reklama
reklamareklamareklamareklama
Materiał wyborczy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
reklama
Dziś jest wtorek, 3 października. Imieniny Teresy, Józefy, Heliodora.
25℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Zarzuty za nielegalne składowisko odpadów. Kto je usłyszał?

Aktualności16.03 o 07:07Komentarzy: 19
Dwaj przedstawiciele spółki dzierżawiącej teren w gminie Dobroszyce usłyszeli zarzuty za składowanie odpadów, mogących negatywnie wpływać na środowisko. Ich sprawą zajmie się sąd.Odpady w gminie Dobroszyce

W styczniu na terenie dawnej kopalni piasku i żwiru pomiędzy Łuczyną a Strzelcami w gminie Dobroszyce przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili działania operacyjne, polegające na ujawnieniu nielegalnego pozbywania się odpadów komunalnych. Ciężarówka została zaciągnięta w trudno dostępny teren przez pojazd gąsienicowy. Na miejscu czekał wykopany duży dół, a obok rozpoczęło się wysypywanie około 30 ton śmieci z naczepy pojazdu.

Inspektorzy obserwowali zajście dzięki użyciu drona i w porę wkroczyli do akcji. - Udało się trafić na gorąco na deponowanie odpadów pochodzenia komunalnego - powiedział portalowi MojaOlesnica.pl Tomasz Kubicki, Zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Bez pozwolenia

- Tutaj było pozwolenie na rekultywację odpadową zgodnie z rozporządzeniem. Jednakże nigdy do rekultywacji nie są dopuszczone odpady pochodzenia komunalnego. Są to bardziej odpady bardziej neutralne, jak żwir, gruz, popioły. Natomiast na pewno nigdzie nie jest pozwolenie na "komunalkę". A tutaj jest proceder, który nieraz obserwujemy, czyli jeżdżenie na kartach BDO na żwir i minerały, natomiast jak państwo widzicie, tutaj są odpady komunalne - dodał Kubicki.

To nie była pierwsza wizyta przedstawicieli WIOŚ i policji w tym miejscu. Służby były tam też w lutym. - W tamtym roku prowadziliśmy tutaj kilkukrotnie działania, w tym roku również. Za każdym razem potwierdzaliśmy tutaj odpady, na które właściciel wyrobiska nie posiada pozwolenia na rekultywację nimi. Moim zdaniem, jest to duże zagrożenie dla środowiska - oceniał wtedy Paweł Pilszak, naczelnik wydziału przestępczości środowiskowej WIOŚ.

Biegły potwierdził obawy

Prokuratura dysponuje już opinią biegłego, który twierdzi, że odpady mogły mieć negatywny wpływ na środowisko. - Zarzuty usłyszeli dwaj przedstawiciele spółki, którzy dzierżawili ten teren - przekazała Beata Ciesielska, Prokurator Rejonowa w Oleśnicy.

Sprawa prowadzona jest pod katem art. 183 par. 1 kodeksu karnego: "Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Po przesłaniu aktu oskarżenia sprawą zajmie się sąd.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (19)

Gabriel Różański16.03 o 17:31

Widziałem jak PiS wrzucał tam odpady

Zgłoś
ch-k16.03 o 17:15

@andrzej - to nie prawda że woda nigdy nie płynie pod górę, jakby tak było to po wodę zawsze na parter byś latał (no i włoskowatość np.)

Zgłoś
ch-k16.03 o 17:12

Zarzuty za nielegalne składowisko odpadów. Kto je usłyszał? - na pewno nikt z rodziny BeCi Kempy bo na komendzie dobrze ją obcinają i czeszą w takich sytuacjach

Zgłoś
Andrzej16.03 o 17:02

Mówisz o nieczynnym ujęciu pod Sadkowem, który jest kilkadziesiąt metrów wyżej. Absurd. Po pierwsze woda nigdy nie płynie pod górę, po drugie żeby ją wydobyć to trzeba ją mieć. W dodatku woda w ujęciu jest codziennie badana

Zgłoś
Alinka16.03 o 14:17

Czy ktoś zainteresuje się wpływem tych śmieci na wodę, której ujęcie jest w pobliżu? Z tego ujęcia wody zasilany jest wodociąg dla części mieszkańców gminy .

Zgłoś
***** PIS, KK i JP216.03 o 13:01

gdzieś śmieci trzeba wywozić, wszyscy śmiecą, ale wysypiska pod bokiem nie chcą, więc często przymykają oko

Zgłoś
Iii16.03 o 11:43

Biedna tą nasza OJCZYZNA stała się śmietniskiem świata,kto i kiedy za to odpowie.

Zgłoś
Łuczyna16.03 o 11:22

Dla Twojej informacji, sprawa wielokrotnie trafiała do prokuratury, dzięki determinacji Gminy kolejne zgłoszenie przyniosło efekt oczekiwany

Zgłoś
MojaOlesnica.pl16.03 o 10:04

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Jasio16.03 o 09:52

Kempa?

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube