reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 29 stycznia. Imieniny Franciszka, Zdzisława, Walerego.
1℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Portrety dzbanków. Wystawa w Galerii MOKiS

Kultura11.11.2022 o 09:18Komentarze Facebooka
10 listopada w Galerii MOKiS odbył się wernisaż wystawy malarstwa Yolanty Nitki Nikt "Portrety dzbanków".* * *

Studiowała malarstwo we Wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa w 1988 u prof. Józefa Hałasa.

Stypendystka Ministra Kultury w latach 1988-1989. Początkowo pretekstem do malowania obrazów olejnych, były uproszczone kwiaty doniczkowe, "rzeźbiarskie byty", organizmy napotykane we wnętrzach. Potem były tematy autobiograficzne o charakterze narracyjnym. Pokazujące życie i codzienność.

Następnie powstała duża seria autoportretów z ulubionymi i ważnymi artystami, którym oddawała hołd: "Piknik z Matissem, "Dwie malarki" (z Fridą Kahlo), "Autoportret z Niki de Saint Phfall", "Wywoływanie Nikifora" (z Edwardem Dwurnikiem), "Przejażdzka z Rousseau", "Autoportret z Geppertem", "Przyczajona w kolorach" ( z Józefem Hałasem), "Autoportret z Marią Anto". Kilka obrazów dotyczło muzycznych fascynacji: "Z Louisem Armstrongiem", "Z Ellą Fitzgerald" czy "Z Wandą Wiłkomirską".

Potem - zwykłe sukienki, czapki, krawaty stają się pretekstem do malowania. I proste "Martwe, żywe naturki". Są to proste przedmioty i rośliny zaczerpnięte z natury. Lecz związki z prawdziwą naturą, ulegają rozluźnieniu. Różne zgeometryzowane formy, są sprowadzane do pewnych schematów czy znaków malarskich, tworząc swobodne kompozycje. Czasem odrealnione, zahaczają o surrealizm czy nawet abstrakcję... Dzbanki, butelki na obrazach, są pozbawione logicznej perspektywy i grawitacji... Nakładane płasko w żywych kolorach.

Artystka ulega fascynacji sztuką naiwną - z prostym i szczerym przekazem. Tworzy kolaże z wycinankami kurpiowskimi.
Maluje poza aktualnymi modami. Pisze także krótkie teksty (wiersze), które czasem umieszcza na swoich obrazach. Poszukuje metafor, przenikania kolorowych, malarskich światów...

Prowadzi autorsko od wielu lat, SALONIK w Obornikach Śl., miejsce spotkań, koncertów i wystaw. Nominowana przez Publiczność Salonikową do plebiscytu "Osobowość Roku" została laureatką w 2018 roku.

MOKiS

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube