reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 28 stycznia. Imieniny Walerego, Radomira, Tomasza.
2℃
(pochmurnie). Zobacz prognozę pogody

Gmina Dobroszyce w 2021 roku. Czas inwestycji i ekologii [ZDJĘCIA]

Aktualności23.12.2021 o 16:32Komentarzy:
Urząd Gminy Dobroszyce podsumowuje kończący się 2021 rok. Jaki był dla gminy i samorządu?

Zobacz galerię zdjęć z inwestycjiDobiega końca rok 2021, który był czasem intensywnych walk o każdą zaplanowaną inwestycję oraz o uzyskanie funduszy na kolejne działania. Gmina Dobroszyce postawiła na modernizację oczyszczalni ścieków, budowę kanalizacji, sieci wodociągowych, oświetlenia i kolejne remonty dróg.

Wykonaliśmy także wiele projektów pod nowe inwestycje oraz złożyliśmy wnioski o dofinansowania, na które otrzymaliśmy pozytywne odpowiedzi. To był rok, w którym prócz działań inwestycyjnych, po roku pandemicznej rzeczywistości i życia w zamknięciu, skupiliśmy się na rozwoju społecznym i kulturalnym mieszkańców naszej Gminy.Nowoczesny system kanalizacji sanitarnej

Rozpoczęliśmy realizację jednej z najważniejszych inwestycji - modernizację oczyszczalni ścieków i rozbudowę kanalizacji między Dobroszycami a Nowosiedlicami. Na to zadanie Gmina otrzymała rekordowe dofinansowanie z UE oraz pożyczkę z WFOŚ, łącznie 9,8 mln, dodatkowo uzyskaliśmy 1,4 mln zł z UE na kanalizację w Nowicy. Nasza sieć kanalizacyjna powiększyła się o kilka kilometrów.Rozbudowa oświetlenia drogowego oraz inwestycje drogowe

Każdego roku w budżecie Gminy zabezpieczone zostają środki finansowe  na rozbudowę oświetlenia drogowego. W ostatnim roku zrealizowaliśmy  inwestycje związane z oświetleniem ul. Prostej, Tęczowej, Słonecznej oraz ul. Nowosiedlickiej w Dobroszycach. Dobiegają końca prace nad budową oświetlenia na ul. Szkolnej, Parkowej, Topolowej, Truskawkowej, Malinowej oraz ul. Czereśniowej w Dobroszycach.Zakończyliśmy realizację przebudowy ul. Strzeleckiej w Dobroszycach oraz jesteśmy w trakcie przebudowy drogi powiatowej w Łuczynie.

Budowa świetlicy wiejskiej

Rozpoczęliśmy budowę świetlicy wiejskiej w Mękarzowicach. Wkrótce powstanie tam nowe miejsce integracji i spotkań, w którym będzie można wypoczywać i organizować różnego typu wydarzenia. Koszt tej inwestycji to ponad 800 tys. zł.Bezpieczeństwo mieszkańców

Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, zamontowaliśmy monitoring wizyjny w Dobroszycach. Inwestycja ta motywowana była troską o porządek publiczny. Chcemy, by nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Ponadto przyczyni się to do usprawnienia działania służb ratunkowych w sytuacjach kryzysowych. To także dodatkowa ochrona mienia gminy.

Dofinansowaliśmy remont budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dobroszycach, w zakresie wymiany pokrycia dachu. Wykonaliśmy także remont placu zabaw przy ul. Kolejowej w Dobroszycach. Dodatkowo zamontowaliśmy nowe tabliczki informacyjne z nazwami ulic w miejscowościach Dobroszyce, Nowica, Nowosiedlice i Strzelce oraz tabliczki informacyjne z numerami porządkowymi oraz lokalizacją obiektów użyteczności publicznej w miejscowościach Dobroszyce, Dobrzeń, Mękarzowice, Nowica, Nowosiedlice, Sadków i Strzelce. Wszystkie te działania służą poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.Utworzenie Park & Ride

Latem zakończyliśmy I etap prac przy budowie parkingu Park & Ride. Parking jest już oświetlony i monitorowany. Na jego terenie stanęła wiata oraz elementy małej architektury. Parking powstał z myślą o turystyce rowerowej.

Ekologia

Rok 2021 był czasem proekologicznych działań – kontynuowaliśmy program „Wymiana źródeł ciepła na ekologiczne w budynkach mieszkalnych na obszarze Doliny Baryczy”. Dzięki zwiększeniu dofinansowania z 2,5 mln na około 3 mln, już ponad sto gospodarstw wymieniło piece na ekologiczne.

Otrzymaliśmy także dotację z WFOŚiGW na realizację zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Dzięki temu w 2021 r. odebraliśmy 39 ton wyrobów zawierających azbest. Warto zaznaczyć, że Gmina Dobroszyce od 2015 do 2020 r. unieszkodliwiła około 144 ton tych niebezpiecznych materiałów.

Sukcesy edukacyjne

Gmina Dobroszyce otrzymała certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” w jubileuszowej X edycji konkursu. Jest to znak, iż gminne placówki oświatowe osiągają wysoki poziom.

Rozwój społeczny

W tym roku w Gminie Dobroszyce priorytetem była aktywność społeczna mieszkańców i ich rozwoju kulturalny. Zależy nam na ciągłej poprawie jakości życia, również poprzez organizację wydarzeń społecznych.Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, zrealizowaliśmy ciekawe inicjatywy społeczne, m.in. wakacyjne zajęcia w świetlicach wiejskich i półkolonie w GCK w Dobroszycach, Bajkowe Zakończenie Wakacji, Rodzinny Rajd Rowerowy, Piknik Militarny, Biesiadę z Folklorem, Narodowe Czytanie, Dobroszycki Jarmark Bożonarodzeniowy czy też różne imprezy sportowe.

Wysokie miejsca w rankingach

Spośród 2477 gmin z całej Polski, Gmina Dobroszyce zajęła 10 miejsce w rankingu „Gmina Dobra do Życia”, w kategorii gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Ranking przygotowany przez Serwis Samorządowy PAP potwierdził atrakcyjność naszej Gminy. 10 miejsce świadczy o wysokim stopniu zaspokojenia potrzeb mieszkańców. To także zaszczyt, który motywuje do dalszej pracy.

Z kolei w rankingu „Najmodniejsze Gminy na Dolnym Śląsku” przygotowanym przez „Gazetę Wrocławską” uplasowano nas na 13 miejscu spośród 169 gmin w województwie dolnośląskim, w których osiedlano się najchętniej. Konsekwentnie stwarzane warunki do osiedlenia, przyczyniły się do stale rosnącej liczby nowych mieszkańców.

- Szanowni Państwo, odważne decyzje i działania oraz skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych sprawiły, że dynamiczny okres rozwoju naszej Gminy trwa. Dzisiejsza Gmina Dobroszyce to efekt naszej wspólnej, wieloletniej pracy. Dobra współpraca, konstruktywne rozwiązywanie problemów, zaangażowanie, szacunek i wzajemne zrozumienie to podstawa budowania wspólnego dobra w przestrzeni samorządowej. Rok 2021 kończymy z satysfakcją, że był to czas realizacji naszych planów. Mam nadzieję, że zadania które wykonaliśmy, będą służyły wszystkim mieszkańcom Gminy - mówi Wójt Gminy Dobroszyce Artur Ciosek.

Zobacz galerię zdjęć z inwestycji

rd, materiał promocyjny

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2021. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube