reklama
reklamareklamareklamareklama
Materiał wyborczy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
reklama
Dziś jest niedziela, 24 września. Imieniny Gerarda, Teodora, Hermana.
10℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Kolejne miliony straty zespołu szpitali. "Maj nie będzie się spinał" [WIDEO]

Aktualności25.05 o 18:12Komentarzy: 62
Pogarsza się sytuacja finansowa Powiatowego Zespołu Szpitali z siedzibą w Oleśnicy. Nowa dyrektor przyznała wprost, że "maj nie będzie się spinał".Jak już wcześniej informowaliśmy, Powiatowy Zespół Szpitali z siedzibą w Oleśnicy zaprezentował dane za 2022 rok. Wynika z niego, że w zeszłym roku wartość umów z Narodowym Funduszem Zdrowia wyniosła łącznie 85 mln zł. Rok wcześniej była to kwota 69,5 mln zł, a w 2021 roku – 55,3 mln zł. W placówkach w Oleśnicy i Sycowie przyjęto 11 275 pacjentów, a w 2021 roku – 10 716. Spadła liczba porodów. Dwa lata temu było ich 2552, a w całym roku 2022 – 1921. Poradnie zrealizowały 21 426 świadczeń.

Gorzej niż prognozowano prezentuje się bilans placówki. Jeszcze niedawno w oficjalnych wypowiedziach władz pojawiała się kwota 4,5 mln złotych straty. Warto zaznaczyć, że 2021 roku była ona „na plusie” 148 tysięcy złotych. Za 2022 rok widnieje pozycja „strata netto” w wysokości 6,3 mln złotych.

Temat pojawił się na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Oleśnickiego, a głos zabrała nowa dyrektor PZS Agnieszka Cholewińska. Wyjawiła, ile pieniędzy procentowo szło w zeszłym i obecnym roku na wypłaty. - 90% przychodów szpital wydawał na wynagrodzenia. W tym roku, w pierwszych miesiącach, ten wskaźnik wynosi 83%. Żeby szpital normalnie funkcjonował, aby było to bezpieczne i zapewniało płynność finansową, powinien być to wskaźnik 65-70% - mówiła. - Zbyt małe są przychody w stosunku do kosztów wynagrodzeń, jakie są w szpitalu. Sposoby są różne, aby to zmienić. Przede wszystkim zwiększanie przychodów - wskazywała A. Cholewińska i przekonywała o konieczności zwiększania liczby świadczeń.

Dyrektorka zapowiedziała, że „maj nie będzie się spinał”, a luka ma być w wysokości ok. 1,4 mln złotych. Strata za pierwszy kwartał tego roku wniosła już 4,3 mln złotych netto.

- Sytuacja szpitali powiatowych jest trudna - przyznał wicestarosta Stanisław Stępień. Jak dodał, o rozwiązania ratujące sytuację do ministerstwa zdrowia wezwała organizacja zrzeszająca lecznice. Ze strony ministerstwa padła deklaracja o zwiększeniu finansowania służby zdrowia. Według samorządowca, nie ma mowy o zamykaniu lub zawieszaniu działalności oddziałów szpitali. Poniżej znajduje się zapis wideo z sesji rady powiatu i pełnej dyskusji z udziałem radnych.rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (62)

czyli nic26.05 o 12:10

A co z obiecanymi przez Bronsia w kampanii dodatkowymi karetkami z obsadą? Teraz, przy takich problemach Szpitala to już na pewno możemy zapomnieć o tych obietnicach, to był podobny kit jak z tym , że posprzątają Oleśnicę albo że Oleśnica musi odzyskać blask. Życie do Rynku też nie wróciło, Rynek zdechł na amen, tyle zostało z obietnic Odpowiedzialnych za Oleśnicę.

Zgłoś
nie gadaj głupot26.05 o 11:37

@bmnw mylisz się, w poprzedniej kadencji Szpital był w świetnej kondycji finansowej, przynosił milionowe zyski, ale wtedy starostą był Pan Wojciech Kociński a burmistrzem Pan Michał Kołaciński, a oni mieli głowy na karku.

Zgłoś
bmw26.05 o 11:32

wg mnie nie da się utrzymać zysku na plus.To nie jest materiał na sprzedaż.To jest świadczenie dla ratowania życia ludzkiego.

Zgłoś
yesss26.05 o 11:28

tak to wygląda - brawo

Zgłoś
tak to wygląda26.05 o 11:17

Jeszcze nie tak dawno dyr Magiera dostał wysoką nagrodę za zarządzanie Szpitalem, to świadczy o tym, że władze samorządowe nie miały bladego pojęcia o stanie finansów tej placówki. Cóż , konkluzja nasuwa się sama, Oleśnicą rządzą dyletanci którzy nigdy nie powinni być samorządowcami, inaczej nie da się tego wytłumaczyć.

Zgłoś
Boski prank26.05 o 11:05

Wyrzucić wszystkich i zrobić tam hospicjum / umieralnie. W sumie wyjdzie na to samo a będzie taniej.

Zgłoś
Koniec kropka26.05 o 10:09

Finansowanie procedur jest na wysokim poziomie, zarządzanie w Oleśnicy jest na poziomie dna. Wszystkiemu winne rządy Oleśnickiego Ruchu Samorządowego.

Zgłoś
barbapapa26.05 o 09:54

Przychody szpitala wzrosły z 30,5 mln w 2014 roku (dane z raportu NIK) do 80,5mln. Tak, drogie misie, za rządów tego głupiego, znienawidzonego PiSu wpływy szpitala wzrosły ponad 250%. W tym samym czasie strata szpitala wzrosła z 2mln do 6,5 mln. W tym roku- strata niemal 2mln nie rocznie, a miesięcznie. Przy takim tempie zadłużenia będzie jakieś 12 mln w plecy... Kredyt Rogalskiego miał być przeznaczony na rozwój szpitala, na budowę bloku operacyjnego, kolejnego skrzydła szpitalnego. A został przeżarty, roztrwoniony przez Wywrota, Gryzeldę i tego młodego wymoczka. A wszystko pod czujnym okiem Zarządu Powiatu, Starosty i komisji zdrowia.

Zgłoś
Normalnie Szacun26.05 o 09:49

Cóż, po paru latach rzadów Odpowiedzialnych za Oleśnicę ze Szpitalem jest jeszcze gorzej niż było przed 2014 rokiem.

Zgłoś
mafia covidowa26.05 o 09:23

Ach jak im tęskno do covidka... doiło się budżet... a jakie tłuste wypłaty, dodatki były a tu kuku Putin podeptał politykę covidową. Z naszej strony dobrze bo to był wielki blef i naciąganie faktów...

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube