reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 4 lutego. Imieniny Andrzeja, Weroniki, Gilberta.
-1℃
(słabe opady śniegu). Zobacz prognozę pogody

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Aktualności28.11.2022 o 19:30Komentarze Facebooka
W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, że zakończyła się już edukacja, zaczęła praca i gdzieś w głowie zapala się lampka, nad którą napisane jest "a może by tak już wyfrunąć z gniazda?". Tylko, jeśli taki młody człowiek nie otrzyma wsparcia rodziców, to z pewnością nie zdążył jeszcze zgromadzić swojego kapitału i po prostu go na to nie stać. Dlatego wymyślono kredyt hipoteczny, tylko o co w tym wszystkim chodzi?Zasady kredytu? Jaka zdolność kredytowa?

Kredyt hipoteczny jest skonstruowany w taki sposób, żeby był opłacalny i bezpieczny dla wszystkich. Na podstawie różnych danych takich jak zarobki, stan cywilny, posiadanie dzieci, zobowiązań itd. wyliczana jest zdolność kredytowa. Czyli nie można wziąć po prostu miliona złotych kredytu? No nie można, bo bank zdaje sobie sprawę z tego, że po prostu człowieka na to nie stać. Wie, że ze swojej aktualnej uśrednionej wypłaty dana osoba nie będzie w stanie płacić tak wysokich rat, żeby spłacić go po 30 latach. To czysta matematyka. Jednak niektóre banki, mogą mieć różne sposoby oceny zdolności kredytowej i niektóre rzeczy brać pod uwagę a niektóre nie, dlatego warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doradcy finansowego czy firmy takiej jak Expander, która pomaga klientom w przejściu przez zorganizowanie kredytu hipotecznego. 

Co zrobić z tymi pieniędzmi?

Jeśli człowiek zdołał taki kredyt uzyskać, musi go jeszcze rozdysponować. Tutaj jednak też trzeba pamiętać o pewnych sprawach, mianowicie – kredyt hipoteczny może być przeznaczony tylko i wyłącznie na nieruchomość lub jej budowę. Nie można przeznaczyć takiego kredytu na przykład na zakup auta czy wyjazd na wakacje. Wszystko jest obwarowane wieloma dokumentami, które trzeba przedstawić. Kiedy już zakup za pieniądze z kredytu został zrealizowany, wtedy w księgę wieczystą nieruchomości jako właściciela wpisuje się bank, który udzielił kredytu – to właśnie w taki sposób banki zabezpieczają swoje pieniądze. Jeśli człowiek nie płaci kredytu, bo nie chce i stwierdził, że oszuka bank, wtedy na drodze prawnej bank może przejąć nieruchomość. 

Korzyści kredytu hipotecznego

Nieokiełznaną korzyścią w związku z otrzymaniem takiego kredytu, jest kapitał pozwalający kupić dom czy mieszkanie, w którym odnajdzie się spokój i będzie możliwość ustanowienia własnych zasad. Jednak kiedy emocje już opadną i spojrzymy na to czysto matematycznie, okaże się, że kredyt taki na tle innych jest naprawdę bardzo tani. Oprocentowanie kredytu jest złożony z dwóch elementów – marży banku i stałej bazowej, czyli WIBOR-u. Banki decydują się na niską marżę takiego kredytu z różnych powodów, ale jest to przede wszystkim czas trwania takiego kredytu. Możliwe, że jeśli klient będzie zadowolony, to zdecyduje się na bliższą współpracę z bankiem. Zleci wypłacanie pensji na tam otworzone konto, otworzy konto bankowe swoim dzieciom w tym banku, być może dokupi ubezpieczenie. To wszystko składa się w perspektywie 30 lat na naprawdę spore pieniądze, którymi bank może obracać i dzięki temu się bogacić. Dla klienta tanie i otwierające nowe możliwości, dla banku droga do współpracy z klientem i jego rodziną na długie lata. 

Artykuł sponsorowany

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube