reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest środa, 28 września. Imieniny Luby, Wacława, Salomona.
11℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Co kryje stara skrzynia ukryta pod ruinami pałacu w Goszczu?

Ciekawostki28.12.2021 o 16:50Komentarzy: 16
Wśród ruin pałacu w Goszczu natknięto się na starą skrzynię. Prawdopodobnie w środku znajdują się dokumenty.* * *

Ruiny Pałacu w Goszczu powoli odkrywają ukryte pod gruzami tajemnice...

Podczas trwających prac archeologicznych przy odgruzowaniu ruiny, w miejscu jednej z dawnych komnat natknęliśmy się na zjawiskową SKRZYNIĘ!

Znajdowała się raczej w górnej części około dwumetrowej warstwy gruzu, co może sugerować, że znajdowała się na piętrze lub poddaszu. Skrzynia wykonana jest z metalu, widać pozostałości kutych zdobień oraz dwa solidne uchwyty na ścianach bocznych. Skrzynia zamykana była na dwa solidne zamki spięte kłódkami o średnicy około 10 cm. Jedna z kłódek przetrwała próbę czasu, pożar i nadal strzeże wnętrza skrzyni.Przez przerdzewiałe/przepalone otwory widać tuż przy ściankach jakby spalone dokumenty... Cóż jeszcze tam znajdziemy? Odpowiedź poznamy, gdy podczas kolejnych analiz i prac będziemy otwierać skrzynię.

Tymczasem dodam, że prace przy odgruzowaniu przebiegają zgodnie z harmonogramem i powinny zakończyć się (w zależności od pogody) na przełomie stycznia i lutego. W gruzach znaleźliśmy dotychczas też sporo odłamków oryginalnych zdobień, ceramicznych płytek, fragmenty podłogi, rzeźby (z okolic dawnego kominka) i inne...

Zachęcam wszystkich fanów ruin do sięgania po bieżące informacje na oficjalny fanpage Pałac Goszcz. Tam niebawem nowe zdjęcia nie tylko z przebiegu prac, ale także fotografie pierwszych znalezisk.

Paweł Czuliński
burmistrz Twardogóry

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (16)

Koniobij 28.12.2021 o 23:12

Panie Czuliński, niech Pana paroby i pan weźcie się za sypanie oblodzonych dróg, a nie będzie się pan podniecał jakąś skrzynką. Skoro znaleźli takie coś to po co się lansować. Jest początek zimy a drogowcy i pan co odper....cie, wstyd panie Czuliński!!!!!!!

Zgłoś
Gniady28.12.2021 o 19:57

Ciekawe czy nartafią na żyrandol....czy raczej pozostałości?

Zgłoś
Haha28.12.2021 o 18:29

Złoty pociag jest zakopany pod petem ratuszowym bierutowie

Zgłoś
az28.12.2021 o 17:59

piękna

Zgłoś
Nomi28.12.2021 o 17:52

Może będzie mapa gdzie jest złoty pociąg ????

Zgłoś
Rynek 828.12.2021 o 17:16

A w skrzyni wskazówki panie Pawle, jak realizować skutecznie zadania a nie robić wrzawy koło swojej osoby. Zamiast z roku na rok przesuwać zadania i kasę , trzeba być skutecznym. Tyle zadań poprzesuwanych z 2021 na rok 2022! A ta niema Rada podniesie w czwartek łapki zadowolona, że dietę wzięli.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube