reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 20 maja. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira.
15℃
(zachmurzenie duże). Zobacz prognozę pogody

Wzrośnie podatek od nieruchomości. Rada miasta podjęła decyzję

Aktualności25.11.2021 o 14:53Komentarzy: 32
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Oleśnicy samorządowcy podjęli decyzję w sprawie podwyżek podatku od nieruchomości. Opozycja krytykowała ten pomysł.


źródło: UMO

Robert Sarna (Platforma Obywatelska) przypominał, że w 2019 roku głosował "za" podwyżką podatku od nieruchomości, ale "nie uśmiechał się" z tego powodu. Tym razem - w imieniu przedsiębiorców - krytykował próbę podwyżki. Tłumaczył, że borykają się oni ze wzrostem kosztów, co wynika z rosnącej inflacji.

- Kto zapłaci za Polski Ład? Odpowiedź - przedsiębiorcy, dla których jest to cios w nowym roku - powiedział R. Sarna. Według niego, pieniądze będą trafiały m.in. na wzrost wynagrodzeń dla urzędników.

Z kolei Michał Kołaciński (Oleśnica Razem) w imieniu klubu ocenił projekt uchwały jako "szkodliwy". - Nie są to kwoty, które odpowiadałyby wartościom inflacyjnym - uznał. Przypominał, że jeszcze niedawno ze względu na pandemię magistrat pomagał przedsiębiorcom poprzez różne ulgi, a teraz chce więcej pieniędzy. - To jest trochę schizofreniczne podejście - uznał.

Marek Czarnecki (Oleśnicki Ruch Samorządowy) zapytał o to, czy "słuszna była strategia niepodnoszenia podatków" w poprzedniej kadencji. Wymienił inwestycje, które zrealizowano CUS kosztuje teraz bardzo dużo. Wyliczenia są, panie Michale. I zapamiętałem kawałek ścieżki rowerowej. Być może jeśli ta polityka podatkowa byłą inna, podwyżki może nie byłyby takie - komentował. M. Kołaciński odpowiedział, że obecne inwestycje też generują koszty.

Skarbnik Joanna Jarosiewicz zwróciła uwagę, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego podwyżki będą wynosiły zaledwie kilkanaście złotych w skali roku. - Nie mówiłam tylko o urzędnikach, bo pracownicy samorządowi to nie tylko urzędnicy. Ale my również jesteśmy mieszkańcami, rodzicami, żonami i mężami. I żyjemy w takiej samej rzeczywistości jak państwo, gdy dynamicznie rosną koszty utrzymania, które ponosimy tak samo jak wszyscy mieszkańcy Oleśnicy - odnosiła się słów Roberta Sarny. Podkreśliła, że pieniądze trafiają też na inne potrzeby miasta.

Michał Kasprzyszak (ORS) przytaczał dane, że podatek od nieruchomości stanowi ostatnią pozycję wśród kosztów podatkowych. - W projekcie nie zaproponowano najwyższej stawki za metr kwadratowych, a wiele gmin tak robi - zwracał uwagę.

- Tani populizm zatrzyma nasze miasto w rozwoju. Jak mówiono na komisjach, nie są to znaczne podwyżki - oświadczył Jan Mandat (ORS). Z jego obliczeń wynika, że za 42 metrów kwadratowych mieszkania będzie płacił 3,36 złotych rocznie więcej niż rok wcześniej.

Beata Krzesińska chciała wiedzieć, jakie są dochody z tytułu podatków. - Z tytułu podatku od osób prawnych wynosiły niecałe 13 milionów złotych i były mniejsze od tych, które były w roku 2019 o ponad milion. Dochody od osób fizycznych wynosiły 5,2 mln zł i były prawie identyczne do dochodów z roku poprzedniego, 2019. Zmniejszenie dochodów wynika z zastosowanych ulg, zwolnień dla przedsiębiorców. Bo na tym podlega odpowiedzialność za funkcjonowanie również życia publicznego. Jako pierwsi w skali całego kraju udzieliliśmy taką pomoc przedsiębiorcom - mówił burmistrz Jan Bronś (ORS).

Jak zwrócił uwagę, w związku z Polskim Ładem, miasto może utracić kilkanaście milionów złotych rocznie z tytułu wpływów głównie z podatku PIT. Dlatego konieczne jest zbilansowanie przychodów i wydatków. - Próbujemy pozyskiwać środki wszędzie, gdzie jest to możliwe - zarówno ze środków krajowych, jak i zagranicznych - dodał i uznał, że podniesienie podatku jest konieczne.

- Te 5 czy 60 złotych od gospodarstwa to nie są duże pieniądze. (...) Kwoty, o których mówimy, są naprawdę nieduże, jeśli chodzi o inflacje - wyraziła swoje zdanie Dorota Adamczyk-Gajda (ORS). - Odpowiedzialność za miasto wymaga odpowiedzialnego i czasem trudnego działania - skomentowała Sylwia Warzyńska (ORS).

- W mojej ocenie, gdy budżet miasta jest w dobrej kondycji, nie ma konieczności podwyżki podatków - uznał Paweł Bielański (OR) i chwalił rząd Zjednoczonej Prawicy za pomoc dla samorządów z tytułu Polskiego Ładu. Kazimierz Karpieko (Prawo i Sprawiedliwość) krytykował opozycję, że nie prezentuje niczego w zamian, tylko nastawia się negację proponowanych rozwiązań. - Podwyżki nigdy nie były popularne i zawsze niosą kontrowersje - stwierdziła Ilona Brattig (ORS).

Ostatecznie "za" głosowało 13 przy 5 głosach sprzeciwu i 1 wstrzymującym się. To oznacza, że uchwała została podjęta. Robert Sarna przyznał, że "pomylił się w głosowaniu", dlatego wcisnął żółty przycisk, co oznacza wstrzymanie się od głosu.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (32)

widz27.11.2021 o 08:09

Ale radni podwyżki wyrównali sobie podwyżkami diet już zapomnieli?

Zgłoś
pc26.11.2021 o 21:42

TO POPROSTU MASAKRA.

Zgłoś
Jarek26.11.2021 o 13:05

Karpie ko to były ukta Karpie ko ???????????? komuch i złodziej pamiętasz jak ukradłeś przystsw

Zgłoś
Mieszkaniec26.11.2021 o 12:49

Jak większość wybrała nasze władze, tak wszyscy będziemy za to płacić.

Zgłoś
Pan Piotr Olesniczanin26.11.2021 o 08:10

Podatki paliwo gaz energia wszystko droższe A nasze wypłaty 2300 bez zmian jak żyć i rozwijać się w tym kraju hańba ..........

Zgłoś
Przyznacie, Cyrk.26.11.2021 o 07:26

Oglądałem sesję RM na żywo, dobrze powiedział Kołaciński to jest jakiś rodzaj schzofrenii? Wszyscy mówią Bronsiowi, że aquaskatepark to sypiący się już bubel za 4 miliony!!!! Nawet byli jego zwolennicy startujący z listy Bronsia bezpardonowo punktują tą nietrafioną inwestycje przy pomocy aktualnych zdjęć dokumentujac fakt, że aquaskatepark niszczeje w oczach, obsypują się skarpy, po zimie to będzie obraz nędzy i rozpaczy. Ale nie, Bronś dalej swoje, że nic się nie dzieje.

Zgłoś
Wybory za 2 lata26.11.2021 o 06:06

O odpowiedzialność mówią radni, którzy opuszczają sesję rady miasta. Jan Mandat jesteś pan kompletnym nieporozumieniem w tej radzie , razem z PiSowcami możecie sobie ręce podawać, jesteście warci tyle co nic. Kompromitacja

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski25.11.2021 o 22:50

"Odpowiedzialność za miasto wymaga odpowiedzialnego i czasem trudnego działania" - to proszę doprowadzić, by "złomowisko" przy ul. Cieszyńskiego nie straszyło, by głazy nie przeszkadzały saneczkarzom, by elewacje przy ul. Sejmowej nie straszyły, by "Czerwone koszary" były perłową wizytówką miasta, by Oleśnica szczyciła się rosarium, by wokół ratusza było estetycznie, by nikt nie ośmielił się wpakować jakiegoś sztucznego tworu w parku przy ul. Daszyńskiego.

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski25.11.2021 o 22:46

Najlepszym działaniem dla Oleśnicy: rozpędzić to towarzystwo. Ignorancja jest porażająca, a niewiedza z zakresu ekonomii ... Atol bez hotelu nigdy nie powinien był powstać. Wszystkie obiekty, powstałe z decyzji Jana Bronsia i za przyzwoleniem radnych są obciążeniem dla miejskiego budżetu. I co gorsza są bublami. CUS nie powinien był też powstać. Inaczej, gdyby Atol miał obiekt hotelowo-konferencyjno-gastronomiczno-usługowy od samego początku, gdyby nie było jezdni asfaltowej, gdyby zadbano o ratowanie "Czerwonych koszar" - CUS powstałby z nadwyżki budżetowej, miasto stać byłoby na symboliczne ceny biletów na miejskie obiekty sportowe i kulturalne.

Zgłoś
ex wyborca25.11.2021 o 20:44

"odpowiedzialni za olesnice" w najlepszym wydaniu

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2022. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube