reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 18 maja. Imieniny Eryka, Aleksandry, Feliksa.
20℃
(pochmurnie). Zobacz prognozę pogody

Ukraińcy w tym przypadku mogą stracić 500+. Ważny komunikat ZUS

Aktualności12.05 o 12:38Komentarzy: 23
Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej jednego miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. - Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa do wypłat dla rodzin, czyli 500+, RKO i żłobkowego – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wnioski wypłaty i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej – dodaje.

Według rzeczniczki, Ukraińcy mogą zgłosić swój wyjazd z Polski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wybierając i wypełniając formularz POG. - Przestrzegam, że my mamy możliwość, żeby sprawdzić czy dana osoba opuściła nasz kraj. Gdy cudzoziemiec, który dostaje od nas pieniądze nie zgłosi wyjazdu z Polski będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego.

- ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby będziemy mogli korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną – mówi rzeczniczka.

W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień, co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. - Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców - dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Jak zaznacza, Ukraińcy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE. - W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków – wyjaśnia rzeczniczka.

Do końca kwietnia do placówek ZUS na Dolnym Śląsku wpłynęło od uchodźców około 40 tys. wniosków o wypłatę 500 + dla prawie 55 tys. dzieci, wniosków o wypłatę RKO w całej Polsce złożonych zostało 6,6 tys. wniosków.

W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, "Rodzina 500+" czy żłobkowe. Pierwsze pieniądze z programu 500+ trafią do Ukraińców w połowie maja.

źródło: ZUS

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (23)

Efka16.05 o 20:48

CD efka. Wkradł się błąd nie za żydów pis tylko żądów. Boziu nie mam nic do Żydów...

Zgłoś
Efka16.05 o 20:45

Wogóle Ukraincy nie powinni dostawać 500 plus. Pomoc im tak ale Nie dawać im przywilej. W końcu nie są obywatelami Polski a dostają wszystko z naszych podatku. Za żydów pis mój syn nie dostawał 500 plus jako jedynak. Jak już jedynakom przysługiwało to on był już pełnoletni. Mnie w tym popapranym kraju NIK niczego nie dał za darmo a Ukrainiec wszytko dostaje. Biedni są Ci co zostali na Ukrainie. Tu biedni nie pr?yjechali. Sama widziałam jak para ukraińska w kantorze wymieniała złotówki na 7 tyś dolarów. Nam Polakom to każdą ciemnotę można wcisnąć i już lecimy z pomocą. Jeszcze się przekonamy że ci Ukraincy to koń trojański u nas w Polsce. Mnie już w kilku sytuacjach wystawili d...do wiatru

Zgłoś
LP14.05 o 09:13

@KAKowalski tak historia pamiętasz Wołyń? Pamiętasz bandy UPA oni byli bardzo mili dla polskich kobiet. Nosili nawet kwiaty dla nich.

Zgłoś
placa7413.05 o 17:18

wolę utrzymywać Ukrainców niż pato 500+ z Polski !

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski13.05 o 11:34

"Jaca73dzisiaj o 08:56" - dlaczego wstydzisz się tego? Czy z nauki historii wiesz, anonimowy Internauto, jak polska szlachta i magnateria traktowali Ukraińców?

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski13.05 o 11:28

"LPdzisiaj o 10:16" - co, wstydzisz się tego, co napisałeś? I słusznie.

Zgłoś
LP13.05 o 10:16

@KA Kowalski jedz na Ukrainę i broń te kobiety. Wojna jest na wschodze Ukrainy. Mogą wyjechać do Ukrainy zachodniej i sobie żyć. Dlaczego mamy ich utrzymywać?

Zgłoś
Jaca7313.05 o 08:56

Wołyń 1943 r. PAMIĘTAMY

Zgłoś
Jaca 7313.05 o 08:54

Ukraincy nie powinni dostać,a co dopiero stracić 500 +

Zgłoś
Marta_z_Bazin13.05 o 08:05

No to nie będą wracać do siebie lub pojedzie jedna z drugą na 3 tyg i wróc tu. Będzie wracać do czasu aż kasę będą dawać. Ukrainki pracują to źle, pierogi robią, to też źle bo jakiś pseudo biznesmen zaraz zrzuci na nich winę że przez nie mu interes nie idzie.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube