reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 27 czerwca. Imieniny Władysława, Maryli, Władysławy.
34℃
(bezchmurnie). Zobacz prognozę pogody

Możliwe, że złodzieje robili zwiad! Przypominamy porady policji

Aktualności15.05 o 09:40Komentarzy: 9
Tajemnicze kobieta fotografowała ostatnio domostwa w miejscowości Osada Bystre koło Olęśnicy. Okoliczni mieszkańcy powinni mieć się na baczności, bo możliwe, że złodzieje robili w ten sposób zwiad.Komunikat policji

Oleśnicka policja każde zdarzenia analizuje, ustala w których godzinach i gdzie najczęściej dochodzi do włamań i w te miejsca kieruje patrole. Niezależnie od tego skuteczność policyjnych działań zależy przede wszystkim od czujności i współpracy mieszkańców. Dlatego też policja apeluje do wszystkich mieszkańców o właściwe zabezpieczanie mieszkań i domów.

Ponadto policja prosi o większą czujności w sytuacji zauważenia ludzi podejrzanie zachowujących się na klatkach schodowych - natychmiast alarmować policję, nawet anonimowo. Wówczas funkcjonariusze wylegitymują takie osoby, a to pozwoli spłoszyć potencjalnych rabusiów. Bardziej jednak skuteczna od czujności jest ostrożność właścicieli mieszkań.

Policja radzi, aby za każdym razem, nawet gdy wychodzimy tylko na moment do piwnicy czy sąsiada, zamykać drzwi na wszystkie zamki. Okazja bowiem czyni złodzieja. Kiedy jesteśmy w mieszkaniu zaabsorbowani pracami domowymi możemy nie zauważyć, że do mieszkania wejdzie niepostrzeżenie obca osoba i zabierze torebkę z dokumentami i pieniędzmi znajdującą się w przedpokoju.

Kiedy najczęściej dochodzi do włamania?

Z obserwacji policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu wynika, że włamywacze wybierają często porę przedpołudniową, kiedy dorośli wychodzą do pracy, a dzieci - do szkoły.

To daje im czas na działanie i opóźnia zgłoszenie – właściciele orientują się, że doszło do włamania kiedy wracają późnym popołudniem lub wieczorem.

Obserwują lub próbują „sztuczek”

Bywa, że włamywacz wcześniej obserwuje mieszkanie które chce okraść, by poznać zwyczaje domowników. Ale są także i takie sytuacje, gdy sprawdza „dostępność” mieszkania tuż przed dokonaniem przestępstwa, stosując różne fortele – dzwoni domofonem, by sprawdzić, czy ktoś przebywa w mieszkaniu, podaje się za roznosiciela ulotek lub mówi, że przyniósł przesyłkę.

Bywa też, że przestępcy pukają do mieszkania by sprawdzić czy są domownicy, a gdy ktoś otworzy drzwi pytają o osobę, która faktycznie tam nie mieszka udając, że to pomyłka.

Metoda „na klamkę”

Niekiedy złodzieje mieszkaniowi po prostu korzystają z „okazji” pozostawionych przez właścicieli mieszkań – zdarza się, że w jednym bloku znajdą nawet kilka mieszkań, w których domownicy, będąc wewnątrz pozostawiają drzwi niezamknięte na zamek, a w przedpokoju... torebki, klucze do samochodu, dokumenty, portfele, telefony komórkowe. To wystarczy by złodziej skorzystał z chwili nieuwagi i zabrał pozostawione rzeczy.

Odnotowujemy również metody świadczące o wyłamane wkładki w drzwiach czy wypchnięte uchylonego okna.

Apelujemy, aby nie stwarzać takich sytuacji, które złodziej może wykorzystać. Trzeba pamiętać o zamykaniu okien, kiedy wychodzimy z mieszkania, zamykać drzwi na zamek, gdy przebywamy w mieszkaniu.

Dlaczego dobrze znać sąsiada?

Gdy między sąsiadami panuje anonimowość, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nikt nie zauważy niczego podejrzanego w tym, że z mieszkania obok wynoszony jest plazmowy telewizor czy taczki, albo złodziejskie łupy spakowane do podróżnej walizki. Jeśli natomiast znamy sąsiada, rozpoznamy sytuację: czy to znajomy wynosi swój sprzęt, czy też obca osoba – zareagujemy, dopytamy i w razie wątpliwości zaalarmujemy Policję.

Dobrego sąsiada warto także prosić o pomoc, gdy wyjeżdżamy – o zebranie ulotek spod drzwi czy ze skrzynki pocztowej, a jeśli mamy zaufanie – podlanie kwiatów i zapalenie co jakiś czas światła w mieszkaniu, by włamywacz miał wyraźny sygnał, że nad mieszkaniem ktoś czuwa.

Jakie przedmioty znikają z mieszkań?

Najczęściej ginie sprzęt elektroniczny, biżuteria i pieniądze oraz przedmioty, które są wartościowe, a łatwo można je wynieść z mieszkania bez wzbudzania podejrzeń.

Często zabierane są dokumenty, karty kredytowe (niestety dość często razem z zapisanym na kartce numerem PIN).

rd, źródło: KPP w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (9)

Jj19.05 o 14:18

Pani może szukała wymarzonego projektu domu dla siebie, albo zajmuje się fotowoltaika...

Zgłoś
zw-kowalski :-)16.05 o 08:06

Trzeba być skończonym idiotą aby twierdzić, że "okazja czyni złodzieja" . Lub po tym zdaniu dodać " ze względu na kiepską jakość pracy policji i prokuratury". W Szwecji praktycznie wszystkie klatki schodowe są otwarte do godziny 22. Można by więc próbować na klamkę sprawdzać kto jest w domu. Nie mamy krat w oknach na parterze i podwójnych zamków. Ba. W drzwiach do domu mamy szyby. Znam sąsiadów co wyjeżdżając do pracy wcale nie zamykają drzwi wejściowych a klucz wisi w drzwiach. I nie słyszałem o jakiś włamaniach w okolicy czy wśród znajomych. We wsi stoi kontener na złom. Wypełniony metalami po brzegi. I nie mamy tutaj żadnych oleśnickich zbieraczy złomu. Policja zamiast apelować niech się weźmie za pracę.

Zgłoś
Bojko 15.05 o 23:07

Policja czuwa:) będą mandaty

Zgłoś
kisz15.05 o 22:50

SĄSIAD PAPLA WYPLECIE WSZYSTKO

Zgłoś
!!!;;15.05 o 19:32

Toloidz do lekarza hołota icwaniaki buszują po pirdziszewie gdzie jest policją robić porządek zholota!

Zgłoś
tolek15.05 o 19:19

To na zlecenie Obajtka i Morawieckiego szukają chałup do przejęcia

Zgłoś
Starzec15.05 o 17:36

Gdzie jest policją na ul Daszynskiegowpodworku są ławki dla ćpunów dilerów choloty bezdomnych to wizytówka miasteczka piją śpią na ławkach to są dla choloty po co i dla kogo spółdzielnia postawiła te ławki Zacisze powinni likwidować ławki widok na plac zabaw iokna niemiły oglądać cholote alarm!!??star

Zgłoś
Marta_z_Bazin15.05 o 16:13

a po drugie, złodzieje ostentacyjnie nie robią zdjęć, jak już to tak aby inni nie widzieli.

Zgłoś
Marta_z_Bazin15.05 o 16:04

Powinno być więcej patroli policji.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube