reklama
reklamareklamareklamareklama
Materiał wyborczy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
reklama
Dziś jest wtorek, 26 września. Imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza.
14℃
(pochmurnie). Zobacz prognozę pogody

ZUS: płyną pieniądze na nowe 500+

Aktualności3.06 o 06:31Komentarzy: 13
Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat, co ułatwia planowanie domowego budżetu.Od 1 lutego rodzice wysyłali wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów.

- W czwartek ZUS przelał na konta rodziców 622 mln zł. W najbliższy wtorek (6 czerwca) kolejna transza w wysokości prawie 300 mln zł trafi na konta bankowe rodziców – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Rodzice, którzy wysłali do nas wnioski w terminie zachowali dotychczasowy termin wypłat – zapewnia.

Według rzeczniczki w każdym miesięcy, podobnie jak w poprzednim okresie rozliczeniowym będzie dziesięć terminów wypłat. Terminy wypłat świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- My już przyznaliśmy 500+ dla blisko 6,2 mln dzieci. To oznacza, że te wnioski zostały nie tylko wysłane terminowo, ale także były bezbłędnie wypełnione – mówi Kowalska-Matis.

Rzeczniczka przypomina, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej.

- Rodzice chętnie korzystają z aplikacji mZUS, którą można zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w sklepie Google Play lub Apple App Store – wyjaśnia.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe, czy świadczenie Dobry Start 300+. Nabór wniosków o wyprawkę szkolną w tym roku rusza już za miesiąc.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. - Wniosek, jeśli zostanie złożony w czerwcu, ZUS będzie miał zgodnie z przepisami czas na wypłatę do końca sierpnia, choć oczywiście wraz z wyrównaniem od czerwca. W praktyce 500+ przyznajemy i wypłacamy znacznie szybciej niż to wynika z ustawowych terminów. Ale na przykład wniosek złożony w lipcu nie pozwoli na wypłatę świadczenia za czerwiec – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Inaczej jest, gdy wniosek jest składany na nowo narodzone dziecko. Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w ciągu trzech miesięcy od dnia jego urodzenia, uzyska prawo do świadczenia od dnia urodzenia dziecka.

Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

źródło: ZUS

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (13)

Gabriel Różański5.06 o 02:44

Klaudia ale ty jesteś pusta

Zgłoś
MojaOlesnica.pl4.06 o 00:57

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Klaudia3.06 o 23:29

Oczywiście że 500+ pomaga rozwijać gospodarkę. Teraz jest taka moda, aby gadać że my wszystko za to płacimy. Bzdura, bowydane 500 to kolejny obrót kasą dzięki której inni mogą zarobić. 500+ dużo pomogło Polakom.

Zgłoś
OX3.06 o 19:04

Tadek kup cegłe ode mnie.

Zgłoś
Tadeusz Błaszczyk3.06 o 18:01

PiS niczego nie obniżył i jest to tania propaganda, wszyscy musimy płacić za ich poronione pomysły. A jak kogoś nie stać na dzieci bo wydatki i tak dalej to niech nie posiada tych dzieci, to jest kaprys, a nie obowiązek. Czym mniej dzieci tym lepiej, w końcu ten system upadnie

Zgłoś
Marta C.3.06 o 15:59

@DO Marty. Coć z ty Twoim rozumkiem jest kiepsko.Jesteś rasistką twierdząc, że rodzice wychowujący dzieci dostają coś za darmo. Czyżby opieka nad dziećmi była bezużyteczna? Te dzieci potrzebują jedzenia, ubrania, edukacji, a zatem zarabiają na tym przedsiębiorcy, handlarze, nauczyciele, lekarze. Piszesz, że przedsiębiorcy i pracownicy dlatego płacą większe podatki. Już większego absurdu trudno szukać. Zapamiętaj, że ten rząd , jak Ty pewnie mówisz|"pisowski" obniżył każdemu z nas podatek PIT z 18 do 12%, a przedsiębiorcom podatek CIT z 19 do 9%. Oj mały Twój rozumek nie pojmuje oczywistości, a szkoda.

Zgłoś
Do Marty C3.06 o 15:19

500+ powoduje że pracownik produkcyjny jak i jego przełożeni płacą większe podatki produkując różne dobra materialne. W rezultacie pracujesz więcej za mniej bo ktoś kto nie robi nic musi dostać coś za darmo... Przynajmniej widać od razu na kogo głosowałaś

Zgłoś
Tadeusz Błaszczyk3.06 o 15:11

Nie powinno być 500+ i będę głosował na partię która je zlikwiduje

Zgłoś
Marta C.3.06 o 14:45

500+powoduje wzrost popytu na podstawowe produkty, na różne artykuły, sprzęty i usługi a to z kolei wymusza większą produkcję, większe zatrudnienie w zakładach pracy i usługach, ale też wzbogaca i pracowników i przedsiębiorców. Kto tych zależności nie rozumie musi być pod wpływem raszystów z PO i TVN.

Zgłoś
?3.06 o 11:47

A ty MAJA dlaczego się nie ruchasz i nie płodzisz dzieci ???

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube