reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 3 października. Imieniny Teresy, Józefy, Heliodora.
26℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Poezja lwowska i kresowa na konkursie w bibliotece. Kto wygrał?

Kultura23.11.2022 o 09:42Komentarze Facebooka
Za nami finał XVI Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara. Poznaliśmy nazwiska zwycięzców.W udekorowanej herbem Lwowa sali Oleśnickiej Biblioteki Publicznej odbył się finał XVI Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Lwowa z prezesem Leszkiem Mulką na czele i Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II z dyrektor Dorotą Rasałą-Świtoń. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia, który również ufundował nagrody dla laureatów.

Celem konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy o Lwowie i dawnych Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej oraz o ich historycznym i kulturowym dziedzictwie poprzez literaturę piękną – poezję i prozę. Lwów i Kresy, tak nierozerwalnie związane z historią Polski, odegrały w jej dziejach bardzo ważną rolę. Wiele wydarzeń historycznych związanych z Kresami zostało utrwalonych w dziełach literackich, a konkurs jest dobrą okazją do ich przypomnienia. Tradycyjnie konkurs odbywa się w listopadzie w atmosferze rocznicowej związanej z obchodami Święta Niepodległości i Obroną Lwowa w 1918 r.

W finałach konkursu wzięło udział 31 uczestników z 8 oleśnickich szkół. Prezentacje finałowe odbyły się w dwóch grupach:
I. uczniowie młodsi (klasy IV–VII szkół podstawowych)
II. uczniowie starsi (klasy VIII szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe).

Uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Sycianko – przewodnicząca, Dorota Bilmon – sekretarz, Barbara Słomka – członek. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczali: Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś oraz dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej Grażyna Dłubakowska. Natomiast nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

Po wręczeniu nagród obecni na uroczystości wysłuchali występu laureatów, nagradzając ich gorącymi oklaskami. Na zakończenie uroczystości Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Oleśnicy Leszek Mulka pogratulował laureatom, a nauczycielom podziękował za przygotowanie uczniów do konkursu. Podziękował również paniom z komisji konkursowej za niełatwą pracę wyłanianiu laureatów i wręczył im kwiaty. Na uroczystości, oprócz uczestników konkursu, obecni byli nauczyciele i rodzice.

Wyniki

W grupie młodszej:

I miejsce zajęła Hanna Bobowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 za recytację wiersza Artura Oppmana „Orlątko,
II – Mikołaj Michalak z SP nr 4,
III – Oliwia Bugla z SP Gminy Oleśnica
Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Kunaj z SP nr 7, Krystyna Łódzka z SP nr 8 i Anastazja Peśla z SP nr 3

W grupie starszej:

I miejsce zajęła Kornelia Makowska z Zespołu Szkół Zawodowych za recytację fragmentu utworu Dominika Kuźniewicza „Kochanińkie, popatrzajcie sami”,
II – Wanessa Klapińska również z Zespołu Szkół Zawodowych,
III – Kinga Kurowska z SP nr 6.
Natomiast wyróżnienia otrzymali: Zofia Gozdek ze Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica, Aleksandra Ostrowska z SP nr 2 i Julia Rajewska z I LO.

źródło: UMO

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009- 2023 @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube