reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 28 stycznia. Imieniny Walerego, Radomira, Tomasza.
2℃
(zachmurzenie małe). Zobacz prognozę pogody

Bezpieczne lodowiska, czyli strażacy pomogą stworzyć ślizgawki

Aktualności11.01 o 10:21Komentarzy: 0
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy informuje, że strażacy pomogą przygotować ślizgawki w trakcie zimy.AKCJA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ „BEZPIECZNE LODOWISKA 2022”

Tak jak w latach ubiegłych tak i w tym roku Państwowa Straż Pożarna przystępuje do akcji „Bezpieczne Lodowiska 2022”. Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte sztuczne lub naturalne zbiorniki wodne (jeziora, jeziorka, stawy, rzeki itp.).

Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa w okresie sezonu zimowego, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej organizuje akcję „Bezpieczne Lodowiska 2022” polegającą na udzieleniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek między innymi na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itd. (na uprzednio odpowiednio przygotowanym terenie).

Założenia akcji:

1. Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.

2. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek.

3. Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.

UWAGA - ZAPAMIĘTAJ !!!

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny wodne pokrywają się lodem, jednakże zawsze wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora etc. jest skrajnie niebezpieczne!

Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.

NIE WCHODŹ NA ZAMARZNIĘTY STAW, JEZIORO CZY RZEKĘ -KORZYSTAJ TYLKO Z BEZPIECZNYCH LODOWISK!!!

KILKA WSKAZÓWEK CO ZROBIĆ JEŚLI JESTEŚ ŚWIADKIEM WYPADKU/ZDARZENIA NA ZAMARZNIĘTYM AKWENIE WODNYM:

jeśli jest taka możliwość - jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu osobę dorosłą, która znajduje się jak najbliżej.
Telefonicznie poinformuj odpowiednie służby – zadzwoń na numer alarmowy 112. Postaraj się spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło, postępuj według wskazówek przekazywanych podczas rozmowy z Operatorem numeru alarmowego. Postaraj się zachować spokój.

Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu i m. in. w związku z tym uważaj na swoje bezpieczeństwo! Niestety, często osoba/osoby, które chcą samodzielnie pomóc poszkodowanemu, również stają się poszkodowanymi lub ofiarami wypadku.

Pamiętaj, że największy, miejscowy nacisk na lód występuje w pozycji stojącej, jeśli jednak znalazłeś się w niebezpieczeństwie połóż się na brzuchu na trzeszczącym lodzie lub jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji – zaleć to osobie, która może być/jest w niebezpieczeństwie i w tej pozycji należy starać się przesuwać po tafli lodu w stronę brzegu.

źródło: https://www.gov.pl/web/kwpsp-wroclaw/bezpieczne-lodowiska-2022

KP PSP Oleśnica

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube