reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 5 czerwca. Imieniny Waltera, Bonifacego, Dobromira.
23℃
(zachmurzenie umiarkowane). Zobacz prognozę pogody

Sarkofag oleśnickiej księżnej Elżbiety Marii trafi do renowacji [ZDJĘCIA]

Aktualności25.05 o 10:39Komentarze Facebooka
Sarkofag oleśnickiej księżnej Elżbiety Marii Podiebrad zostaje zabrany do renowacji. Rządziła ona księstwem w XVII wieku.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzeniaSylwiusz Nimrod Wirtemberski był księciem Wirtembergii-Weiltingen, pierwszym księciem oleśnickim z dynastii Wirtembergów. W 2022 roku dokonano jego ekshumacji i zbadano jego szczątki, które zachowały się w złym stanie. Odrestaurowano też sarkofag, w którym został pochowany władca.

Dzisiaj do renowacji zabierany jest natomiast sarkofag jego żony Elżbiety Marii Podiebrad. - Elżbieta Maria (ur. 11 maja 1625 w Oleśnicy; zm. 17 marca 1686 r. tamże) – księżna oleśnicka. Elżbieta Maria była jedynym dzieckiem księcia oleśnickiego Karola Fryderyka i jego pierwszej żony Anny Zofii saskiej. Stała się dziedziczką dynastii Podiebradów. 1 maja 1647 r. w Oleśnicy poślubiła księcia Sylwiusza Nemroda Wirtemberskiego. W 1648 r. małżonkowie uzyskali od cesarza nadanie księstwa oleśnickiego. Po śmierci męża Elżbieta Maria sprawowała rządy opiekuńcze. Para miała siedmioro dzieci - podaje Wikipedia.Niezwykle trudna akcja ma miejsce w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Sarkofag waży ok. 500-600 kilogramów. Pojawili się m.in. ksiądz proboszcz Mieczysław Janczyszyn, przedstawiciele zaangażowanej w ratowanie obiektu fundacji Kachny, antropolożka oraz pracownicy firmy zajmującej się konserwacją zabytków.

- Uczestniczymy w skomplikowanym dziele polegającym na wydobyciu sarkofagu z głębokiej krypty. Po przewiezieniu do pracowni zostanie zdezynfekowany i przystąpimy do rozpoznania technologicznego tego obiektu. Wybierzemy metodę oczyszczania, określimy, ile jest ubytków i co trzeba będzie uzupełnić. Potem dojdzie tradycyjny proces konserwacji cyny - powiedziała nam Agnieszka Trzos z A. T. Pracowni Konserwacji Zabytków. W pracowni będzie możliwe określenie czas potrzebnego do renowacji sarkofagu, ale z reguły takie prace zajmują nawet pół roku.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube