reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 4 lutego. Imieniny Andrzeja, Weroniki, Gilberta.
-1℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Tajemnicze instalacje do odpadów w Cieślach? Niejasne działania urzędu gminy

Aktualności14.11.2022 o 09:06Komentarzy: 75
W Cieślach planuje się budowę instalacji do przetwarzania odpadów, a Urząd Gminy Oleśnica ma wydać decyzję środowiskową. Jednak sprawa budzi obawy wielu mieszkańców.Instalacje do odpadów w gminie wiejskiej Oleśnica?

26 września Wójt Gminy Oleśnica jako organ wszczął postępowanie administracyjne w sprawie planów, aby realizować inwestycję, którą w oficjalnym piśmie określono jako „mogącą znacznie wpływać na środowisko. Wniosek wpłynął od jednej z wrocławskich spółek.

Urząd Gminy Oleśnica na wydanie decyzji środowiskowej przewidział termin dwumiesięczny, który kończy się za kilkanaście dni. Chodzi o instalację do przetwarzania frezu asfaltowego, instalację do przetwarzania odpadów budowlanych oraz instalację do przetwarzania stłuczki szklanej. Zgodnie z założeniami, taka działalność mogłaby być prowadzona Cieślach w gminie wiejskiej Oleśnica. Jak miałaby wyglądać i na czym polegać, tego w uogólnionych określeniach nie wyjawiono.

Urząd nie informuje

Na oficjalnych kanałach Urzędu Gminy Oleśnica nie znajdziemy nawet wzmianki o inwestycji, która mogłaby wpływać na środowisko i mieszkańców. Witryna jednostki nie zawiera nic na ten temat, choćby w stworzonych w tym celu zakładkach „ważne ogłoszenia” czy „ogłoszenia, komunikaty”.

Tak samo sprawa wygląda na facebookowych profilach wójta Marcina Kasiny i urzędu. Znajdziemy tam głównie informacje o inwestycjach drogowych i relacje ze spotkań z seniorami, organizowanymi w ostatnim czasie przez samorząd. Wiadomo, że pismo w sprawie instalacji odpadowych otrzymały strony, czyli na przykład sąsiedzi działki, gdzie miałaby być prowadzona działalność.

Wcześniej chciano potajemnie wybudować spalarnię odpadów

Jeszcze niedawno w tajemnicy przed mieszkańcami prowadzono postępowanie dotyczące spalarni odpadów w Cieślach, ale pomysł upadł po ujawnieniu sprawy przez portal MojaOlesnica.pl i mocnym sprzeciwie mieszkańców. Tym razem ponownie mogą mieć powody do obaw, zwłaszcza w momencie, gdy wielu osób nie informuje się o prowadzonych działaniach.

- Kolejny raz mieszkańcy Cieśli mają powód do niepokoju. W okresie pandemii zmagali się z koncepcją utworzenia spalarni. Teraz mieszkańcy Cieśli i okolicznych wsi dowiedzieli się, całkiem przypadkiem, że wrocławska firma PRO-TRA Building Sp. z o.o. 16.09.2022 r. złożyła wniosek do Wójta Gminy Oleśnica o wydanie decyzji środowiskowej dla instalacji zakwalifikowanych jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Środowisko szeroko pojęte to ludzie, którzy w tym momencie boją się o to, że będą żyć w smogu, smrodzie, hałasie każdego dnia, nocy. Trzeba tu wspomnieć, bo nie wszyscy może wiedzą, że na tym terenie znajdują się stawy, w których hoduje się ryby - komentuje gminna radna Agnieszka Podobińska.

- Kolejny raz ze strony Wójta Gminy Oleśnica zabrakło chęci poinformowania sołtysów, radnych, z którymi się spotyka, by ich poinformować o tym, że w miesiącu wrześniu br. rozpoczęła się procedura wydania decyzji dla instalacji niebezpiecznych odpadów oraz o możliwości składania uwag i wniosków w przedmiotowej sprawie w Urzędzie Gminy do 26 listopada 2022 r. Przykre jest to, że kolejny raz toczy się postępowanie, o którym nikt nic nie wie i lepiej, żeby nie wiedział? A w zawiadomieniu jest napisane o uprawnienia wynikających z art.10 & 1 k.p.a. do czynnego udziału w każdym stadium postępowania - dodała.

Czekamy na odpowiedzi

Do urzędu gminy i wójta wysłaliśmy pytania: „1. Dlaczego o postępowaniu ws. instalacji odpadowych w Cieślach nie poinformowano opinii publicznej?; 2. Czy ktoś z urzędu uczestniczył w spotkaniach dotyczących tych instalacji z przedstawicielami wnioskodawcy? Jeśli tak, to prosimy o informacje o miejscach, okolicznościach takich spotkań; 3. Jak takie instalacje miałyby funkcjonować i jak mogłyby wpływać na środowisko? Czy urząd dysponuje szczegółami?; 4. Czy komuś z urzędu gminy zależy na nieujawnianiu informacji o toczącym się postępowaniu środowiskowym? Z czego może to wynikać?”.

Odpowiedzi samorządowców opublikujemy, jeśli zechcą się odnieść do sprawy. Do tematu jeszcze wrócimy.

Piotr Paszkowski

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (75)

Kolega15.11.2022 o 23:19

Prezes GPK od Stycznia przygotowuj się do Sesji i milczy

Zgłoś
Robert 15.11.2022 o 19:51

Do pana jm Jakie piękne wypociny. Zapomniał pan dodać o odpadach budowlanych. Jaki trzeba mieć tupet i napisać tylko o frezowanie. Chyba że Kubuś ma mały rozumek. Czy tak jest?. Ale my mieszkańcy Boguslawic nie pozwolimy na spalanie śmieci budowlanych.

Zgłoś
Mieszkaniec Bogusławic15.11.2022 o 19:43

Dlaczego panie Kasina tak pan ignoruję mieszkańców. Wstyd.

Zgłoś
cba15.11.2022 o 15:24

Czy to kolejny pokaz arogancji tej władzy ????????

Zgłoś
tylko referendum15.11.2022 o 15:23

dlaczego ktoś na siłę chce zrobić z Cieśli składowisko odpadów i co ze stawami i tak dobrymi karpiami z Cieśli

Zgłoś
Mieszkaniec Cieśli 15.11.2022 o 12:12

Napiszę jeszcze raz !!! Budować i nie patrzeć na ludzi choro umysłowych. Wielkie protesty buhahaha Tak dla spalarni w Cieślach!!!!! Brawo Panie Wójcie!!!

Zgłoś
Smardzów 15.11.2022 o 11:25

To jest specjalny atak na Władze U G, przed wyborami.Propizycja zmiany władzy na p.radba że Smardzowa, uważam za błąd.Ta pani i nie wzbudza zaufania. Polityczne zagrywki są obrzydliwe.

Zgłoś
Smardzów 15.11.2022 o 11:10

To jest specjalny atak na Władze U G, przed wyborami.Propizycja zmiany władzy na p.radba że Smardzowa, uważam za błąd.Ta pani i nie wzbudza zaufania. Polityczne zagrywki są obrzydliwe.

Zgłoś
###15.11.2022 o 09:12

W nadchodzących wyborach dam szansę Agnieszce Podobińskiej. Twarda babska ręka powinna tu wyjść na plus. Czas na zmiany

Zgłoś
Zbyszek15.11.2022 o 08:47

@Roman z 22:42. Masz wiedzę spod budki z piwem. Po prostu nie produkuj śmieci i nie poruszaj się po drogach z asfaltu. A co do Szwecji. Od kilkudziesięciu lat nie używają węgla do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. 55 % energii mają z wody, 42% z atomu a 3 % z wiatru i słońca. A dworzec centralny w Sztokholmie w części jest ogrzewany ciepłem odzyskiwanym z wydychanego przez pasażerów powietrza. Od około 3 lat w sklepach nie używa się reklamówek tzw zrywek. Nawet za opłatą. W prawie każdym sklepie można pobrać gratis torebki papierowe na odpady produktów żywnościowych podlegających rozpadowi biologicznemu. Masz dalsze pytania ? Polska na prawdę jest opóźniona w rozwoju. I to nie jest wina PRL czy ZSRR.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube