reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 6 lutego. Imieniny Bohdana, Doroty, Pawła.
-5℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Złodzieja spłoszyły światła i kamery. Ważny apel ku przestrodze!

Aktualności1.12.2022 o 07:07Komentarzy: 48
Intruz wszedł na jedną z posesji w Stradomi Dolnej, ale prawdopodobnie został spłoszony przez światła i kamery monitoringu. Publikujemy apel ku przestrodze.28 listopada około godzin 21:30 po jednej z prywatnej posesji w Stradomi Dolnej (gmina Syców) chodził podejrzany mężczyzna. Prawdopodobnie był to złodziej, który sprawdzał, co można ukraść.

- Obszedł dom, chwilę się pokręcił, ale jego działania przerwały halogeny z czujnikiem ruchu i kamera. Postanowił przeczekać chwilę pod garażem, a potem wyszedł jak od siebie przez główne podwórko. Wyjście jednak przyspieszyły kolejne, zapalające się światła. Jeżeli ktoś coś wie na ten temat, rozpoznaje osobę na nagraniu, to proszę o kontakt do mnie lub do rodziców. Niemniej zalecam też ostrożność na swoich posesjach. A naszą "gwiazdę" nagrania uraczę radą - jak cię tak rączki swędzą, to zajmij się jakąś lepszą pracą, zamiast próbować się w kradzieżach - apeluje mieszkanka, która apeluje do wszystkich o ostrożność.

To nie pierwszy taki przypadek w powiecie oleśnickim. Co pewien czas na łamach portalu MojaOlesnica.pl informujemy o działalności złodziei, którzy okradają domostwa. Na szczęście w tym przypadku intruza najwyraźniej spłoszył system bezpieczeństwa. Poniżej przypominamy porady policji, które powinien każdy znać.

Komunikat policji

Oleśnicka policja każde zdarzenia analizuje, ustala w których godzinach i gdzie najczęściej dochodzi do włamań i w te miejsca kieruje patrole. Niezależnie od tego skuteczność policyjnych działań zależy przede wszystkim od czujności i współpracy mieszkańców. Dlatego też policja apeluje do wszystkich mieszkańców o właściwe zabezpieczanie mieszkań i domów.

Ponadto policja prosi o większą czujności w sytuacji zauważenia ludzi podejrzanie zachowujących się na klatkach schodowych - natychmiast alarmować policję, nawet anonimowo. Wówczas funkcjonariusze wylegitymują takie osoby, a to pozwoli spłoszyć potencjalnych rabusiów. Bardziej jednak skuteczna od czujności jest ostrożność właścicieli mieszkań.

Policja radzi, aby za każdym razem, nawet gdy wychodzimy tylko na moment do piwnicy czy sąsiada, zamykać drzwi na wszystkie zamki. Okazja bowiem czyni złodzieja. Kiedy jesteśmy w mieszkaniu zaabsorbowani pracami domowymi możemy nie zauważyć, że do mieszkania wejdzie niepostrzeżenie obca osoba i zabierze torebkę z dokumentami i pieniędzmi znajdującą się w przedpokoju.

Kiedy najczęściej dochodzi do włamania?

Z obserwacji policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu wynika, że włamywacze wybierają często porę przedpołudniową, kiedy dorośli wychodzą do pracy, a dzieci - do szkoły.

To daje im czas na działanie i opóźnia zgłoszenie – właściciele orientują się, że doszło do włamania kiedy wracają późnym popołudniem lub wieczorem.

Obserwują lub próbują „sztuczek”

Bywa, że włamywacz wcześniej obserwuje mieszkanie które chce okraść, by poznać zwyczaje domowników. Ale są także i takie sytuacje, gdy sprawdza „dostępność” mieszkania tuż przed dokonaniem przestępstwa, stosując różne fortele – dzwoni domofonem, by sprawdzić, czy ktoś przebywa w mieszkaniu, podaje się za roznosiciela ulotek lub mówi, że przyniósł przesyłkę.

Bywa też, że przestępcy pukają do mieszkania by sprawdzić czy są domownicy, a gdy ktoś otworzy drzwi pytają o osobę, która faktycznie tam nie mieszka udając, że to pomyłka.

Metoda „na klamkę”

Niekiedy złodzieje mieszkaniowi po prostu korzystają z „okazji” pozostawionych przez właścicieli mieszkań – zdarza się, że w jednym bloku znajdą nawet kilka mieszkań, w których domownicy, będąc wewnątrz pozostawiają drzwi niezamknięte na zamek, a w przedpokoju... torebki, klucze do samochodu, dokumenty, portfele, telefony komórkowe. To wystarczy by złodziej skorzystał z chwili nieuwagi i zabrał pozostawione rzeczy.

Odnotowujemy również metody świadczące o wyłamane wkładki w drzwiach czy wypchnięte uchylonego okna.

Apelujemy, aby nie stwarzać takich sytuacji, które złodziej może wykorzystać. Trzeba pamiętać o zamykaniu okien, kiedy wychodzimy z mieszkania, zamykać drzwi na zamek, gdy przebywamy w mieszkaniu.

Dlaczego dobrze znać sąsiada?

Gdy między sąsiadami panuje anonimowość, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nikt nie zauważy niczego podejrzanego w tym, że z mieszkania obok wynoszony jest plazmowy telewizor czy taczki, albo złodziejskie łupy spakowane do podróżnej walizki. Jeśli natomiast znamy sąsiada, rozpoznamy sytuację: czy to znajomy wynosi swój sprzęt, czy też obca osoba – zareagujemy, dopytamy i w razie wątpliwości zaalarmujemy Policję.

Dobrego sąsiada warto także prosić o pomoc, gdy wyjeżdżamy – o zebranie ulotek spod drzwi czy ze skrzynki pocztowej, a jeśli mamy zaufanie – podlanie kwiatów i zapalenie co jakiś czas światła w mieszkaniu, by włamywacz miał wyraźny sygnał, że nad mieszkaniem ktoś czuwa.

Jakie przedmioty znikają z mieszkań?

Najczęściej ginie sprzęt elektroniczny, biżuteria i pieniądze oraz przedmioty, które są wartościowe, a łatwo można je wynieść z mieszkania bez wzbudzania podejrzeń.

Często zabierane są dokumenty, karty kredytowe (niestety dość często razem z zapisanym na kartce numerem PIN).

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (48)

G2.12.2022 o 14:04

Patrząc na szerokość nogawek to ten 'złodziej" jest na strzała.

Zgłoś
OX2.12.2022 o 12:02

U nas to by na kopach wyleciał a wy potrzebujecie karabinów?

Zgłoś
Bebeto2.12.2022 o 08:01

Strzelałbym jak do kaczki. Nie interesowałoby mnie że jest ułomny czy zabładził.Moja posesja, moje królestwo.

Zgłoś
Ciekawa2.12.2022 o 05:58

Stradomia Dolna to nie gmina Syców

Zgłoś
MojaOlesnica.pl1.12.2022 o 20:09

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
MojaOlesnica.pl1.12.2022 o 19:57

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Xxx1.12.2022 o 19:29

Policję obwiniam ma ???? i nic nie robią nie podjadą do cyganów bo się boją

Zgłoś
Drąg1.12.2022 o 19:24

Jest broń na która nie trzeba mieć pozwolenia. Więc bez problemu można bronić swoją własność.

Zgłoś
Jozek1.12.2022 o 19:03

Albo inna sytuacja. USA. Stan zezwalający na posiadanie broni w celach ochrony osobistej. Osiedla domków jednorodzinnych z ogródkami. Okolica oddalona w niewielkiej odległości od stref działania karteli meksykańskich. W niedalekiej odległości doszło do strzelaniny z policją. Policjant podjął pościg pieszy za uczestnikiem strzelaniny. Uczestnik uciekał podwórkami. Właściciel jednej posesji słysząc strzały i hałas spowodowany ucieczka przestępcy przez podwórko wyszedł z bronią. Przestępca zdążył uciec na sąsiednie podwórko. Na podwórko właściciela tej posesji wbiegł policjant. Mężczyzna widząc osobę z bronią zdarzenie zrozumiał jako atak i oddał strzały do policjanta. I co dalej uniewinnić faceta?

Zgłoś
Jozek1.12.2022 o 18:55

Sportowa i kolekcjonerska można przenosić i to tylko rozładowana bez podpiętego magazynka.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube