reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 27 września. Imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli.
18℃
(pochmurnie). Zobacz prognozę pogody

Książka na weekend. Biblioteka poleca opowieść o naszych babkach

Aktualności16.09 o 06:39Komentarze Facebooka
Tradycyjnie mamy dla miłośników książek kolejną "polecajkę". Tym razem przygotowaną przez Beatę z Wypożyczalni dla Dorosłych.* * *

Proponuję Państwu kolejną książkę na weekend. Po „Służących do wszystkiego” czas na „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. Autorka konsekwentnie poświęca swoje książki kobietom. Daje im głos, który przez stulecia był niesłyszalny. Ja, sięgając po tę lekturę jako wnuczka chłopki, miałam przed oczami życie mojej babci Weroniki. Jako społeczeństwo, przez wiele lat wypieraliśmy swoje chłopskie pochodzenie, a przecież bohaterkami tej książki są nasze babcie, prababcie, sąsiadki. To kobiety, których obecność, katorżnicza praca, poświęcenie najbliższym, były niewidzialne. W książce spoglądamy na nie z kilku perspektyw. Nie tylko jako na żony i matki, ale służące, wyrobnice, które na swoich barkach dźwigały ciężar dla wielu nie do udźwignięcia. Żyły w skrajnym ubóstwie, głodzie, przemocy, braku dostępu do edukacji. Rodziły dzieci, które najczęściej powielały ich los. Bardzo się cieszę, że powstała książka, która oddaje hołd, często bezimiennym kobietom.

Tak naprawdę, to jest książka o wielu z nas. Każdy nosi w sobie historię swoich przodkiń. Czasami wystarczy tylko poszukać.

Beata z Wypożyczalni

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube