reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 28 maja. Imieniny Augustyna, Jaromira, Wilhelma.
18℃
(umiarkowane opady deszczu). Zobacz prognozę pogody

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kogo dotyczy i co z maturzystami?

Aktualności23.05.2023 o 08:05Komentarzy: 7
Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Publikujemy komunikat oleśnickiego starostwa wraz z informacjami szczególnie przydatnymi dla maturzystów, jeśli posiedzenie komisji pokrywa się z terminami egzaminu.Informujemy, że kwalifikacja wojskowa w roku 2023 na terenie powiatu oleśnickiego odbywać się będzie w okresie od 22 maja do 23 czerwca.

1. Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej:
Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy
ul. Wojska Polskiego 56
56-400 Oleśnica

2.Terminy wzywania osób do kwalifikacji wojskowej z poszczególnych gmin powiatu:3. Obowiązek stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej w 2023 r. obejmuje:
1) mężczyzn urodzonych w 2004 roku
2) mężczyzn urodzonych w latach 1999 – 2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
3) osoby, które w latach 2021-2022
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o których mowa w art. 64 ust.4 ustawy o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji woskowej;
4) kobiety urodzone w latach 1999 – 2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust.7 ustawy o obronie ojczyzny;
5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

4. Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej winny zabrać ze sobą:
• dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
• posiadaną dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji),
• dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.
Zgodnie z art.3 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.) obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
W powyższym przypadku skreślenie z listy stawiennictwa może nastąpić po przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

5. Skąd pozyskać informacje o obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej?
Osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymają imienne wezwania od wójta lub burmistrza. O miejscu i terminie prowadzenia jej na danym terenie będą także informowały obwieszczenia wojewody.

Ważna informacja: Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Jeżeli osoba z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana do zawiadomienia o tym fakcie organu wzywającego (przedstawiciela miasta lub gminy) do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się. Wówczas zostanie wyznaczony nowy termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny bądź zarządzeniem przymusowego doprowadzenia do powiatowej komisji lekarskiej przez Policję.

rd, źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (7)

Radca prawny23.05.2023 o 22:44

Jak dla mnie niezgodne jest to z prawe więc moi kochani taka rada jak ktoś niechce niech nie odbiera wezwnia niemoga was zmusić do tego podstawa prawna brak wojska zawodowego

Zgłoś
*Ś*W*I*R*23.05.2023 o 22:40

Pocalujta mnie w dupe już ku....rwy lece

Zgłoś
,,,,,,,23.05.2023 o 19:49

@ 123 masz w 100% rację.

Zgłoś
12323.05.2023 o 15:18

Pytanie od kiedy jest to obowiązek do służby wojskowej. W Polsce ten obowiazek został zniesiony na rzecz OTK. A jak PIS chce wcielać mlodych do wojska niech wprowadzi powszechny nabór do słuzby wojskowej,czyli do tz." Zasadniczej Służby Wojskowej", a tak to niech sobie to w buty włożą głupole jedne!

Zgłoś
Narkotykarz23.05.2023 o 08:21

Przeszkolenie wojskowe jest niezbędne. Bez kręcenia wora nikt nie stanie się mężczyzną.

Zgłoś
Iii23.05.2023 o 08:21

Co to znaczy obowiązek stawiennictwa ,obowiązek został zniesiony.OBOWIAZKOWO to dzieci polityków,ciotkow,i pociotków .Sluzba dla ochotników za Komuny był obowiązek.

Zgłoś
Fred23.05.2023 o 08:13

nie ma wezwania nie ma komisji

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2024 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube