reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 3 lipca. Imieniny Anatola, Jacka, Ottona.
18℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Bloki przy pałacyku? Radny Paweł Bielański krytykuje projekt uchwały

Aktualności19.05 o 20:22Komentarzy: 72
Radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem) odniósł się do projektu uchwały, który dopuszcza możliwość powstania zabudowy wielorodzinnej na obecnie nieużywanym terenie przy pałacyku przy ul. Wojska Polskiego.


fot. Paweł Bielański

* * *

BETONZA pożre kolejną enklawę zieleni w Oleśnicy

Chciałbym się mylić, chciałbym połknąć język i napisać po sesji, że się myliłem. Jednak od początku tej kadencji widzę co się dzieje w zakresie ekspansji betonzy w Oleśnicy. Nie zostawiam zatem Państwu i sobie zbyt wiele nadziei.

Powszechnie wiadomo, że burmistrz Oleśnicy Jan Bronś nie ma litości dla zielonych enklaw naszego miasta. Właśnie przedłożył radnym projekt uchwały dot. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru ul. Wojska Polskiego i Brzozowej. Zmiana dotyczy jednej działki - tej na której położony jest tzw. Pałacyk "Pod Blachą" czyli budynek dawnego kasina wojskowego wraz przylegającym do niego terenem parkowym. Miejsce to zna chyba każdy oleśniczanin. Jeszcze kilkanaście lat temu przy scenie w parku odbywały się klimatyczne wieczorki taneczne. Miejsce jest obecnie zaniedbane, ale z ogromnym potencjałem.

Niestety z treści uchwały autorstwa Jana Bronsia wynika, że jedyny potencjał jaki widzi właściciel tego terenu i burmistrz to zabudowa deweloperska. Jeżeli się nie mylę, czytając treść uchwały, to wkrótce zieleń parkowa, w tym kilkusetletnie okazałe dęby znikną, a w jego miejsce wciśnięte zostaną... bloki.
Działka jest prywatna o zmianę umożliwiająca zabudowę wielorodzinną na tym historycznym terenie zawnioskował jej właściciel.

Oczywiście Jan Bronś, co nie jest wielkimi zaskoczeniem, również uważa, że upchanie tam blokowiska to korzystne rozwiązanie. Burmistrz w uzasadnieniu napisał tak: "(...) Obszar obowiązywania planu miejscowego w obrębie ulicy Wojska Polskiego i Spacerowej jest atrakcyjny z uwagi na korzystne warunki do zamieszkania jak i zapotrzebowania na nową zabudowę wielorodzinną".

Co zdumiewające burmistrz w punkcie 5 uzasadnienia uchwały podkreśla, że: "(...) przewidywane rozwiązania planu nie będą naruszać ustaleń obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnicy". Ten argument podany przez burmistrza stoi w zupełnej sprzeczność z zapisani studium uwarunkowań i integralną jego częścią tj. załącznikiem graficznym do studium, który wskazuję, że na tej konkretnej działce ma być ZP czyli Zieleń Parkowa. Czy zatem zapisy studium w obecnej kadencji nie obowiązują?

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji skarg wniosków i petycji próbowałem potwierdzić, czy właśnie taki jest plan dla tej działki tj. bloki kosztem terenu parkowego z kilkusetletnimi drzewami. Pani Skarbnik nie znała szczegółów założeń zmian w planie, ale zdeklarowała, że na komisji budżetu i infrastruktury radni poznają szczegóły.

Szanuje własność prywatna, jednakże nie zgadzam się na betonozę i zabudowę każdego wolnego skrawka zieleni w naszym mieście. To miejsce można zagospodarować w inny sposób. Ostatecznie lepszą opcją będzie odkupienie przez miasto tej nieruchomości
Głosowałem "przeciw" zmianą mpzp dla tego terenu. "Za" zmianą byli radni ORS - Marek Czarnecki i Jan Mandat. Wstrzymała się od głosu radna Ilona Brattig (ORS), wyraźnie zaskoczoną proponowaną zmianą "zieleni na beton".

PS.
W załączeniu:
- treść uchwały RM z uzasadnieniem-
- fragment studium ze wskazanym sposobem zagospodarowania
- zdjęcia tego terenu zrobiono dziś po komisji.

Paweł Bielański
Radny Rady Miasta Oleśnicy* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (72)

Pis22.05 o 15:03

Zburzyc do fundamentow i ppstawic nowy kosciol

Zgłoś
Monika21.05 o 14:03

Czy miasto może odkupić ten budynek i przebudować go na Dom Pomocy Społecznej?

Zgłoś
MojaOlesnica.pl21.05 o 09:31

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Lala20.05 o 23:37

Brawo Pan Bielański! Ekipie od pana Jana juz dziękujemy.

Zgłoś
mak20.05 o 22:17

Niestety faktem jest, że Bronś wszystko betonuje. Kiedy powstanie park na kwadratach?

Zgłoś
Hultaj20.05 o 17:41

Brawo panie Pawle robi pan więcej niz radni podających się za ekologów...

Zgłoś
Milypan 20.05 o 15:21

Bielanski chce się tylko pokazać bo ekolog z niego jak piiii gwóźdź tylko każdemu życie uprzykrza do koryta się dostał a uja robi nie wiem po co on tam jest Niech się za robotę w końcu weźmie darmozjad

Zgłoś
Absztyfikant20.05 o 13:57

Ty Bielański lepiej wychodzi ci rozwiązywać problemy siłowo jak w ratuszu wiec daj sobie z tą patologiczną paplaniną !

Zgłoś
Jasne20.05 o 13:52

To jest działka prywatna. I tyle w temacie.

Zgłoś
Emeryt20.05 o 13:50

Kołaciński zdegradował ul. Chopina - zamiast odtworzyć aleję z głogów , która lata całe była degradowana ( zamiast wymieniać zniszczone drzewa usuwano ) wybudował parking dla mieszkańców , którzy posiadają prywatne posesje i maja gdzie parkować na swoich podwórkach. Przedłożył prywatny interes nad interes ogółu. Niemcy wiedzieli ,że usytuowanie jezdni ( południowy zachód) spowoduje, że w czasie lata ulica i chodniki to będzie jedna wielka patelnia. Zapraszam Pana Kołacińskiego na spacer w temperaturze 30 C po ul. Chopina . Teraz to samo robią z ul. Wały Jagiellońskie.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube