reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 1 grudnia. Imieniny Natalii, Blanki, Eligiusza.
1℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Oświadczenie radnego ws. spalania odpadów w firmie ROM

Aktualności24.11 o 14:23Komentarzy: 15
Publikujemy oświadczenie radnego Kazimierza Karpienki (PiS) wygłoszone w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miasta Oleśnicy.* * *

Oświadczenie

W trakcie sesji Rady Miasta Oleśnicy w dniu 18 listopada 2018 roku wystąpiłem z interpelacją w sprawie smogu w Oleśnicy, a w szczególności na osiedlu Serbinów. Wskazałem, że źródłem zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery na tym najbardziej zaludnionym osiedlu jest firma meblowa ROM. Kierownictwo tej belgijskiej spółki zareagowało skierowanym do mnie wezwaniem do przeprosin i oświadczeniem, że prowadzi "w pełni profesjonalną gospodarkę odpadami". Znalazłem się wówczas w trudnym położeniu, ponieważ nie miałem żadnych narzędzi, aby formalnie potwierdzić swoją tezę. Obserwacje i przekonanie mieszkańców to było za mało - potrzebne były wyniki specjalistycznej kontroli. Zrobiłem wówczas krok w tył, wystosowałem ogólnikowe przeprosiny, ale nie porzuciłem tematu, z którym przyszli do mnie mieszkańcy. Zwróciłem się ze stosownymi wnioskami o kontrolę w spółce. Dziś z satysfakcją oświadczam, że moje podejrzenia były słuszne.

W wyniku moich wystąpień Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził w dniach od 4 maja do 4 sierpnia 2022 r. kontrolę w firmie ROM IMMO Sp. z o.o. Jak wynika z dokumentów pokontrolnych, to właśnie ta spółka jest właścicielem całej nieruchomości przy ul. Wileńskiej w Oleśnicy i dostarcza ciepło spółce ROM, która jej obiekty jedynie dzierżawi do produkcji mebli tapicerowanych. WIOŚ ustalił, że spółka ROM IMMO użytkuje kocioł wodny o mocy 1,25 MW. Spaliny odprowadzane są do powietrza pionowym, murowanym kominem o wysokości 21,5 m i średnicy na wylocie 0,6 m. Kocioł przystosowany jest do spalania wyłącznie odpadów drzewnych w postaci trocin, wiórów i pyłów, zaklasyfikowanych w katalogu odpadów pod kodem 03 01 05. Średnie zużycie materiału wynosi na poziomie 125 kg na godzinę.

W trakcie kontroli stwierdzono poważne naruszenia przepisów! Według Inspektoratu firma ROM IMMO prowadzi termiczne przekształcanie przyjętych odpadów o kodzie 03 01 05 w zakładowej kotłowni bez wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów. ROM IMMO przejmuje odpady poprodukcyjne od ROM. Odpady pochodzą z materiału drewnopochodnego wykorzystywanego w produkcji mebli, tj. sklejki, płyty pilśniowej MDF, płyty wiórowej OSB oraz płyty wiórowej JSD. "Podkreślić należy - napisał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - że sklejki, płyty wiórowe i płyty pilśniowe, jak również odpady pochodzące z ich obróbki traktuje się jako produkty drewnopodobne, które nie stanowią odpadów czystego drewna. Do odpadów sklasyfikowanych pod kodem 03 01 05 powstających w wyniku obróbki w/w materiałów nie znajduje zastosowania przepis art. 163 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach. Zatem w myśl art. 155 ustawy o odpadach termiczne przekształcanie odpadów, co do zasady, legalnie można prowadzić wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, które (...) są projektowane, budowane, wyposażane i użytkowane w sposób zapewniający osiągnięcie poziomu termicznego przekształcania odpadów, przy którym ilość i szkodliwość dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, odpadów i innych emisji powstających wskutek termicznego przekształcania odpadów będzie jak najmniejsza".

Ponadto ROM IMMO nie złożył wniosku o zmianę wpisu do rejestru podmiotów gospodarujących odpadami w zakresie nazwy podmiotu, mimo jej zmiany.

Kontrolerzy stwierdzili, że ROM IMMO prowadzi ilościową i jakościową ewidencję odpadów za pośrednictwem indywidualnego konta w "Bazie danych o produktach í opakowaniach oraz o gospodarce odpadami" dla odpadu o kodzie 03 01 05 niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Stwierdzono brak dokumentów ewidencji odpadów w postaci kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów za 2021 rok, podczas gdy spółka przedstawiła łączną masę przyjętych odpadów o kodzie 03 01 05 w 2021 r. w ilości 1.070 m3. Natomiast w 2022 r. nie wystawiono żadnej karty ewidencji odpadów dla odpadów przejętych.

Firma ROM IMMO nie sporządziła i nie przedłożyła w ustawowym terminie rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2021 rok za pośrednictwem indywidualnego konta w "Bazie danych".

W związku z prowadzeniem przetwarzania odpadów palnych podmiot nie prowadził wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów oraz nie przekazał do WIOS informacji umożliwiających logowanie do wizyjnego systemu kontroli.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał zarządzenie pokontrolne, którym zobowiązał podmiot do wyeliminowania naruszeń.

Inspektor zarządził, aby spółka ROM IMMO natychmiast odstąpiła od termicznego przekształcania wytworzonych odpadów o kodzie 03 O1 05 w postaci trocin, wiórów í pyłów w zakładowej kotłowni bez wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Spółka została zobowiązana do niezwłocznego złożenia do Marszałka Województwa Dolnośląskiego wniosku o zmianę wpisu w rejestrze podmiotów gospodarujących odpadami w zakresie nazwy podmiotu. Ma też sporządzać i terminowo przedkładać roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi zgodnie z przepisami prawa.

Firma ROM IMMO dostała czas do końca października na usunięcie wszystkich naruszeń prawa.

Nie mam informacji, czy to już nastąpiło. Stwierdzam natomiast, że w niedzielę 13 listopada po godzinie 19 z komina firmy ROM znów leciał dym. Otwarte jest pytanie, czy spalanie odbywało się już zgodnie z prawem.

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie chciałbym zaapelować do właścicieli spółki o podłączenie zakładu do miejskiej ciepłowni w Oleśnicy. Problem spalania odpadów na osiedlu Serbinów się wówczas skończy, choć nie zwolni to Belgów z przestrzegania obowiązującego w Polsce prawa.

Apeluję jednocześnie do lokalnych urzędów odpowiedzialnych za ochronę środowiska, w szczególności do Starostwa Powiatowego, o większą i bardziej skuteczną kontrolę podmiotów działających na terenie Oleśnicy, które spalają odpady.

Dziękuję współpracującemu ze mną mieszkańcowi Serbinowa Zdzisławowi Ludwickiemu za aktywność i odwagę w działaniu przeciwko zanieczyszczaniu powietrza na osiedlu.

Kazimierz Karpienko
radny Miasta Oleśnicy

* * *

Zobacz też:
- WIOŚ krytycznie o spalaniu odpadów w firmie meblowej z Serbinowa
- Oświadczenie firmy ROM w sprawie spalania odpadów


rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (15)

jb27.11 o 13:03

a czy wszyscy radni są ECO,podajcie kto i czym opala, również w swoich posiadłościach wiejskich

Zgłoś
oleśniczanin26.11 o 17:29

Kłamią, trują i mają ludzi w D.

Zgłoś
Romek25.11 o 10:47

Karpienko a kiedy sie wezmiesz za prąd na działkach na ktorych jestes prezesikiem? Obiecanki cacanki wkół?o

Zgłoś
Xxx25.11 o 10:33

Niech też skontrolują zielone ogrody . Tam już się zaczęło " palenie wszystkim oprócz opon "

Zgłoś
macie co wybieracie25.11 o 09:57

ROM powinien produkować z tych "odpadów" eko-logiczne trumny. Niektórym coraz bliżej do zakupu takiego mebla.

Zgłoś
diagnosta25.11 o 09:33

Chyba znowu będziesz musiał przepraszać ty kłamco. Piszesz jak zwykle nie sprawdzając sedna sprawy. Firmy używa teraz do palenia biomasy. Jak robisz pal ...cie grila to też dym leci ..nie ??

Zgłoś
Pracownik 24.11 o 23:13

Ty czerwony pająku. Teraz dymi się z komina pellet.

Zgłoś
Tytanic tonie24.11 o 22:38

Panie Radny Karpienko, pana szef z nowogrodzkiej powiedział, że palimy wszystkim, no może z wyjątkiem opon (może z wyjątkiem!!!). Do tego powiedzmy sobie szczerze, pelet, brykiet drzewny, ekogroszek to wszystko jest Polski śmieć, który w wyniku obróbki zmienił kształt. Tylko kształt. Trucizna dalej w nim została.

Zgłoś
Św.Piotr 24.11 o 21:43

Karpienko, zgnijesz w piekle!

Zgłoś
xyz24.11 o 21:15

płyty pilśniowej MDF, płyty wiórowej OSB oraz płyty wiórowej JSD w całej Europie traktowane jest jako odpad drewnopochodny tylko w POLSCE jak zwykle naopak...

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube