reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 8 sierpnia. Imieniny Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza.
26℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Nie ma żartów z upałami! Komunikat oleśnickiego sanepidu

Aktualności2.07 o 10:00Komentarzy: 8
Powiatowa Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy ostrzega przed negatywnymi skutkami upałów. Publikujemy nadesłany komunikat.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy, przypomina, że podczas upałów, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, nasila się ryzyko wystąpienia udaru cieplnego oraz przegrzania organizmu. W tym czasie należy unikać wychodzenia na zewnątrz (szczególnie między godzinami 10.00 a 15.00), wystrzegać się forsownego wysiłku fizycznego, nie spożywać napojów alkoholowych. Nigdy nawet na chwilę nie należy pozostawiać dzieci oraz zwierząt w samochodach.

W trakcie wysokich temperatur niezwykle ważne jest chłodzenie oraz nawadnianie organizmu, poprzez picie dużej ilości wody wysokozmineralizowanej, zawierającej duże ilości magnezu, wapnia, sodu i chlorków (min. 2,5 l dziennie), a także spożywanie chłodnych lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zwartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew). Dobrym i lubianym owocem jest arbuz, który składa się w ok. 92% z wody, a jednocześnie zapewnia nam składniki mineralne, m.im. potas. Również dobrym źródłem potasu, dla szczególnie aktywnych latem dzieci, może być szklanka soku jabłkowego, która zawiera ok. 200 mg tego pierwiastka.

Udar cieplny jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i nie należy go bagatelizować. Szczególną troską należy otoczyć małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze i przewlekle chore, u których istnieje duże ryzyko niebezpiecznych powikłań. Upały najbardziej wpływają na zaostrzenie dolegliwości ze strony układu krążenia, a narażone są na nie osoby starsze szczególnie z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Do pierwszych objawów udaru cieplnego należą przede wszystkim: osłabienie organizmu, ból i zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, obfite pocenie się, nudności oraz wymioty. Jeśli nie zareagujemy na czas bardzo szybko objawy się nasilają, pojawia się sztywność karku, niepokój i zdezorientowanie, zaburzenia świadomości, problemy z mową, wzmożone pragnienie, wysoka temperatura ciała z dreszczami, a nawet utrata przytomności. Udar można podejrzewać, gdy powyższe objawy pojawią się po długotrwałym przebywaniu w warunkach dużego nasłonecznienia. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie pomocy lekarskiej należy przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z uniesionymi nogami wyżej niż tułów, wykonywać okłady o temperaturze 25-30°C w okolice szyi, pach i pachwin, a osobę z utratą przytomności należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej.

Kolejnym zagrożeniem w trakcie upalnych dni jest odwodnienie organizmu, do którego dochodzi kiedy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. Pierwszymi oznakami odwodnienia jest pragnienie, a następnie ból głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji, suche oczy oraz napięta sucha skóra. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

Ponad to z upałami wiąże się również wysokie ryzyko oparzeń słonecznych, które powstają na skutek ekspozycji na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych, a także należy stosować kosmetyki ochronne z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

źródło: PSSE w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (8)

Kozacka sprawa 3.07 o 07:27

Czekam na rady co zrobić z mrozem z przed kilku lat radzę by pomyśleć i wystawić instrukcje łapania zimnego powietrza zima by latem można było je używać tym sposobem każdy będzie miał chłodniej w mieszkaniu czy domu tylko trzeba jakoś ograniczyć ilość posiadanych worków z owym powietrzem

Zgłoś
Oleśniczanka3.07 o 07:10

A co z temperaturami w budynkach użyteczności publicznej? W niektórych jest bardzo gorąco

Zgłoś
ja3.07 o 05:35

Bardzo się nudzą w tym sanepidzie.Już mnie wystraszyli.Zamknę się w piwnicy.Wyjdę w zimie

Zgłoś
A.2.07 o 22:51

Gdyby nie Sanepid nikt nie wiedziałby co robić jak jest gorąco!

Zgłoś
:)2.07 o 18:12

Kopalnia wyraża zaniepokojenie :D

Zgłoś
haker2.07 o 15:07

skończcie wy pie******

Zgłoś
Kris2.07 o 12:28

Spoko poradnik tylko jak zwykle po czasie gdy temperatura jest już dużo niższa. Wiosną napiszą jak uchronić się przed niska temp.w domu-jak co roku.

Zgłoś
Rachu ciachu2.07 o 10:09

Fajzer ogarnie szczepionke na upały. Sanepid lubi to

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube