reklama
reklamareklamareklamareklama
Materiał wyborczy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
reklama
Dziś jest środa, 27 września. Imieniny Damiana, Amadeusza, Mirabelli.
23℃
(zachmurzenie małe). Zobacz prognozę pogody

Nabór ławników do oleśnickiego sądu

Aktualności4.06 o 07:40Komentarzy: 2
Oleśnicki magistrat może zgłosić dwóch ławników do orzekania w miejscowym sądzie. Właśnie ruszyła procedura naboru.Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego, stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości został zagwarantowany w art. 182 Konstytucji. Niedawno ruszył nabór na dwóch ławników, zgłaszanych do Sądu Rejonowego w Oleśnicy przez miejski samorząd. Najbliższa kadencja potrwa od 2024 do 2027 roku. Wybrane osoby będą orzekały w sprawach rodzinnych.

- Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru - czytamy w komunikacie.

Co ważne, należy posiadać obywatelstwo polskie, cieszyć się niekaralnością oraz posiadać podpisy poparcia co najmniej 50 osób z terenu miasta. Ławnicy swoje obowiązki wypełniają najczęściej tylko przez kilkanaście dni w roku, a za każdy przysługuje im ok. 60 złotych. Karty zgłoszeniowe wraz z kompletem dokumentów można składać do Rady Miasta Oleśnicy najpóźniej do 30 czerwca.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (2)

Emeryt z Bykowa4.06 o 08:03

Bardzo chętnie zasiadł bym jako ławnik, ale ukończyłem już 70 lat. Uwielbiam pełnić funkcje społeczne, które pomagają w utrzymaniu porządku prawnego. Zawsze miło wspominam inspekcje robotniczo chłopskie i ORMO, mimo iż komunistów nienawidzę.

Zgłoś
sześćdziesiona4.06 o 07:54

Zgłaszam i wysuwam kandydaturę Tadeusza Błyszczaka gdyż jak wiadomo jest to donosiciel więc i w sądzie też się odnajdzie.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube