reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 6 lutego. Imieniny Bohdana, Doroty, Pawła.
-4℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Trudna sytuacja szpitala. Władze powiatu i dyrektor jadą do ministerstwa

Aktualności24.01 o 08:04Komentarzy: 48
Powiatowy Zespół Szpitali z siedzibą w Oleśnicy ma trudną sytuację finansową. Władze chcą planu naprawczego od dyrekcji i wyruszają w podróż do ministerstwa zdrowia.Jest gorzej, ale brak szczegółów

Protokoły z posiedzeń Zarządu Powiatu Oleśnickiego pozwalają twierdzić, że w ostatnim czasie źle się dzieje wokół sytuacji finansowej Powiatowego Zespołu Szpitali z siedzibą w Oleśnicy. Temat pojawił się niedawno na sesji rady powiatu. Pytania w tej sprawie zadali Józef Szmaj i Jarosław Polański z Koalicji Obywatelskiej.

Wicestarosta Stanisław Stępień przyznał, że sytuacja jednostki jest gorsza niż w całym 2021 rok, ale nie mógł podać danych z uwagi na fakt, że 2022 rok nie został jeszcze formalnie zamknięty, a dane są analizowane przez rewidenta, co powinno zakończyć się z końcem lutego.

Inflacja, podwyżki wynagrodzeń i rat kredytu

- Mogę powiedzieć, powtórzyć jedynie, że sytuacja szpitali powiatowych ogólnie w Polsce jest gorsza niż rok wcześniej - przyznał S. Stępień. Wymienił kilka czynników, które wpływają na taki stan rzeczy - między innymi inflację, wzrost wynagrodzeń personelu od 1 lipca oraz rosnące koszty kredytu i odsetek od niego.

Jak przytoczył, odnotowano o ponad 2 mln zł więcej kosztów tego ostatniego w zeszłym roku. - Jedna rata wynosi 125 tysięcy, a wynosiła 14 tysięcy w roku 2021 roku - przytaczał wicestarosta.

Duży spadek liczby porodów

Kolejnym problemem jest malejąca liczba porodów. - Było około pięćset porodów mniej w 2022 roku niż w 2021 roku i to też wpływa na mniejsze wpływy. To są nielimitowane świadczenia - poinformował Stanisław Stępień.

Zarząd poprosił dyrektora PZS Przemysława Magierę o szczegółowe wyjaśnienia i czynione są starania, aby w tym roku zawiesić raty kredytu. - Tutaj jest konieczne przygotowanie działań naprawczych dla banku. Jako starostowie na piśmie zobowiązaliśmy dyrektora do przedłożenia działań oszczędnościowych i analizę zatrudnienia. Dyrektor ma szukać oszczędności na każdym polu - wyjawił samorządowiec.

Plan wizyty w ministerstwie

Natomiast wspólnie ze starostą Sławomirem Kapicą i dyrektorem Przemysławem Magierą mają jechać do Warszawy, aby spotkać się z ministrem lub wiceministrem zdrowia. - Będziemy chcieli wiedzieć, czy jest szansa dla naszego szpitala do zdobycia programu pilotażowego, który miał szpital w Miliczu. Jeśli będą możliwości, to będą jakieś dodatkowe środki na remont szpitala, na przykład oddziału pediatrycznego - dodał.

Według Stanisława Stępnia, nie ma mowy o ewentualności zamknięcia lecznicy. - Nie może dojść do zamknięcia szpitala w Oleśnicy. Jest gorsza sytuacja finansowa niż była, ale jest to wręcz niemożliwe, aby doszło do nieszczęścia, czyli zamknięcia szpitala czy jakichkolwiek oddziałów. Państwo widzicie, że wszystkie oddziały funkcjonują i nie ma zagrożenia. W niektórych powiatach oddziały są likwidowane, u nas to nie ma miejsca - podsumował.

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (48)

Lea4.02 o 23:05

To są oszczędności uciąć pensje salowym najlepiej niech pracują za darmo co jest grane

Zgłoś
Julia4.02 o 23:00

Tak trudna ze dyrektor obciął salowym płace za nocki i święta żenada szukanie ciec na najniższych zarobkach

Zgłoś
Ada25.01 o 16:43

To tak jak w Twardogórze rozwaliła ośrodek zdrowia koleżanka burmistrza .W ciągu roku narobila długów,pozwalniała wspaniałych lekarzy i personel i zaszła w ciążę i poszła a dług duży został po niej.Twardogórzan zostawiła bez lekarzy.Za to burmistrz ,przewodniczący rady i radni powinni sami odejść ( gdyby mieli honor)bo to oni pozwolili na takie zarządzanie kierowniczki.Burmistrzu Karma wróci do Ciebie i do kierowniczki.Takie dostaniecie życzenia od mieszkańców.

Zgłoś
?25.01 o 12:36

To jest piękne, takie oleśnickie. Kociński wdrożył plan naprawczy w czasie swojej kadencji, wszystko pięknie poukładał, Szpital generował zyski, konto Szpitala pękało w szwach były grube miliony w najlepszym ,momencie nawet 10 milionów na plusie z tego co pamiętam. Przyszła ekipa wiadomo kogo, wszystko sp....ła, i od nowa to samo, kolejny plan naprawczy. Oleśniczanie , wy macie coś z głowami? Co wyście narobili?

Zgłoś
Moja Olesnica 25.01 o 12:28

Kiedy opublikują plan naprawy i oszczędności który obecny dyrektor miał przygotować - moja Olesnica Macie wreszcie temat godny sprawdzenia a nie klapki radnego. Działajcie Wszystko podane na tacy Tylko włącz ciekawość !

Zgłoś
taka rada25.01 o 12:24

@barbapapa, wygląda na to, że masz rację. Z oleśnickiego Szpitala 4 lata temu po dojściu do władzy obecnej ekipy odeszło wielu świetnych lekarzy, ikon wręcz tej placówki. Lekarze ci, z wieloletnim doświadczeniem, świetni specjaliści związani od lat z placówką w Oleśnicy zap.....li ile wlezie, wypracowywali nadwykonania za które Szpital miał płacone, wszystko pięknie hulało, wdrożono wysokospecjalistyczne procedury, w tym onkologiczne które przynosiły krociowe zyski. No ale komuś to przeszkadzało i wszystko szybko roz......no. Dlatego teraz mamy to co mamy. Podziękujcie wiecie komu za ten bajzel w Oleśnicy i następnym razem zastanówcie się głęboko zanim zagłosujecie w wyborach samorządowych.

Zgłoś
Joe blacj25.01 o 12:17

Niech odda nagrodę ale tez Stasiu i Sławek również za takie zarządzanie i prace z wynikami Proponuje szkolenie dla zarządu Zarządzanie finansami i miesięczna kontrola budżet wykonanie

Zgłoś
Joe blacj25.01 o 12:17

Niech odda nagrodę ale tez Stasiu i Sławek również za takie zarządzanie i prace z wynikami Proponuje szkolenie dla zarządu Zarządzanie finansami i miesięczna kontrola budżet wykonanie

Zgłoś
barbapapa25.01 o 12:02

Krzysztofie A Kowalski- nie znasz sie na finansowaniu szpitali, więc sie nie wypowiadaj Wycena punktu rozliczeniowego została zwiększona w 2022 roku 9i będzie znów zwiększona w 2023- jeszcze nie ma podpisanych umów, więc nie wiadomo o ile). Co więcej- wszystkie szpitale, które w listopadzie przekroczyły limit roczny o co najmniej 5% otrzymały 100% zapłaty za nadwykonania w grudniu. Tak zapłacono np Oławie i Trzebnicy. A że Oleśnica limitu nie wykonała- wynik finansowy widać

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski25.01 o 11:40

Wielu szpitalom w Polsce rządy PiS i Solidarnej Polski zredukowały fundusze. Brakuje milionów na pensje dla pielęgniarek. Wydali blisko 3 mld zł na TVP, a dla służby zdrowia - redukcja. Nie ma. Dla rządów PiS i Solidarnej Polski opieka zdrowotna Polaków nie jest priorytetem.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube