reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 8 sierpnia. Imieniny Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza.
26℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Polregio notorycznie odwołuje pociągi. Marszałek interweniuje

Aktualności4.08 o 10:27Komentarzy: 17
Podróżni z Oleśnicy również narzekają na odwoływane pociągi przewoźnika Polregio. Głos w tej sprawie zabrał Marszałek Województwa Dolnośląskiego, pod którego podlega spółka.***

Oświadczenie

Marszałka Województwa Dolnośląskiego

ws. notorycznego odwoływania przez Spółkę POLREGIO połączeń kolejowych

Masowa skala odwołań pociągów POLREGIO na obsługiwanych przez przewoźnika liniach kolejowych na Dolnym Śląsku stała się zatrważająco wysoka i uderza w pasażerów. Brak realizowania pasażerskich przewozów kolejowych przez POLREGIO, które finansowane są przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, istotnie zaburza funkcjonowanie transportu kolejowego w regionie, uniemożliwiając wielu Dolnoślązakom codzienną komunikację kolejową. Samorząd Województwa stanowczo zażądał, aby realizacja przewozów pasażerskich przez POLREGIO była natychmiast przywrócona, należycie wykonywana i odbywała się z dbałością o pasażerów.

Kolej ma służyć mieszkańcom regionu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego nie jest właścicielem POLREGIO, wykupuje u przewoźnika – na podstawie zawartej umowy – usługę pasażerskich przewozów kolejowych na określonych liniach kolejowych na terenie Dolnego Śląska. Umowa zobowiązuje przewoźnika do stabilnego funkcjonowania, punktualności i angażowania odpowiedniej liczby taboru oraz organizowania komunikacji zastępczej każdorazowo za odwołany pociąg. Powyższe, elementarne wymagania stawiane przewoźnikowi POLREGIO niestety nie są spełniane.

Skrajnie wysoka liczba odwoływanych kursów pociągów POLREGIO w skali bieżącego roku wynosi obecnie blisko 1500. Każde odwołanie przez POLREGIO pociągu jest dla podróżnych bardzo poważnym utrudnieniem. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Za każdy odwołany pociąg Samorząd Województwa nakłada na POLREGIO kary finansowe. W związku z nieprawidłowym działaniem POLREGIO – naruszającym postanowienia umowy przewozowej, podjęliśmy decyzję, że będziemy chcieli renegocjować umowę z przewoźnikiem, w szczególności w zakresie podniesienia wysokości kar. Obecna wysokość przewidzianych do nałożenia na POLREGIO kar wynosi ponad 2,2 mln zł. Zażądaliśmy również, aby POLREGIO – zgodnie z nałożonym w umowie obowiązkiem – zapewniało pasażerom autobusową komunikację zastępczą dla każdego odwołanego połączenia.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego finansuje regionalne przewozy pasażerskie na trasach kolejowych obsługiwanych przez dwóch przewoźników: Koleje Dolnośląskie oraz POLREGIO. Jedną z kluczowych tras obsługiwanych obecnie wyłącznie przez POLREGIO jest Linia Nadodrzańska, biegnąca z Wrocławia do Głogowa. Samorząd Województwa podjął decyzję, że od grudnia br., wraz z nowym rozkładem jazdy, Koleje Dolnośląskie będą realizować część przewozów pasażerskich właśnie na tej trasie z Wrocławia (Dworzec Główny) przez Brzeg Dolny, Wołów, Ścinawę do Głogowa, aby umożliwić pasażerom korzystanie z pociągów Kolei Dolnośląskich na tej linii.

Zażądaliśmy od Spółki POLREGIO niezwłocznego przywrócenia połączeń kolejowych na wszystkich obsługiwanych liniach i należytego wykonywania zawartej umowy. Nadrzędną kwestią jest prawidłowa, codzienna obsługa pasażerów.

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

***

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (17)

Anonim4.08 o 19:54

Od kwietnia miałam kilkanaście odwołanych pociągów z Namysłowa do Bierutowa/Wrocławia i z powrotem bez żadnej komunikacji zastępczej, żadnej informacji czy pociąg jest odwołany. Nic. W d*pie mają pasażerów i wogóle się tym nie przejmują. Kpina!!!

Zgłoś
GHOST4.08 o 18:03

Kraj się wali , bagno jakiego nie było od końca PRL-u ale według PISdzielców jest najlepiej od kiedy rządzą. Jazda z PISdzielcami z tego kraju.

Zgłoś
PRL4.08 o 16:33

o 7:24 ma być pociąg. o 7:29 komunikat jednym zdaniem bezemocjonalnym glosem, pociąg do Wrocławia odwołany, a czasami i tego nie mówili. Zwykły PRL. Na portalu pasażera też dopiero po kilku minutach pojawia się komunikat.

Zgłoś
BonJovi4.08 o 16:26

Panie Marszałku, Skoro PolRegio nie wywiązuje się z umowy to wpuścić innego przewożnika a aktualnemu dosadzić takie kary aby się nie podniósł.

Zgłoś
Ole4.08 o 16:04

Absurd dzisiejszych czasow,pociągi nie jeżdżą a jak jeżdżą to stare śmierdzące graty stare jak świat,a przewoźnik jeszcze podnosi ceny biletów.Gdyby to był normalny kraj to już dawno nie byłoby go na polskich torach

Zgłoś
romek4.08 o 15:30

Teraz jest demokracja każdy jeżdzi jak chce tak samo POLBUS,DLA to dlaczego polregio ma inaczej ,jak ktoś był w egipcie to wie jak działa komunikacja nie ma rozkładu podjężdza autobus zbiera komplet i odjeżdza a nie jężdzi pusto dlaczego podatnik ma dopłacać do polregio, polbusu czy DLA wszystko powinno być zprywatyzowane i to przeciebiorca powinien płacić państwu a nie państwo przeciebiorcy zwłaszcza państwowemu gdzie pracowników jest bardzo duży nadmiar pojazdy jeżdzą pusto a państwo dopłaca do tego syfu żeby tyśiiiiiiiiące nierobów żerowało na pasażerach ,w tych firmach jest ogromny przerost administracji czasami samych urzedników jest więcej anizeli pojazdów obsługujących te pojazdy a gdzie personel rtechniczny i kierowcy a za to wszystko zapłaci pasażer który jest trutniem dla przewożnika, po co zabiegać o pasażera skoro i tak firmy dostają kasę w ramach tarcz dlatego przyjdż jak najwczesniej MINISTRZE ,ROSTOWSKI I POWIEDZ że pinidzy nima i nie bedzie przez najbliższe 30 lat

Zgłoś
obserwator4.08 o 14:56

Panie Marszałku rozwiazanie jest proste, jesli kontrahent nie realizuje uslugi z nalezyta jakoscia i starannoscia nalezy wypowiedziec mu umowe i zaprosic czeskiego przewoznika do obslugi pasazerow.

Zgłoś
Krzychu 4.08 o 14:40

Nie dość, że odwołują to jeszcze nie informują pasażerów, że pociąg jest odwołany:) Stoisz sobie jak wariat na peronie, myśląc, że zaraz wsiądziesz i pojedziesz do swojej wymarzonej roboty a tu nic. Ani pociągu ani informacji. Czekasz na następny pociąg w tej pięknej oleśnickiej , pachnącej poczekalni pkp ale następny też nie przyjeżdża I dalej nie wiesz dlaczego. Oczywiście o odwołaniu pociągu dowiadujesz się od zdenerwowanych ludzi, szperających po dziwnych kolejowych stronach www . I zastanawiasz się czy brać urlop na żądanie, czy jednak zdołasz jakoś odrobić te 2 godzinne opóźnienie w pracy? Czy znowu szef Cię zrypie jak psa, co nasrał na dywan, czy dziś będzie miał dzień dobroci dla spóźnialskich?! To nasza nowa Polska, wiek 21 ;)

Zgłoś
obserwator4.08 o 14:30

To jest komedia, w Rosji takie cos bylo by nie do pomyslenia - zeby ludzi do pracy nie mogli dojechac serio?!

Zgłoś
ABC4.08 o 13:24

Rząd wymusza na nas przesiadkę na komunikację miejską. Głównie pytanie na co mamy zamienić niby trujące silniki spalinowe? Elektryki na węgiel bardzo zielone, to samo tyczy się floty głównego przewoźnika który wozi Oleśniczan. Bilety absurdalnie drogie, kursy przepełnione albo odwołane. Szalejące drożyzna, brak perspektyw w kraju.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube