reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 8 sierpnia. Imieniny Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza.
26℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Dlaczego sąd oddalił wniosek o upadłość spółki Olkol?

Aktualności3.08 o 20:34Komentarzy: 30
Kancelaria HPKM Legal Group poinformowała o powodach decyzji sądu w sprawie oddalenia wniosku o upadłość spółki Olkol, która prowadziła działalność na terenie dawnego ZNTK w Oleśnicy.* * *

W dniu 27 lipca 2022 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu VIII Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych oddalił wniosek upadłościowy oraz wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego Olkol sp. z o.o. z/s w Oleśnicy.

Oleśnicka spółka #OLKOL, która do tej pory zatrudniała blisko 160 osób, zajmowała się naprawą i modernizacją taborów kolejowych, w tym także dla PKP Intercity. Sytuację finansową firmy mocno nadwyrężył okres trwania pandemii. Mniej kursów pociągów oznaczało mniej napraw okresowych, a co za tym idzie także mniej zleceń dla spółki. Taka sytuacja doprowadziła firmę na skraj upadłościowy.

Podstawą rozstrzygnięcia sądowego było stwierdzenie wystąpienia negatywnej przesłanki ogłoszenia upadłości:

▪️spółka obecnie nie posiada majątku pozwalającego na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego,
▪️spółka całkowicie zaprzestała prowadzenia działalności.

Nie dało to także podstaw do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Sąd ustalił m.in. że właściwy termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przypadał na połowę 2020 r. i wówczas możliwe byłoby sprawne przeprowadzenie, jednego z postępowań insolwencyjnych, czyli zabezpieczenie interesu ogółu wierzycieli: przede wszystkim licznej grupy pracowników spółki, którzy pozostali bez należnego im wynagrodzenia.

Niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy, brak złożenia stosownego wniosku w momencie, kiedy spółka jeszcze dysponowała majątkiem pozwalającym na działanie, uniemożliwił obecnie ogłoszenie upadłości i powołanie syndyka masy upadłości.

W toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości oraz otwarcia przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego funkcję kuratora Olkol sp. z o.o. z/s w Oleśnicy pełnił radca prawny Mateusz Kurowski – wspólnik naszej Kancelarii HPKM Legal Group.

HPKM Legal Group

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (30)

Karol wczoraj o 13:34

No i po pieniądzach, przynajmniej inflacja im nie grozi

Zgłoś
olesniczanin6.08 o 13:20

DO ,,WAWELASA,, WIEKSZEGO debila to nie widzialem od ciebie w głowie zamiast rozumu to mam nie powiem co szkoda słow

Zgłoś
olesniczanin6.08 o 13:18

Wszystkim tukom tłumaczę sądy są dla POpapranych złodzieji sam NOJMAN to powiedział a wyroki były uzgadniane na telefon co pokazała pokazała dzienikarska prowokacja i nic się nie zmieniło a ostatnio jest przykładem jak potraktowali tego śmiecia ,kolaboranta kiszczaka frasyniuka zamiast dostać wyrok dostał pochwałę ,teraz biedroń ze smieszkiem przyjadą znów po paliwo wyborcze i nne smiecie POpaprane a wy dalej ich słuchajcie ,radcy prawni tak zajmą się zeby były tylko pieniążki to by pomagali i bez próśb oni czują kasę jak koperciarz koperty.

Zgłoś
Romeo 5.08 o 22:46

Proponuję oddać wszystkie pieniądze obywatelom z Ukrainy oni potrzebują a robić się nie chce

Zgłoś
Ham5.08 o 22:43

A łysy co powiesz brak złomu teraz

Zgłoś
Emeryt z zntk 5.08 o 21:40

@ pracownik olkolu, chłopie A czy Ty pracowałeś w olkolu za karę? Nie pasowało Ci to trzeba było się zwolnić jak tylko zalegali z jedną wypłata, czemu tam siedziałaś? Żaden prezes nie miał nic do gadania , rządził zawsze łysy. Ja tez praowalem w tym zakladzoe ale w pore z stamtąd poszedlem . Kasa tylko musiała zgadzać się właścicielowi nikomu innemu ,jak nie ma kasy to zawsze był złom to szyny ma zakładzie, rury centralnego ogrzewania itp.Szkoda takiego zakładu, w latach 80 to właśnie pracownicy zntk w Oleśnicy postawili ma nogi i zntk w nowym Sączu dzisiejszy nevag ,przekazli naprawy dźwigów kolejowych dlatego mieli robote to samo z et 41 .

Zgłoś
Palant5.08 o 14:15

Etam piniodze to nie wszystko

Zgłoś
?5.08 o 08:23

Co by tu nie napisać, ludzi mają gdzieś, oszuści powinni oddać każdą złotówkę, zabrać im cały majątek, skoro nie umieją się rządzić. Nie rozumiem, że nie ma na nich bata , że każdy ma tą sytuację głęboko w dupie .

Zgłoś
Pracownik OLKOL4.08 o 22:46

Ale głupoty wypisujecie.Ale pracownikami nikt się nie zainteresuje jak oni żyją.

Zgłoś
Królik 4.08 o 22:44

Dokładnie to było i robota zrobiona

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube