reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 28 stycznia. Imieniny Walerego, Radomira, Tomasza.
2℃
(zachmurzenie małe). Zobacz prognozę pogody

Płonęła naczepa ciężarówki na trasie S8. Strażacy podsumowują akcję

Aktualności15.01 o 08:45Komentarzy: 6
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy podsumowała piątkową akcję gaśniczą na trasie S8, gdzie w płomieniach stanęła naczepa ciężarówki.* * *

O godzinie 07.36 do KP PSP w Oleśnicy wpłynęło zgłoszenie o pożarze naczepy samochodu ciężarowego przewożącego parafinę (w rzeczywistości świece zapachowe). Zdarzenie miało miejsce na 65 km drogi ekspresowej S8 – w kierunku Wrocławia. Dyżurny niezwłocznie zadysponował na miejsce siły JRG Oleśnica oraz JRG Syców, a także najbliższe OSP.

Po przybyciu na miejsce pierwszych sił kierujący działaniami przekazał informację, że na pasie awaryjnym stoi naczepa w całości objęta ogniem. Brak osób poszkodowanych. Proces spalania był niezwykle intensywny, a zadymienie i oddziaływanie cieplne stanowiło realne zagrożenie dla ruchu pojazdów w obu kierunkach jezdni, w związku z czym wstrzymano ruch na S8 – policja kierowała ruch na zjazd na węźle Szczodrów oraz Cieśle. Działania poszczególnych dowódców koncentrowały się na podawaniu piany gaśniczej, dysponowaniu dodatkowych zastępów w celu zapewnienia ciągłości podawania wody, a także na podejmowaniu czynności w celu przywrócenia ruchu na drodze.

W trakcie działań dotarła do Stanowiska Kierowania w Oleśnicy informacja, że drogą S8 na trasie Łódź-Wrocław będzie się odbywał transport serca do transplantacji. Wg Regionalnego Koordynatora ds. transplantacji każda minuta jest cenna i jazda bocznymi drogami (którymi dodatkowo puszczono ruch z S8) nie wchodzi w grę. Informację przekazano niezwłocznie Kierującemu Działaniami Ratowniczymi - st. bryg. Andrzejowi Fischerowi (Komendant Powiatowy PSP w Oleśnicy). Po analizie sytuacji KDR przekazał, że będzie w stanie zapewnić przejazd oraz tak rozładować zator na S8, aby przewóz odbył się bez utrudnień. Prowadzono działania na miejscu na dwóch odcinkach bojowych w celu ugaszenia pożaru (używano prądów piany ciężkiej) i zapewnienia przejazdu.

Koordynator przekazywał na bieżąco informacje dotyczące aktualnego miejsca, w którym znajduje się ambulans „z sercem”, a strażacy na miejscu robili wszystko, aby droga była przejezdna.

Po opanowaniu pożaru, umożliwiono przejazd jednym pasem jezdni pojazdom, które utknęły w korku, rozebrano barierki na terenie oddzielającym pasy jezdni w obu kierunkach umożliwiając przejazd alarmowy między jezdniami drogi S8 i wahadłowo udrażniano jezdnie w kierunku Wrocławia i Warszawy. Po otrzymaniu informacji o tym, że ambulans jest na wysokości Sycowa, ustawiono wszystkie pojazdy tak, aby przejazd transportu serca odbył się bez zakłóceń. Działania przyniosły oczekiwany skutek i według informacji od Koordynatora serce dotarło na czas.

Z ramienia zarządcy drogi sprowadzono na miejsce koparko-ładowarkę oraz samochód ciężarowy, które wykorzystano do rozgarniania nadpalonych zniczy, a po ich ugaszeniu do załadowania i zabrania z miejsca zdarzenia (proces ładowania nadpalonych zniczy był zabezpieczany przez dwa prądy gaśnicze ze strony strażaków).

Po przybyciu na miejsce dźwigu i naczepy niskopodwoziowej (z ramienia właściciela), przy ich użyciu usunięto spaloną naczepę z drogi. Na tym działania jednostek straży pożarnej zakończono. Dalsze działania prowadziła na miejscu służba GDDKiA.

Ogółem na miejscu pracowało 17 zastępów straży pożarnej – 10 PSP i 7 OSP – w tym samochód-cysterna z Wrocławia.

Dzięki współpracy i koordynacji działań udało się w relatywnie krótkim czasie, pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych (silny wiatr) ugasić pożar, rozładować zator drogowy, jak również – zapewnić sprawny przejazd transportu serca do transplantacji ratującej życie ludzkie.

KP PSP Oleśnica

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (6)

Sssania15.01 o 23:16

Nie można się tak wypowiadać bo fstyt

Zgłoś
:)15.01 o 22:51

Jakie były jednostki

Zgłoś
major pożarnictwa15.01 o 13:15

łał , kumendant ryba znowu ogarnął bałagan, trzeba pomyśleć nad kolejnym ołtarzykiem na miarę kumendanta

Zgłoś
OSP15.01 o 11:48

Gratulacje za przeprowadzenie działań dla PSP i OSP

Zgłoś
Taka rada15.01 o 11:42

Niczyja droga - na na forum odpowiedzi nie znajdziesz. Szukaj w GDDKiA.

Zgłoś
Niczyja droga 15.01 o 11:33

Czy już naprawiono nawierzchnię, czy będzie to trwało miesiącami?

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube