reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 4 lutego. Imieniny Andrzeja, Weroniki, Gilberta.
-1℃
(słabe opady śniegu). Zobacz prognozę pogody

WIOŚ krytycznie o spalaniu odpadów w firmie meblowej z Serbinowa

Aktualności9.11.2022 o 07:11Komentarzy: 29
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zakończył kontrolę w sprawie spalania odpadów przez firmę meblową, na co skarżyli się mieszkańcy Serbinowa.


Radny Kazimierz Karpienko i mieszkaniec Zdzisław Ludwicki

Rok temu przed Starostwem Powiatowym w Oleśnicy odbyła się konferencja prasowa miejskiego radnego Kazimierza Karpienko z Prawa i Sprawiedliwości, który wystąpił wraz z mieszkańcem oleśnickiego Serbinowa. Radny przypomniał, że przed laty interweniował w sprawie nieczystego powietrza na terenie osiedla.

- Życie i zdrowie mieszkańców jest najważniejsze - przekonywał radny. - Składamy list protestacyjny podpisany przez 40 mieszkańców. My mieszkańcy jesteśmy notorycznie zatruwani spalinami. Nie możemy mieszkać i oddychać normalnie - mówił mieszkaniec Zdzisław Ludwicki. Od samorządowca obwiniana firma domagała się przeprosin.

Do sprawy w styczniu odniósł się wicestarosta Stanisław Stępień. Stwierdzono, że firma posiada status prawny zezwalający na "wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji". Materiał przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w celu przeprowadzenie kompleksowej kontroli.

- W trakcie kontroli stwierdzono brak uregulowania stanu formalno-prawnego w zakresie przetwarzania odpadów tj. termicznego przekstałcania odpadów. Przeprowadzona kontrola wykazała spalanie odpadów w kodzie 03 01 05 w postaci trocin, wiórów i pyłów w zakładowej kotłowni bez uzyskania stosownej decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów - argumentuje WIOŚ.

W tym samym piśmie do starosty Sławomira Kapicy stwierdzono, że odpady o wskazanym kodzie pochodzą z materiału drewnopochodnego, wykorzystywanego w produkcji mebli. Są to sklejki, płyty pilśniowe MDF, płyty wiórowe OSB oraz płyty wiórowe JSD.

Zarządzenie pokontrolne otrzymał też podmiot związany z firmą meblową. Obejmuje on sześć punktów. Wśród nich jest mowa o niemożliwości termicznego przekształcania odpadów w kotłowni bez wymaganego zezwolenia. Do tego przedsiębiorstwo ma prowadzić ewidencję odpadów, prowadzić wizyjny system kontroli miejsca magazynowania odpadów oraz dopełnić wymaganych formalności.

Przedstawicielka opisywanej firmy odpisała redakcji portalu MojaOlesnica.pl, że ich stanowisko w tej sprawie mamy otrzymać najpóźniej do końca tego tygodnia.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (29)

A11.11.2022 o 08:58

Do @ ? Nie donosi na kolegów! Nie jest donosicielem i szpiclem

Zgłoś
Dobrze dobrze11.11.2022 o 08:56

@koryto+ Sam ciągniesz do KORYTA. Pragniesz tego ale z jakiegoś powodu pozostaje to pragnieniem. To chyba dobrze

Zgłoś
Koryto+10.11.2022 o 06:46

Ale włodarze miasta też mają nas w dupie! To oni na to przyzwolili,to dla nich liczy się kasa,a nie zdrowie i życie ludności! Czas zmienić tą korytową władzę!!!!

Zgłoś
oleśniczanin9.11.2022 o 19:15

Czy kleje w tych płytach po spaleniu są rakotwórcze? Dlaczego belgijska firma ma w d. Polaków. Niech u siebie tak robią, no nie tam by zamknęli po pierwszej kontroli.

Zgłoś
..9.11.2022 o 19:00

Daj sobie spokój i innym . twój wudz z Żoliborza pozwolił wszystkim palić więc o co chodzi.???? Naprwno sam paliles przez 50 lat jakimś gu......nem a teraz ekolodzy sie wielcy znaleźli. Dobranoc.

Zgłoś
Podatnik9.11.2022 o 18:34

Dziadek daj spokój pislam zostawi naród w biedzie a Ty kombinujesz z Aidą? tak zawsze jest chorzy ludzie przed śmiercią chcą góry przenosić i wiesz dobrze że dużo ludzi z Oleśnicy firma zatrudnia więc daj spokój bo jóż dużo ukradłeś

Zgłoś
Helenia9.11.2022 o 17:30

Jest stan wyjątkowy. Ludzie powinni móc wszystkim palić. Ciepło w dom jest najważniejsze.

Zgłoś
?9.11.2022 o 17:13

co w tej sprawie zrobił ekologiczny radny?

Zgłoś
Edi9.11.2022 o 15:51

Jeszcze na ratajach niech zrobią kontrole bo chyba oponami tam palą! Aż w oczy szczypie!

Zgłoś
Dziadostwo9.11.2022 o 15:41

To dlatego taki smierdzący smog jest w mieście! Trują nas strasznie!

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube