reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 5 czerwca. Imieniny Waltera, Bonifacego, Dobromira.
22℃
(zachmurzenie umiarkowane). Zobacz prognozę pogody

Zabawki w PRL-u. Wernisaż wystawy w ODSzH

Kultura7.05.2022 o 09:21Komentarze Facebooka
Od 14 maja w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę pod tytułem "Zabawki w PRL-u". Publikujemy komunikat MOKiS-u.Wystawa czasowa "Zabawki z PRL-u" z kolekcji Marty i Sebastiana Auguścików

Zapraszamy 14 maja o godzinie 18.00 do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią na wernisaż wystawy "Zabawki z PRL-u" z kolekcji Marty i Sebastiana Auguścików, który odbędzie się w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w Oleśnicy.

Wystawę można obejrzeć w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, ul. Bociania 11 w godzinach otwarcia ODSzH do końca września 2022 r.

Informacje o wystawie "Zabawki z PRL-u"

Kolekcja zabawek z PRL-u, ale również stare konsole gier wideo, sprzęt audio i mnóstwo przedmiotów codziennego użytku z epoki PRL-u wchodzą w skład kolekcji Marty i Sebastiana Auguścików - młodego małżeństwa z Oleśnicy.

Wszystko zaczęło się około 10 lat temu, kiedy to Sebastian zaczął kompletować swój pierwszy zestaw wieżowy Technics wyprodukowany w latach 90. Potem zaczęły się w ich domu pojawiać drobne pamiątki, zarówno z Oleśnicy, jak i z całej Polski, takie jak: stare monety, pocztówki, mapy, książki, a nawet sklepowe wieszaki. Długo nie trzeba było czekać, by do kolekcji zaczęły dołączać większe eksponaty: blaszane i plastikowe zabawkowe modele samochodów, sprzęt sygnowany przez zjednoczenie Unitra - Diora, ZRK czy Eltra oraz rozchwytywane obecnie komputery i konsole - Commodore, Atari, Nintendo, Pegazus, a nawet konsola Ameprod polskiej produkcji firmy Elwro.

Marta była na początku dość sceptycznie nastawiona do pasji męża, który coraz bardziej zagracał ich wspólne cztery kąty. Ale jak to mówią „jeśli nie możesz kogoś pokonać, przyłącz się”. Wkrótce i ona połknęła bakcyla zbieractwa.

Od tamtej pory kolekcja zaczęła powiększać się o stare pocztówki, książeczki z bajkami, opakowania po lekach, artykuły szkolne, szklane bombki i mnóstwo innych bibelotów. A wszystkie te przedmioty łączy to, że pochodzą z okresu PRL-u i lat 90.

Część ich wspólnej kolekcji zdobi liczne półki w ich mieszkaniu. Niestety z braku miejsca, zdecydowana większość zbiorów pochowana jest w różnych zakamarkach, przepastnych pudłach czy szufladach. Ale żeby pamięć o tych przedmiotach nie zaginęła, dwa lata temu Marta założyła instagramowy profil "Podróż do przeszłości", na którym dzieli się zdjęciami i informacjami o zgromadzonych skarbach.

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube