reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 4 lutego. Imieniny Andrzeja, Weroniki, Gilberta.
-1℃
(zachmurzenie umiarkowane). Zobacz prognozę pogody

Maciej Świtoń z SP7 z pierwszym miejscem w konkursie

Aktualności28.11.2022 o 09:04Komentarze Facebooka
Maciej Świtoń, uczeń Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy, został finalistą konkursu ogólnopolskiego na temat zbrodni katyńskiej.25 listopada odbyła się uroczysta Gala Finałowa 3 Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla młodzieży "Katyń 2022 – notacje filmowe". Wydarzenie miało miejsce w Warszawie.

Organizatorem ogólnopolskiego konkursu historycznego dla młodzieży „Katyń 2022” było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Partnerami Organizatora w organizacji i promocji konkursu były: Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.

Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar poprzez poznawanie historii zbrodni, kontekstów i interpretacji, a także życia konkretnych osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Rozwijanie zainteresowania historią Polski XX wieku poprzez bezpośredni kontakt ze „strażnikami pamięci” (rodziny Ofiar Zbrodni Katyńskiej), regionalistami, historykami i przekaz międzypokoleniowy. Podnoszenie poziomu dojrzałości intelektualnej młodzieży i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez aktywne wpajanie szacunku do własnego dziedzictwa kulturowego.

96 uczniów przesłało 41 prac konkursowych zgłoszonych w dwóch kategoriach wiekowych. Jury w składzie: dr Ewa Kowalska – sekretarz Jury, Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, Sławomir Dynek, Sławomir Frątczak, i dr Maciej Wyrwa zadecydowało, że pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych otrzymuje Maciej Świtoń (Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy) za notację filmowa pt.: „Obiecują nam wolność, więc wrócę…”. Opiekunem ucznia była nauczycielka Beata Rubaszewska. Maciej otrzymał statuetkę, dyplom i nagrodę rzeczową.

Podczas gali odbyła się również Konferencja Młodych Historyków , w której zaprezentowano najlepsze prace konkursowe. Autorzy prac odpowiadali na pytania prowadzącej konferencję dotyczące wybranego bohatera. Praca zostanie również opublikowana na stronie internetowej www.katyn-pamietam.pl i na filmie DVD dokumentującym 15-lecie działania programu „Katyń… Ocalić od zapomnienia”. Film Maćka wywołał dużo emocji i wzruszeń wśród odbiorców. Autor pracy tak oto wypowiedział się na temat swojej pracy: „Zainteresowałem się tym tematem, ponieważ wzruszyły mnie listy pisane przez oficera Leona Fijałka z obozu do żony i córki oraz jego troska o rodzinę, nawet kiedy przebywał w niewoli „.
Organizatorzy zwrócili uwagę , że filmowa forma konkursu była wymagająca, trzeba było wykazać się kreatywnością, pomysłowością, wiedzą i umiejętnościami technicznymi.

Wielokrotnie podkreślano, że każde działanie, które przypomina o zbrodni katyńskiej, jest cenne i ważne, dlatego tak cenny jest udział i praca uczniów w tym konkursie.rd, źródło: SP7 w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube