reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 27 września. Imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli.
21℃
(zachmurzenie małe). Zobacz prognozę pogody

Sukcesy uczniów ZSZ na konkursie wiedzy o historii Żydów

Aktualności5.06 o 11:09Komentarze Facebooka
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy zdobyli czołowe lokaty na Międzywojewódzkim Konkursie Wiedzy o Historii i Kulturze Żydów.* * *

31.05.2023 r. w Namysłowie po raz VIII odbył się Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Żydów (ze szczególnym uwzględnieniem Żydów ze Śląska).

Bezkonkurencyjny okazał się (kolejny już raz) uczeń naszej szkoły - Hubert Kuświk z kl. III TI, który zajął I miejsce. Na II miejscu ex aequo uplasował się Kamil Kubiczek z kl. III TI, a IV lokatę (mając zaledwie jeden punkt mniej) wywalczył Paweł Łacny z kl. IV TSp.

Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych województw: opolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego miał na celu zainteresowanie uczniów historią regionalną, budowanie postaw otwartości na mniejszości narodowe, opartych na zrozumieniu, tolerancji i szacunku dla odmienności. Organizatorom zależało na popularyzowaniu mało znanych szerszej opinii publicznej wybitnych postaci (naukowców, polityków, pisarzy, lekarzy, wielu z nich uhonorowano Nagrodą Nobla) oraz poznaniu kultury i historii Żydów, którzy przecież zamieszkiwali ziemie polskie od średniowiecza. Na Śląsku wyznawcy judaizmu pojawili się już w XIII wieku. Przez następne stulecia nieprzerwanie stanowili element krajobrazu społecznego naszego regionu aż do tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Konkurs składał się z dwóch części - pisemnych eliminacji oraz finału w formie ustnej.

W obydwu doskonale zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnicy, którym gratulujemy wiedzy i odniesionego sukcesu.

Opiekunem merytorycznym uczniów była nauczycielka historii p. Sabina Stala.

ZSP w Oleśnicy

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Materiał wyborczy KW Bezpartyjni Samorządowcy
reklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube