reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 8 sierpnia. Imieniny Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza.
24℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Burmistrz Twardogóry z wotum zaufania i absolutorium

Aktualności27.06 o 16:00Komentarzy: 19
Burmistrz Twardogóry Paweł Czuliński uzyskał od Rady Miejskiej wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.***

Rada Miejska udzieliła burmistrzowi Pawłowi Czulińskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.

Podczas LI Sesji Rady Miejskiej w Twardogórze, która odbyła się 23 czerwca, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński przedstawił "Raport o stanie gminy Twardogóra za 2021 rok", który podsumowuje działalność burmistrza uwzględniając najważniejsze dane o gminie, jej położeniu, demografii i podjętych działaniach.

W trakcie swojego wystąpienia, burmistrz zwrócił uwagę na realizację budżetu gminy na poziomie 64,2 mln zł oraz wygenerowanie nadwyżki budżetowej w wysokości 10,2 mln zł, co świadczy o rozsądnym wydatkowaniu publicznych środków. Zaznaczył również, że dług gminy z roku na rok się zmniejsza. W roku 2018 wynosił 19,1 mln zł, w ubiegłym roku był na poziomie 11,7 mln zł. Kwota długu do dochodów osiągnęła poziom 15,64% (maksymalny poziom wynosi 60%).

Kolejnymi punktami raportu omówionymi przez Pawła Czulińskiego były m.in. edukacja, środowisko (m.in. wsparcie mieszkańców w wymianie ponad 200 źródeł ciepła i usunięciu 16 ton wyrobów azbestowych, zakup sprzętu dla ZGK, 116 kontroli palenisk domowych) i inwestycje. Wśród działań inwestycyjnych wymienionych przez burmistrza znalazły się: budowa ul. Ogrodowej, przebudowa drogi Moszyce-Goszcz, prace przy ruinach pałacu w Goszczu, rozpoczęcie projektowania pałacu barokowego w Twardogórze i nowego przedszkola, budowa placu zabaw przy ul. S. Batorego w Twardogórze oraz dróg w Goli Małej i Grabownie Małym, przebudowa ul. Rzemieślniczej w Goszczu, remont elewacji bocznej Bazyliki Mniejszej, działania w ramach funduszu sołeckiego (za blisko 750 tys. zł), a także nowe dofinansowania, które zapoczątkują prace w obecnym roku i projekty kolejnych dróg.

Burmistrz wspomniał także o działaniach w ramach pomocy społecznej, kulturze, sporcie i rekreacji, partycypacji i komunikacji społecznej, bezpieczeństwie, polityce społecznej, zdrowiu (w tym dofinansowaniu rehabilitacji leczniczej), realizacji uchwał oraz przeprowadzonych kontrolach. W 2021 podczas konsultacji mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie na temat budowy skateparku, nowego przedszkola i placu zabaw oraz zagospodarowania podwórzy w Twardogórze. W ubiegłym roku po raz pierwszy zgłoszono także projekty w Twardogórskim Budżecie Obywatelskim.

Zgodnie z wolą mieszkańców do realizacji w roku 2022 skierowano dwa projekty: Zakup sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego oraz Siłownię plenerową w Twardogórze. W ramach współpracy międzynarodowej przy projekcie restauracji i rewitalizacji zabytkowego pałacu w Goszczu, przedstawiciele gminy Twardogóra wzięli w 2021 roku udział w wyjeździe studyjnym do Oslo, gdzie z architektami z INTBAU Norway rozmawiali na ten temat. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo burmistrz wymienił m.in. szereg działań mających na celu doposażenie gminnych jednostek OSP w niezbędny sprzęt. Po rozpatrzeniu raportu Rada Miejska jednogłośnie (14 za) udzieliła burmistrzowi wotum zaufania. Pełna wersja raportu dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej.

W trakcie sesji, radni (14 głosami za) przyznali burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2021. Przed głosowaniem mogli zapoznać się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, sprawozdaniem finansowym, informacją o stanie mienia gminy, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, która była pozytywna, a także stanowiskiem komisji: strategii i rozwoju oraz rewizyjnej, które również były pozytywne.

- Dziękuję wszystkim, z którymi realizuję misję mającą na celu poprawę jakości życia w gminie: pracownikom Urzędu oraz jednostek organizacyjnych, radnym, sołtysom. Dziękuję też mieszkańcom za zaufanie i cierpliwość oraz zgłaszane inicjatywy. Sporo jest jeszcze do zrobienia, ale systematycznie krok po kroku realizujemy nasze wspólne założenia - mówi burmistrz Paweł Czuliński

Urząd Miasta i Gminy Twardogóra

***

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (19)

cdc29.06 o 21:20

pewnie mamusia komentarz daje że mamy dobrego aż pachnie nepotyzmem

Zgłoś
Janek28.06 o 14:13

Całkiem rozsądnie całkiem rozsądnie. mMuszę przyznać, że dobrego mamy burmistrza

Zgłoś
Rynek 828.06 o 10:11

Jedyna inwestycja, która idzie jak po maśle to elewacja kościoła. Radni tam pompują wielką kasę a proboszcz działa. I jest efekt. Ile budynków komunalnych wyremontowano? Ile radni dali na to kasy??? . Zero. Gdzie od dziesięcioleci zapowiadany remont budynku na Sienkiewicza? Co roku spada z planu. Bo rada nie dała kasy lub trzeba było dać na kościoły. I tak można długo.

Zgłoś
łututututu28.06 o 10:10

Sierra dobrze napisał te 10 mln nadwyżki jest dziś warte 5 skoro ich nie wydano.

Zgłoś
baba28.06 o 09:31

widać jak dupolizaje sie uaktywnili, a prawda jest taka że jest gorzej niż za poprzedników

Zgłoś
Zibi28.06 o 09:27

Inwestycje owszem ,ale gorzej jest ,z praworządności i tu nasuwa się pytanie czy te inwestycje są prowadzone w sposób prawidlowy

Zgłoś
Słabe 28.06 o 09:20

Inwestycje dopiero się zaczna w przyszłym roku i głupio wam będzie jak pół miasta będzie rozkopane i powstanie nowe przedszkole nadwyżka to mądre wydatki a nie zadłużanie gminy na potęgę. Jak nic dla mieszkańca to sam wyjdz z jakimś pomysłem zamiast pisać pierdoly pewnie siedzisz przed tv i twoim jedynym zajęciem jest wylewanie żalu tutaj

Zgłoś
Komunalny28.06 o 06:28

Wotum za gadanie, Konkretów brak. Tylko spotkania, imprezy, porozumienia, wyprowadzanie kasy na zewnątrz i gdzie tylko coś obiecują. Nadwyżka 10 mln tylko to potwierdza. Nieróbstwo. Nic dla mieszkańca poza igrzyskami. Rada jest niema. Ustawiona intrygami burmistrza. Jednym słowem, idealny kandydat na posła RP z listy PiS.

Zgłoś
Ja28.06 o 05:51

Szacun Panie Pawle

Zgłoś
Sierra 27.06 o 23:18

W ośrodku zdrowia już jest ok? Można się z powrotem przepisać z krośnic??? Nadwyżka powstała z niewydanych na inwestycje pieniędzy biorąc pod uwagę inflację w budowlance około 30% to tak jakbyśmy stracili 3mln złotych. No ale radni na zdjęciu uśmiechnięci bo nie mają pojęcia o budżecie.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube