuplach drzew, wnękach skalnych, murach a nawet niewysokich wieżach kościelnych, oddalonych od zbiornika wodnego nawet o kilometr.

Pisklaki wyskakują z wysokich gniazd nie robiąc sobie krzywdy, następnie prowadzone są przez rodziców do wody. Gody tych ptaków zaczynają się już w grudniu, potrząsaniem skrzydeł i podrzucaniem dziobem wody przez samców i dzisiaj na stawie było to bardzo widoczne. To piękne i rzadziej spotykane ptaki wodne. W Warszawie podczas prowadzenia pisklaków do Wisły, zamykany jest dla tych ptaków ruch uliczny. Liczne potomstwo na wodzie, tworzy „widowiskowe długie pociągi”, lub mama pływa z nimi na grzbiecie pod skrzydłami, co zawsze wzbudza wielką sympatię. Byłoby wspaniale gdyby nurogęsi, pozostały na czas lęgu w naszym mieście.

Wiesław Mazurkiewicz

* * *rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2024 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube