reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 4 lutego. Imieniny Andrzeja, Weroniki, Gilberta.
-1℃
(zachmurzenie umiarkowane). Zobacz prognozę pogody

Protestują przeciwko instalacji do odpadów w Cieślach! Ostra krytyka wójta

Aktualności23.11.2022 o 09:39Komentarzy: 61
W Cieślach planuje się budowę instalacji do przetwarzania odpadów, a Urząd Gminy Oleśnica ma wydać decyzję środowiskową. Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się takim planom. Znamy ich stanowisko.Do Urzędu Gminy Oleśnica wpłynął stanowczy sprzeciw skierowany do wójta Marcina Kasiny, a dotyczący możliwości budowy "instalacji do przetwarzania frezu asfaltowego, instalacji do przetwarzania odpadów budowlanych oraz instalacji do przetwarzania stłuczki szklanej" w Cieślach. W ostatnich dniach dokument podpisało około 200 osób.

Przypomnijmy, 14 listopada w artykule "Tajemnicze instalacje do odpadów w Cieślach? Niejasne działania urzędu gminy" na łamach portalu MojaOlesnica.pl informowaliśmy, że w oficjalnym piśmie inwestycję określono jako „mogącą znacznie wpływać na środowisko", a wniosek w tej sprawie wpłynął od jednej z wrocławskich spółek. - Kolejny raz ze strony Wójta Gminy Oleśnica zabrakło chęci poinformowania sołtysów, radnych, z którymi się spotyka - mówiła wtedy gminna radna Agnieszka Podobińska.

- My mieszkańcy gminy wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec koncepcji budowy instalacji na terenie naszej gminy. Obawiamy się o stan środowiska naturalnego. Instalacja emitująca zanieczyszczenia w postaci pyłów oraz uciążliwych zapachów niewątpliwie negatywnie będzie oddziaływać na życie codzienne mieszkańców, w tym dzieci. Potępiamy naganne działania polityki faktów dokonanych realizowanych przez wójta Marcina Kasinę, które mają miejsce w związku z planowaną inwestycją oraz nieudolną próbę włączenia mieszkańców w tryb konsultacji po fakcie. Stoimy na stanowisku, że konsultacje w tak istotnej sprawie dla mieszkańców powinny przybrać powszechny charakter - czytamy w złożonym wczoraj w urzędzie gminy dokumencie, który podpisało wielu mieszkańców.

- 26 listopada mija termin zakończenia postępowania w sprawie wydania decyzji zezwalającej na budowę instalacji przetwarzający frez asfaltowy, odpady budowlane i szkło. Do Wójta Gminy Oleśnica wciąż napływają sprzeciwy wobec koncepcji takiej instalacji. Oburzeni mieszkańcy skupieni wokół Cieśli kolejny raz czują się zdesperowani i oszukani po tym jak bali się, że powstanie spalarnia śmieci. Teraz boją się, że powstanie jeszcze gorsza inwestycja - składowisko śmierdzących odpadów - mówi gminny radny i sołtys Bogusławic Tomasz Domal.

- Odkąd sprawa wyszła na jaw, że wrocławska firma stara się o pozwolenie na taką inwestycję nie ma dnia, żeby mieszkańcy nie zwracali się z obawami, uwagami i pretensjami, że sołtysi i radni nic nie wiedzą na temat toczącego się postępowania. Mieszkańcy Bogusławic, Wyszogrodu, Wszechświętego, Spalic, Cieśli a nawet Oleśnicy pobudowali domy z dala od smogu, pobrali kredyty, ulokowali oszczędności życia a teraz boją się, że po cichu przed nimi włodarze Gminy Oleśnica skutecznie im to odbiorą - dodaje T. Domal.

W sprawie spalarni nasza redakcja wciąż czeka na kluczowe odpowiedzi i dokumenty z urzędu gminy. Do tematu jeszcze wrócimy.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (61)

Ekologiczna oczyszczalnia24.11.2022 o 02:38

@tak z 22:02. To nie produkuj śmieci. Zamiast auta używaj osła. Czy do twojego mózgu nie dociera fakt, że dobra spalarnia produkuje mniej toksycznych substancji niż piec domowy czy palacz na przystanku autobusowym . Nieco przesadzam. Ale tak to wygląda. W Jerozolimie odzyskują wodę z kanalizacji. Jest kryształowo czysta. I tylko ze względów psychologicznych nie puszczają jako wody pitnej a na podlewanie zieleni miejskiej i kanalizacji.

Zgłoś
Jerzy24.11.2022 o 00:19

Sami ekolodzy,trzeba konsultować,a to oznacza,że u nas na nie,i temat załatwiony

Zgłoś
Marcin24.11.2022 o 00:12

Na tsczks h gnoja wywiezc

Zgłoś
Jestem za23.11.2022 o 23:26

Ja jestem za, trzeba iść do przodu i nawet mam dobrą lokalizację koło domu wójta i każdy będzie zadowolony

Zgłoś
Tak23.11.2022 o 22:02

Do Zbyszek takie firmy powinny znajdować się z daleka od zabudowań, osiedli, stawów, rzek. Pomyśl trochę że zdrowie ludzi dzieci jest ważniejsze niż robienie

Zgłoś
Zbyszek23.11.2022 o 21:53

@obserwator. @kobita.@abc. Każdy z nas produkuje śmieci i w jakimś stopniu korzysta z dróg. A nikt u siebie nie chce wysypiska śmieci czy też spalarni. To może zamiast dróg asfaltowych w gminie budować tylko drogi nie utwardzone zwane szutrami. Będzie ekologicznie bo dlazcego asfalt z dróg w Smardzowie, Spalic, Ligoty Polskiej ma być przetwarzany w Dobroszycach, Oleśnicy czy Sycowie. I odwrotnie.

Zgłoś
Nauczyciel23.11.2022 o 21:02

Panu Wójtowi już dziękujemy czas na zmiany stołka

Zgłoś
Ja23.11.2022 o 21:01

Tymi spalarniami powinni zająć się panowie z CBA

Zgłoś
Mieszkaniec23.11.2022 o 20:59

A może u Pana Wójta w Ligocie Polskiej można zamontowac te instalacje to będzie miał świeże powietrze

Zgłoś
Cieślak23.11.2022 o 20:44

My w Cieślach spalarni nie chcemy. Palimy śmieci we własnym zakresie.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube