reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 6 lutego. Imieniny Bohdana, Doroty, Pawła.
-5℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Zagrożone oszczędności w banku? Uwaga na oszustów!

Aktualności22.01 o 10:00Komentarzy: 16
Komenda Główna Policji i FinCERT.pl ? Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed połączeniami telefonicznymi, w których oszuści podszywają się pod pracownika banku lub inną osobę godną zaufania (np. pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, pracownika Związku Banków Polskich, czy policjanta).* * *

Podczas fałszywego połączenia na Twoim telefonie może wyświetlić się numer telefonu lub nazwa zaufanej instytucji, o tego typu oszustwach ostrzegaliśmy wspólnie FinCERT.pl – BCC ZBP z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komendą Główną Policji komunikatem z dnia 7 grudnia 2022 r. pt. „Oszuści dzwonią z numerów podszywających się pod banki lub inne instytucje zaufania publicznego”.

Zwracamy uwagę, że w ostatnim czasie oszuści nie tylko w rozmowie telefonicznej nakłaniają klienta do przekazania środków, ale coraz częściej przesyłają również do poszkodowanego wiadomość mailową z rzekomą umową przekazania zagrożonych środków na konto techniczne banku lub wysyłają na numer telefonu ofiary sms z numerem rachunku, na który należy przekazać środki. Wszystko po to, aby uwiarygodnić zagrożenie.

Po nawiązaniu połączenia telefonicznego i przekazaniu informacji o rzekomym zagrożeniu dla naszych pieniędzy scenariusz może wyglądać tak:To tylko przykładowy scenariusz. Pamiętaj bądź ostrożny, nie ulegaj panice, kontaktuj się ze SWOIM BANKIEM korzystając z zasady: „rozłącz się, odczekaj minimum 30 sekund”. Następnie, połącz się z bankiem lub instytucją, której przedstawiciel dzwonił do Ciebie. Koniecznie wybierz oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie.

Nie daj się oszukać, przygotowana przez oszustów umowa:

- to tylko pretekst, aby przekonać Ciebie do podjęcia decyzji o przelaniu swoich oszczędności na „techniczny” rachunek bankowy wskazany przez oszustów;
- nie uwzględnia wszystkich elementów wymaganych przez ustawę – Prawo Bankowe tj. między innymi: czasu trwania umowy; przesłanki i trybu rozwiązania umowy czy zasad rozliczeń;
- nie zawiera miejsca na Twój podpis;
- zawiera skan podpisu dostępnego w Internecie – np. podpisu niektórych postaci historycznych (przykładowo gen. Tadeusza Kościuszki);
- często może zawierać błędy gramatyczne lub ortograficzne;
może być sporządzona z użyciem języka potocznego np. zamiast terminu „rachunek bankowy”, używane jest słowo „konto”.

Oszustwo lub jego usiłowanie zgłoś w Twoim banku i złóż zawiadomienie na Policji!


FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP - Centrum Wymiany i Analiz Informacji Sektora Finansowego

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Komenda Główna Policji

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (16)

Terapeuta22.01 o 23:27

myszka. Myślenie sprawia tobie kłopot. Gdy chcesz myśleć zaczyna cię nap...ć łeb.

Zgłoś
myszka22.01 o 20:25

Aż boję się pomyśleć co ty zw-kowalski:-) jesz i pijesz!

Zgłoś
zw-kowalski :-)22.01 o 20:20

Patriota. Masz urojenia. Ale to normalne jak się nie ma argumentów. Jedyny komunistą o jakim slyszalem to Chrystus. Gdy były przemiany ustrojowe to wróciłem w 91 z Niemiec. Więc zmień dietę i napoje. Jesteś tym co jesz i pijesz.

Zgłoś
***** ***22.01 o 18:25

***** zw-kowalskiego

Zgłoś
zocha22.01 o 18:19

zw-kowalski - jesteś synem sołtysa czy dzielnicowego?

Zgłoś
Patriota22.01 o 17:37

Kowalski mam wrażenie że ty w Polsce byłeś UB-ekiem, milicjantem lub ostatecznie żołnierzem zawodowym, max. sierżantem! Po upadku komuny musiałeś uciekać z kraju jak szczur..

Zgłoś
Wolność 22.01 o 16:15

@***. Po ch... czytasz ? Nie znasz konstytucji ?

Zgłoś
zw-kowalski :-)22.01 o 14:04

Wpis z 12:31. Pełna zgoda. Ale jak pisałem do pana Edmunda. Dzięki tym oszustwom rządu i państwa KK stacza się od lat po równi pochyłej. Im więcej KK otrzymuje tym większy opór społeczny. Nie lewactwa jak piszą pisowcy ale sami wierzący mają tego dość.

Zgłoś
***22.01 o 13:42

Kowalski a co mnie gówno obchodzi twoja firma i wydatki.... ***** ***

Zgłoś
Do kowalski z22.01 o 12:31

Chory kraj, ciemnogród wśród ludzi, którzy świadomie wybrali obecnie ludzi w rządzie polskim i uchwalają prawo które pozwala na takie zachowania mafii kościelnej podszywającej się pod banki, czy instytucje publiczne, bo dostali od rządzących furtki w przepisach dzięki którym są bezkarni. Podobnie jest z tym przemarszem męskiego różańca, czy stojące samochody z propagandą anty aborcyjną, robią co im się podoba a mundurowi są bezradni bo jeden przepis zakazuje, a w drugiej połowie przepisu pozwala. Tak to jest z rydzykopisiowską sektą, która wprowadza takie przepisy bezprawia w tym kraju, wykorzystując sytuację jak glupi naród mamy który nie reaguje na to, daje przyzwolenie.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube