reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest czwartek, 18 sierpnia. Imieniny Heleny, Bronisława, Ilony.
27℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Zapomniany tunel łączył budynek oleśnickiego więzienia i sądu?

Ciekawostki30.12.2021 o 06:20Komentarzy:
Pasjonatka lokalnej historii Paulina Frątczak opublikowała wpis na temat legendy o tunelu rzekomo łączącym budynek więzienia i sądu.* * *

W ostatnich dniach mijającego roku postanowiłam pochylić się nad miejskimi legendami dotyczącymi tajemniczych tuneli i podziemnych przejść w Oleśnicy, z racji tego, że ilość zwolenników teorii głoszącej istnienie owych tuneli jest porównywalna do ich przeciwników uważam, że poddanie logicznej analizie poszczególnych legend jest kluczowe by przybliżyć się do prawdy.

Na pierwszy ogień wybrałam sztandarową opowieść o istnieniu podziemnego tunelu łączącego budynek Sądu w Oleśnicy z więzieniem, w tym miejscu mała uwaga – moje pisanie o tym nie ma na celu budowanie znowelizowanej teorii spiskowej, a jedynie logiczną analizę faktów. Zaczynamy!

Tunel miał łączyć dwa budynki, które wybudowano pod koniec XIX wieku, we wszystkich relacjach, jako argument powstania tunelu wymieniany jest transport więźniów z budynku Sądu do więzienia. Już w tym miejscu trzeba przyznać, że jest to słabe, ponieważ w oleśnickim więzieniu nie odbywali kar jacyś groźni przestępcy przy transporcie, których należało przedsięwziąć szczególne środki bezpieczeństwa. Gdyby nawet znalazło się kilku czy warto było dla pojedynczych jednostek budować podziemny tunel? Wybudowanie takiego podziemnego obiektu to bez wątpienia bardzo duży nakład finansowy a i też bez dodatkowej infrastruktury nie miałby racji bytu, jak by na to nie patrzeć ponad stu metrowy tunel musiał by mieć odwodnienie, oświetlenie oraz sprawną wentylacje. Oddzielną kwestią pozostają poziomy gruntu i to, na jakiej głębokości musiałby zostać wybudowany by minąć np. kanalizację, na planach obu budynków nie zaznaczono nic, co mogłoby być tunelem bądź sugerować, że coś takiego może być. Skąd, zatem relacje mieszkańców, którzy uparcie twierdzą, że tunel istnieje? Ba! są i tacy, którzy twierdzą, że w nim byli, ale jest zamurowany, da się nim iść, ale gdzieś w rejonie przejścia dla pieszych/ świateł napotkamy ścianę.

Na stronie Pana Marka Nienałtowskiego napotkałam informację, że ponoć tunel był drożny jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzieś też dotarła do mnie informacja, że podczas Stanu Wojennego lub krótko przed nim owym tunelem do budynku Sądu dostały się oddziały ZOMO by spacyfikować strajkujących, relacji mniej lub bardziej wiarygodnych jest więcej jednak namacalnego dowodu na istnienie tunelu jak na razie brak. Na wspomnianej stronie Pana Nienałtowskiego znalazłam też informację, która powinna raz na zawsze rozprawić się z mitem (…) W trakcie prac remontowych w budynku sądu (warto zajść do sądu i zobaczyć jak wygląda po remoncie) na żadne przejście nie natrafiono. Nie było też żadnych śladów by jakiś otwór był wcześniej zamurowywany. (…) - Czy aby na pewno?

W cytowanym fragmencie jest mowa o współczesnym remoncie, jak się okazuje nie jest to pierwsza przebudowa/remont budynku Sądu, jedna z nich miała miejsce w 1940 roku, gdy w podziemiach powstał schron, jego istnienie potwierdzają archiwa wojskowe jak i późniejsze TOPL i OC. Schron był wieloizbowy o powierzchni 197metrów kwadratowych i mógł pomieścić 278 osób, dla porównania obiekt pod Placem Solnym we Wrocławiu dawał schronienie delikatnie ponad trzystu osobom i stanowił ukrycie o powierzchni użytkowej 232 m, oczywiście porównywanie obu obiektów jest niewłaściwe, ponieważ wrocławski schron to obiekt wolno stojący a tu mamy do czynienia z ukryciem pod budynkiem. Jednak jego powierzchnia jak na oleśnickie realia jest imponująca, podobnie rzecz się ma z jego wytrzymałością, która wykazywana jest na 7 ton na metr kwadratowy i tu kolejne porównanie z innym schronami z tego okresu w Oleśnicy od 0,25 do 2,5 tony na metr, nawet schron pod budynkiem ZUS, budowla już współczesna przygotowywana na inny typ wojny ma wytrzymałość 3 tony na metr kwadratowy. Obiekt usytuowany pod budynkiem Sądu jest na tyle ciekawy, że doczeka się osobnego opracowania, wspominam o nim, ponieważ wykazy inwentaryzacyjne wykazują dwa wyjścia zapasowe/ ucieczkowe, a nie czerpnie powierza, które przeważnie były wyjściami ewakuacyjnymi. Skoro, zatem schron posiadał dwa takie wyjścia, które pozwalały wydostać się z zawalonego budynku z całą pewnością miały kształt korytarza, tunelu, kilku lub kilkunastu metrowego kanału.

Nie wiadomo, kiedy wyjścia ucieczkowe zniszczono, być może jeszcze w latach pięćdziesiątych jak wykazuje na swojej stronie Pan Nienałtowski istniały i osoba, która do nich wchodziła faktycznie w czymś przypominającym tunel była jednak mylnie wzięła jedno z wyjść ewakuacyjnych schronu za tunel prowadzący do oleśnickiego więzienia. W pewnym sensie wyjaśniałoby to relacje, że tunel kończy się gdzieś na wysokości skrzyżowania, świateł bądź trawnika. Nie wiadomo ile od zakończenia wojny przeprowadzono prac remontowych w przyziemiu budynku Sądu, nie wiadomo nawet kiedy zlikwidowano schron dając jego pomieszczeniom nowe funkcje, być może obecnie o jego istnieniu świadczy już tylko super wytrzymały strop którego bez agresywnej ingerencji w bryłę budynku rozebrać się nie da.

Niestety ciemne podziemne korytarze czy nawet kilkumetrowe tunele mogą rosnąć, przekonał się o tym ten, kto takie miejsca odwiedza, resztę dopowiada wyobraźnia i brak orientacji, w którym kierunku idziemy, jeśli do tego dołożymy czas mamy wszelkie prawdopodobieństwo, że po latach dziesięciometrowy podziemny chodnik będzie miał tych metrów znacznie więcej. W tym miejscu apel do mieszkańców Oleśnicy, jeśli słyszeliście o innych podziemnych tunelach w mieście napiszcie do mnie chętnie się nad nimi pochylę a może i przejdę, kto wie!

Informacje na temat tunelu ; www.olesnica.nienaltowski.net

Paulina Frątczak

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube