reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 28 stycznia. Imieniny Walerego, Radomira, Tomasza.
1℃
(zachmurzenie małe). Zobacz prognozę pogody

ZUS: wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w niecały kwadrans

Aktualności12.01 o 06:26Komentarzy: 4
Zaledwie 12 minut średnio trwa wypełnienie wniosku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. złotych na dziecko.Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Do tej pory rodzice złożyli w całym kraju ponad 300 tysięcy wniosków, z czego tylko na Dolnym Śląsku 20,4 tys. Najwięcej wniosków wpłynęło z Wrocławia - 2227, 890 wnioski wysłali Wałbrzyszanie a 1034 Legniczanie. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

- Nasi klienci radzą sobie z wypełnianiem wniosków tak sprawnie, ze średnio zajmuje im to tylko około 12 minut – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jest to możliwe dzięki specjalnemu kreatorowi, który uzupełnia dane i nie pozwala wysłać błędnie wypełnionego wniosku – dodaje.

Według szacunków ZUS w styczniu wniosków może być w całym kraju nawet 400 tys. Rzeczniczka przypomina, że wnioski o RKO można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. - Z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy to rodzice decydują o tym, kiedy wirtualnie nas odwiedzić – mówi Kowalska-Matis.

Pieniądze w ramach RKO mogą być wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę.  W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

źródło: ZUS

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (4)

Mama15.01 o 00:13

Tak dają...urodziłam 1. Dziecko to weszlo 500+ ale na drugie. Urodzilam drugie w lutym 2017...ile dostane? za te 2 miesiące heh a co moje małe nic nie potrzebuje? Tak dają:)

Zgłoś
czytelnik12.01 o 21:37

co nie które nieroby czekają na takie prezenty a dlaczego nie pomyśleli o starszych dzieciaczkach od 6 roku do 10 będą mieli co nie którzy rodzice na darmową libację he he he

Zgłoś
M12.01 o 12:45

No oczywiście,kiedyś tego nie bylo

Zgłoś
Mama na pełny etat12.01 o 07:22

Mówcie co chcecie ale bynajmniej na dzieciaczki dajom.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube